FANDOM


Imperium Łotwy
Lotwa-flaga
Flaga Łotwy
Stolica Rzyga
Król Vaira Vīķe Freiberga
Dewiza Gdzie Białoruś, tam nie my
Hymn Piosenka o Łotyszu, Litwinie i Prusie
Ludność Przeludnienia nie stwierdzono
Gęstość zaludnienia Jw.
Powierzchnia Mało, ale starcza
Język urzędowy Łoteszky
Ustrój Wariacyjna dyktatura parlamentarna
Religia E404
Waluta Ziemniaki Ojro
 
Łotwa

Nieoficjalna flaga łotewskich коммунисты

Kavalerija

Łotewska armia

Vaira

Surrealistyczno-futurystyczna impresja na temat pani prezydent lub premier, Vaira Vīķe Freiberga

MaleS
Zobacz w słowniku:
łotwa

Na Łotwie są tylko zimnioki i halucynacje z niedożywienia

Goła prawda o Łotwie

Język łotewski jest łotwy

Stardardowy Polak o łotewskim

Łotwa – europejskie, wielkopowierzchniowe imperium, sąsiadujące z Litwą, Estonią i na swoje nieszczęście, z Rosją. Kraj znany głównie z podziwu dla symboliki swastyki i faszystów tępiących komunistów.

Warunki naturalne edytuj

Z lewej morze Bałtyckie, z prawej Rosja, więc nie wiadomo, z której strony unosi się gorszy zapach. Wiadomo tylko, że w samej Łotwie najbardziej rozpoznawalną częścią krajobrazu jest pijana mniejszość rosyjska, bo tutaj ani gór, ani wąwozów, ani kotlin, nie ma tu chyba niczego, poza mieszkańcami i halucynacją.

W Estonii krążą plotki, jakoby Łotysze mieli po sześć palców u stóp. Naród ten żywi się nieznanym szerzej w pozostałej części wszechświata szarym grochem, który zgodnie z legendą jest łzami Laimy (ich lokalnej superboheterki), ale są też głosy sugerujące, że to nasienie Najwyższego.

Historia edytuj

Przyjazną politykę Krzyżaków, polegającą na wynaradawianiu Bałtów (czyli przodków Łotwinów Łotyszy), przeżyli tylko z powodu smykałki do niemieckiego. Łotysze stali się prawie Niemcami, ale nie udało się to do końca i Łotysze przetrwali jako naród do dziś, chodź to teraz język łotewski ma niemieckie słowa, np. TAK to JA. Krzyżacy dbali o rozwój gospodarczy oraz o pokojowe współżycie Niemców z Łotyszami w Kurlandii i Semigalii, podnosząc cła tym drugim, prowadząc wojny, tłumiąc powstania i eksportując zapasy piwa do Niemiec. Potem Łotwa należała do Szwecji, stąd oficjalnie to kraj luterański, ale i tak Łotysze prawie nie chodzą do kościoła. Łotwa jako samodzielny twór polityczny wyskoczył dopiero w 1918, będąc dzieckiem rewolucji październikowej i traktatu wersalskiego, a 20 lat niezależności od Ruskich, połączonych z łupniem w wojnie z bolszewikami, Łotwa zapłaciła wesołym komunizmem w latach 1940–91. W tym czasie przesiedlono do Łotwy tylu Rosjan ilu się tylko dało, dziś jest ich tam 40% populacji i nie wiadomo co z nimi zrobić.

Polityka edytuj

Niewielu ludzi wie, co się tu dzieje, tylko sami Łotysze, ponieważ jest to tak małe państwo, że odsetek polityków jest tak wysoki jak stężenie alkoholu we krwi tutejszych Rosjan. O Łotwie zrobiło się głośno, kiedy nasz prezydent poleciał wraz z odpowiednikami nadbałtyckimi do Gruzji, wspomóc ją w walce z imperialistycznym rosyjskim najeźdźcą.

Ze strony Polski należy też docenić solidarność w kwestii polityki energetycznej i oprotestowanie budowy nitki z gazem pod Bałtykiem. Oficjalny argument przeciw budowie z ust łotewskich polityków to, że Bałtyk będzie puszczać gazy i to bardzo niezdrowe dla środowiska.

Plany na przyszłość edytuj

Plan Łotwy na kolejne lata obejmuje podbicie Estonii oraz zbudowanie floty morskiej. Mają w planach zajęcie Morza Bałtyckiego oraz zakup nowych rosyjskich czołgów.

Ekonomia edytuj

Obecnie Łotwa nie mając nic, nawet torfu, jak jej sąsiadka Litwa, mocno prze do przodu i już niedługo uroczyście wprowadzi euro jako walutę[1]. Swojej aktualnej planują się pozbyć tak jak rubli – przerabiając banknoty na papier toaletowy, a miedziane monety na kable telefoniczne[2].

Gdybanie edytuj

Gdyby Łotwa wydobywała ropę naftową, uniezależniłaby się energetycznie od Rosji. Gdyby Łotwa nie była w Unii Europejskiej, byłaby bogatsza lub biedniejsza. Gdyby w Łotwie były góry, rozgrywałby się tutaj Puchar Świata w skokach narciarskich. Gdyby bracia Kaczyńscy urodziliby się w Łotwie, nie dogadaliby się nawet między sobą. Gdyby Łotwa miała dostęp do morza… a nie, ma przecież.

Sport edytuj

Łotwa zagrała na Euro szybciej od Polaków, w dodatku spuszczając im raz bolesny wpierdol 1:0, gdzie znany z kocich ruchów i padaczki dansmen Jerzy Dudek zamiast złapać piłkę, złapał 34 muchy, zabijając 8 oraz, jak się później okazało, marzenia Polski o Euro. Na Euro 2004 Łotwa miała niepowtarzalną okazję spuścić łomot reprezentacji Niemiec, ale tego dnia łotewscy napastnicy nie mieli dnia konia, jak w meczach z Polską i Szwecją w eliminacjach. Od tego czasu sukcesy sportowe Łotwy ograniczają się do podobnych jednorazowych wyskoków i jakie to jest zdziwienie, gdy od czasu do czasu słyszy się o reprezentacji Łotwy w siatkówce lub hokeju.

Przypisy

  1. Chociaż już to zrobiła.
  2. To też.