FANDOM


Grilo Galicia

Typowy świerszcz - zwróć uwagę na jego zagadkowy wyraz twarzy.

Ćwir, ćwir!

Serenada miłosna samca świerszcza

Cicho tam! Tu się śpi!!!

Twoja reakcja na powyższe

Świerszcz (według Anglików krykiet) – owad, którego Polacy i inne nooby często mylą z konikiem polnym, chociaż wcale nie jest do niego podobny.

Wygląd zewnętrzny

Świerszcze są małe, brązowe i opasłe. Posiadają skrzydła, które nie umożliwiają im latania, oraz odnóża, dzięki którym mogłyby skakać, gdyby nie ich tusza. Mogłoby się więc wydawać że świerszcz to owad do kitu – nic bardziej mylnego! Ichnie samce bowiem, jako jedne z nielicznych owadów, potrafią za pomocą owych skrzydeł wydawać dzyndzolące dźwięki, za pomocą których wabią samice i przy okazji budzą wszystkich sąsiadów. Co ciekawe, samice świerszczy również mają skrzydła, które – jako, że nie wydają żadnych dźwięków – służą prawdopodobnie do tego, żeby były.

Pożywienie

Świerszcze, jako niekwestionowane wieśniaki, jedzą praktycznie wszystko. Z chęcią zeżrą liście, kwiatki, nasiona, owoce, drewno, gąsienicę, czy innego świerszcza. Starą oponą też nie pogardzą, podobnie jak aluminium i plastikiem. Jeśli natkną się na człowieka, a ten nie będzie wystarczająco mocno walczył – też go zjedzą, a czemu nie?

Rodzaje

  • Świerszcz polny – typowy rolnik. Często spotykany w uprawach kartofli.
  • Świerszcz domowy – wbrew nazwie nie pobawisz się z nim jak z kotem, za to twoją spiżarnię z chęcią opróżni.
  • Świerszczyk – znany dziennikarz.

Crystal Clear app bug To jest tylko zalążek artykułu o zwierzętach. Jeśli należysz do świata zwierząt – rozbuduj go.