Chorwacja

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Chorwacja
Flaga Chorwacji.png
Flaga
Stolica Zagrzebana
Ludność Chorwaci i islamiści z Kosowa
Język urzędowy chrwck
Ustrój eurokomunizm od niedawna
Religia katolicyzm+islam
Waluta nieopłacalna
 
New-Bouncywikilogo.gif Dla tych bez poczucia humoru, eksperci od Wikipedii posiadają nudniejszy powiązany artykuł.
Zobacz: Chorwacja
01 szachownica.png

Flaga Chorwacji – inna wersja

Chorwacja (chor. Hrvtsk) – państwo braci, Słowian. Niepodległa od 1991, jeszcze się trzyma. Prawdziwie katolickie państwo.

[edytuj] Hymn

Pjknš t, nš jčzn,
j, đrg žm bhtrw,
spdkbjrczn đwnj hwł -
njch č zwš ščšč spšj!

Đrgš nm w słwj swjj,
Đrg jstš nm, jđn!
Đrgj s nm tw đljn,
Đrgj rwnjž twj wzgž!

Płnč, Đrw j T, Sw,
T, Đnj, nj trč sjł -
Błkjt mž pwj šwjt,
že swj nrđ Hrwt kh.

Đpk jg pl gžw słnc,
Đpk w đmbrwh šumi wjtr,
Đpk mrtwh hwjm,
Đpk m src žw bjj!


[edytuj] Historia

Kiedyś Chorwacja była pod władaniem Dziadzia Rzymu, potem Austriaków, Węgrów, Osmanów, Serbów i tak dalej, ale w sumie już nie jest. Obecnie ze względu na tłumy turystów z kraju bez morza planowane jest utworzenie kolonii na szerokości całego wybrzeża pod nazwą Czeska Riviera.

[edytuj] Sławne osobowości

W Hrvatsce nie było żadnych znanych ludzi związanych z kulturą, za to mają pełno piłkarzy urodzonych tu, w Niemczech i w Helvetii.

[edytuj] Sport

Przede wszystkim przekupili norweskich sędziów i dlatego wygrali w ręczną w półfinale Mistrzostw Europy w piłce ręcznej 30 stycznia 2010. Mają mocną reprezentację, gdzie grają m.in. Darijo Srna, Eduardo Da Silva, Nikica Jelavić, Luka Modrić [1], Mateo Kovacić i Alen Halilović. Nie znasz? twój problem. Najlepszymi klubami w Hrvatsce są Dinamo Zagrzeb, HNK Rijeka i Hajduk Split. Nie znasz? To poznasz!

[edytuj] Geografia

Leży w Europie południowej, po rozpadzie Jugosławii samolubnie zgarnęła praktycznie całe unikalne geograficznie wybrzeże dalmatyńskie. Ma góry, morze, wyspy; nie znalazł się jeszcze taki kozak, który by je wszystkie zliczył. Posiada nietknięte i nieprzebyte górskie szlaki w krainie o jakże oryginalnej nazwie Krajina; są one nietknięte głównie ze względu na miny strzegące przyrodę przed wszędobylskimi czeskimi turystami. Obecny zarys granic Chorwacja przyjęła wraz z uzyskaniem niepodległości w 1991 r., głównie na bazie popularności gry Pacman. Kształt przypominający otwartą paszczę ma przypominać, że Bośnia i Hercegowina z czasem zostaną połknięte przez północno-zachodniego sąsiada.

[edytuj] Zobacz też

Przypisy

  1. No tego chyba znasz, co nie? W Realu gra


Nasze strony
Przyjaciele