FANDOM


Disambug Ten artykuł dotyczy języka programowania. Zobacz też sieć sklepów obuwniczych o tej samej nazwie.


Ten artykuł jest częścią cyklu naukowego języki komputerowe.

Języki programowania:


Inne języki komputerowe:


edytuj ten szablon

CCC – język programowania oparty na logice rozmytej będący kolejną wersją C, stworzony po klapie C++. W przeciwieństwie do C++, język CCC przyjął się w środowisku programistów bardzo dobrze. Twierdzą oni, że CCC jest o wiele bardziej wydajny i kolorowy od C i C++, a w dodatku mniej ścisły. Cechy te zostały osiągnięte dzięki wprowadzeniu rewolucyjnych innowacji takich jak system kolorów, przedłużone mnożenia oraz nieograniczona inwencja. Dodatkową zaletą CCC jest to, że wprowadzono tam zupełnie nowe procedury zamiast wielu starych, a starym zmieniono składnię i nazwy. Dzięki temu programiści C i C++ muszą się uczyć wszystkiego od początku, a wiadomo, że nauka jest najciekawsza.

Swobodne nazewnictwo

W przeciwieństwie do C i C++, w CCC nazwy zmiennych, stałych, funkcji i innych takich badziewi mogą być dowolnym ciągiem znaków, niekoniecznie alfanumerycznych, co dało programistom więcej swobody i radości z programowania.

Więcej kolorów

W poprzednich wersjach C istniało tylko kilka kolorów, w dodatku nadawanych odpowiednim ciągom przez środowisko programistyczne. W CCC nadawanie kolorów należy do programisty, ponadto nie pozostaje to bez wpływu na interpretację kodu przez kompilator, to właśnie kolory decydują o tym jak zostanie zinterpretowany dany ciąg znaków w kodzie.

Interpretację przedstawia poniższa tabela

Kolor interpretacja
Czarnystandardowy operator
Żółtyprzeciążony operator
Fioletowyliczby
Zielonyzmienna
Ciemno zielonystała
Czerwonyfragmenty kodu napisane niepoprawnie
Pomarańczowypierwszy znak przedłużonego mnożenia
Morskijednostka
Niebieskistandardowa funkcja
Szaryfunkcja zdefiniowana przez programistę
BiałyKomentarze (zastępuje skomplikowane symbole //, /* i */)

Przedłużone mnożenie

Przedłużone mnożenie, to inna forma mnożenia. Zamiast pisać liczba*zmienna, programista może napisać odpowiednią ilość razy nazwę zmiennej bez oddzielania ich spacjami, przy czym pierwszy znak takiego ciągu musi być pomarańczowy. Np. jeśli mamy zmienną całkowitą i, to zapisy iii oraz 3*i są sobie równoważne. (od tej formy mnożenia pochodzi właśnie nazwa CCC, co oznacza, że jest to trzecia wersja C) Warto zauważyć, że jeśli mamy zmienne całkowite i oraz ii to wówczas zapis iiii jest równoważny zarówno zapisowi 4*i jak i 2*ii, co znacznie usprawnia pisanie kodu i ułatwia pracę na logice rozmytej.

Nieograniczona inwencja

W standardowych językach programistycznych kod pisze się w sztywnych linijkach od prawej do lewej (lub odwrotnie w krajach arabskich), linijka pod linijką (lub odwrotnie po drugiej stronie Ziemii). W CCC programiści nie są niczym ograniczeni, mogą pisać gdzie chcą i pod dowolnym kątem, a nawet wstecz. Później wystarczy połączyć literki w odpowiedniej kolejności za pomocą myszki. Dzięki temu programowanie staje się zabawą podobną do "połącz kropki".

Nowe operatory

W języku CCC pojawiły się nowe operatory, najważniejsze z nich to:

  • a±b – Dodaje liczby (lub zmienne) a i b jednocześnie je odejmując (tzw. przeciążenie operatora)
  • a÷b – Wykonuje na liczbach (lub zmiennych) a i b dzielenie niecałkowite
  • a+- – Indekrementacja zmiennej a (kolejny operator przeciążony)
  • a%{kod} – Wykonuje kod w a%, jeśli a=100 kod zostanie wykonany w całości (operator rozmyty)

Przykładowe programy

Program drukujący „Hello World” napisany w CCC wygląda tak:

Ccc hello world

A oto inny przykładowy program napisany w CCC:

Ccc