Chrześcijańska Demokracja

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

Chrześcijańska Demokracja alias Chadecja (z ang. HDHigh Definition) – doktryna społeczna i polityczna będąca bezpośrednią odpowiedzią Kościoła katolickiego na socjalizm. Jej paradoks polega na tym, że uważa się za prawicę, program ma lewicowy a de facto stanowią centrum polityczne.

[edytuj] Program Chadecji

[edytuj] Program polityczny

Choć większość partii chadeckich zajmuje miejsce skrajnej prawicy w sejmie, pod względem programu politycznego zasiąść powinni tuż obok komunistów lub anarchokomunistów. Ich podstawowym założeniem jest bowiem zasada subsydiarności, tj. pomocniczości i solidaryzmu społecznego, co jest totalnym przeciwieństwem podstawowej wartości prawicy, która brzmi „Każdy sobie rzepkę skrobie” a dobra rozdziela się każdemu według jego pracy. Według chadeków społeczeństwo ni stąd ni zowąd wytworzy niezwykle trwałe więzi i z przyjemnością oddawać będzie – niejednokrotnie – ciężko zarobiony grosz, by pan Mieczysław spod szesnastki mógł kupić dyktę i chleb do jej filtrowania. Co więcej, każda decyzja powinna być podejmowana demokratycznie, więc jeśli – dajmy na to – Twoi sąsiedzi chcą zrzucić się po 10% swojej pensji, żeby spłacić zadłużenie mieszkania pana Mietka, to ty też musisz chcieć. Żeby było śmieszniej, Full HD-cy głoszą, że po objęciu przez nich władzy nagle zaniknie egoizm a moralność ludzi natychmiast ulegnie poprawie, co pod względem bujnej wyobraźni stawia ich w jednym rzędzie z Tolkienem.

[edytuj] Program społeczny

Dziś Chadecja wciąż trzyma się swoich żelaznych zasad ochrony życia i godności człowieka, dopuszczając nierzadko aborcję, związki homoseksualne itp. Po Totalnej Rozwałce part II wielu Chrześcijańskich Demokratów porzuciło odwołania do chrześcijaństwa, czerpiąc jedynie z pewnych podstawowych jego wartości typu nie zabijaj, nie kradnij itd. (zawartych nota bene w podstawach niemal każdej religii świata). Równość, solidaryzm, braterstwo i dbałość o dobro wspólne kwalifikowałoby ich do Międzynarodówki, od socjalistów odróżnia ich jednak minimalna dbałość o godność człowieka, etykę i „pierwiastek duchowy” (w Unii słowo Bóg jest fuj fuj, bo niektórzy mogą w Niego nie wierzyć lub oddawać cześć Świętemu Kapciowi Przybitemu do Ściany Pokoju Małego i zgłosić obrazę uczuć religijnych).

[edytuj] Ciekawostki

Chrześcijańscy demokraci, czyli chadecy, popierają demokrację mimo tego, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany przez demokratyczny osąd.

[edytuj] Partie chadeckie dzisiaj

[edytuj] Zobacz też

Nasze strony
Przyjaciele