FANDOM


Chang'e 2

Bogini w całej swej okazałości

Chang'e 2 Toutatis

Ej, ty! Do ciebie mówię gigancie!

Chang'e 2 (po chińsku 嫦娥二號) – niewarta 900 mln yuanów druga sonda kosmiczna made in China, nazwana na cześć tamtejszej księżycowej mitycznej bogini. Jak na chiński badziew okazała się całkiem pożyteczna.

Budowa

Sondę zbudowano na bazie poprzedniczki, będącej zrzyną z satelitów komunikacyjnych DFH-3. Wymiary wyniosły 2000 x 1720 x 2200 mm. W takie pudełko wsadzono komputery, czarne skrzynki, kamery, anteny i inne naukowe duperele. Dodatkowo dodano 2 duże panele solarne, bo skądś trzeba ten prąd brać[1]. Całkowita masa tego złomu wyniosła 2,5 tony.

Misja

Start

Do wystrzelenia Bogini wykorzystano rakietę 长征三号丙火箭[2], o wiele mocniejszą rakietę niż w przypadku pierwszej sondy. Start nastąpił z kosmodromu Xichang 1 października 2010 o 10:59 GMT. Co ciekawe, sondę wstrzelono bezpośrednio na kurs do Księżyca[3]. Po oddzieleniu od ostatniego stopnia rakiety latała przez 112 godzin zanim dotarła do Szaraczka.

Księżyc

Aż w końcu, 6 października, Bogini dotarła na orbitę wokół Księżyca. Głównie nic tylko pstrykała mu zdjęcia, bo następna sonda ma na Srebrnym Globie się rozwalić wylądować i wypuścić łazik[4]. Wokół Szaraczka sonda krążyła aż do 9 czerwca 2011, więc tych zdjęć się nazbierało.

Między Ziemią a Słońcem

Po opuszczeniu Srebrnego Globu 25 sierpnia 2011 Bogini została skierowana na jakieś zadupie znajdujące się pomiędzy Słońcem a Ziemią[5]. Sonda czekała tam na dalsze rozkazy, a przy okazji siłowała się z wiatrem słonecznym i promieniowaniem kosmicznym na to czym mogła się siłować[6].

Do asteroidy

Ostatecznie znaleziono dla sondy nowe zastosowanie, i 15 kwietnia 2012 odleciała z zadupia. Jak poinformowali Chińczycy, 6 stycznia 2013 pojazd miał przelecieć obok asteroidy 4179 Toutatis. Jednak wyszło zupełnie inaczej, gdyż Amerykanie odkryli, że sonda leci dużo szybciej, więc doleci wcześniej.

13 grudnia 2012[7], Bogini przeleciała obok asteroidy Toutatis, która w tym czasie była najbliżej Ziemi. Odległość wyniosła zaledwie 3,2 km. W czasie przelotu asteroida została opstrykana fotkami wzdłuż i wszerz, a także posłuchała paru kawałów o Chińczykach[8].

Przypisy

  1. A grunt to prund!
  2. Znaną bardziej jako Long March 3C
  3. Skądś to znamy!
  4. Jak tak dalej pójdzie, to Chińczycy Księżyc przemalują na czerwono
  5. Wikipedia określa je jako punkt libracyjny. Nie, nie wiemy co to takiego
  6. No przecież nie na ręce
  7. Niektórzy oskarżyliby Chińczyków o wspieranie Generała ale kogo to obchodzi?
  8. Można się domyślić, kto jej te kawały wysłał