Code Geass

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

Code Geass (jap. Kubeł Głazów) – anime z gatunku mecha napisane przez Ichiro Okouchiego, który szczerze nienawidzi Brytyjczyków. Projekty postaci stworzyły maniaczki, to znaczy mangaczki, z grupy Clamp, by wyleczyć swoje kompleksy na temat grubych palców.

[edytuj] Zarys fabuły

Historia opowiada o romansie Leloucha Lamperouge (jap. Rurushu Ranperuji) z pewną nieśmiertelną, zielonowłosą pizzomaniaczką zwaną C.C (jap. Shi Tsu), Shirley (patrz: Orihime z Bleach), a na końcu z będącą bardziej japonką niż Brytyjką, Kallen Kozuki. Oczywiście jego przelotne „związki” z koleżankami z rady studenckiej są jedynie przykrywką do jego miłości z Suzaku Kururugi. Przez pewien czas nawet udawali swoich wrogów, kiedy natrętna przewodnicząca była bliska prawdy.

Wątki o tajemniczej, czerwonej soczewce w prawym oku Lulka, która daje mu tajemniczą moc, która działa jak wykrywacz kłamstw, marzenie o zbudowaniu lepszego świata i zniszczenia Imperium Brytyjskiego, wyzwolenie Japończyków oraz powołanie Zakonu Czarnych Rycerzy, są zupełnie nieistotne i niewarte uwagi przeciętnego widza, nie wspominając już o walkach ogromnych robotów.

[edytuj] Bohaterowie

 • Lelouch Lamperouge – genialny student, którego bardziej pociągają gra w szachy i ćwiczenie demonicznego śmiechu niż półnagie koleżanki z klasy. Wyjątkiem jest jego siostrzyczka Nunnaly, dla której chce stworzyć świat na wzór Disneylandu. Tak naprawdę wszyscy wiedzą, że robi to tylko po to, żeby nie połknąć tysiąc igieł. Lulusz ma bardzo dużą siłę perswazji, dlatego też nikt nie jest w stanie niczego mu odmówić. Podczas wydawaniu każdego rozkazu jego prawe (czy tam lewe) oko błyszczy mu się na czerwono i pojawia się dziwny znaczek w kształcie mewy, gdy wbija wyższy level świecą mu się oba jednocześnie, ha! Gdy chce wyrwać się od grona swoich fanek, zakłada maskę i zmienia imię na Zero. Wymyślił grę w „Lelouch mówi”, ale po jego sfabrykowanej śmierci zmieniono nazwę na „Simon mówi”.
 • C.C. – pizzomaniaczka zakochana w Luluszu. W pierwszym odcinku zawarła z nim pewien układ: On będzie fundował jej pizzę, w zamian za co ona dała mu czerwoną soczewkę do oczu.
 • Suzaku Kururugi – przyjaciel, wróg i kochanek głównego bohatera jednocześnie. Gdy zazdrosny Lulusz zabił jego rzekomą dziewczynę Euphemię, Suzaku postanowił się zemścić, i zabić jego lubą, Shirley, jednak ta niezdara uprzedziła go sama się zabijając. Od tej pory toczy się między nimi zacięta walka o to, kto jest fajniejszy. Pilotuje białą kupę złomu, ochrzczoną nazwą „Lancelot” przez brytyjskiego naukowca, który podobno ma nierówno pod sufitem.
 • Kallen Kozuki – samozwańca ulubienica Lulusza. Czuje się bardziej Japonką niż Brytyjką, choć właściwie można nazwać ją Niemką, ponieważ jest kinderniespodzianką dla swoich rodziców. Chce być silna, jednak niespecjalnie jej się to udaje, z czym w żałosny sposób ciągle się odnosi.
 • Nunnaly Lamperouge – młodsza siostra Lulusza. Gdy pewnego dnia zobaczyła swojego brata w objęciach Suzaku, doznała urazu psychicznego, w związku z czym wypadły jej gały z orbit, na koniec wypadła przez otwarte okno (a że nic nie widziała, nie zauważyła go) i została sparaliżowana od pasa w dół.
 • Shirley Fenette – hojnie obdarowana przez naturę członkini rady studenckiej. Została stworzona na wzór Orihime Inoue z anime Bleach, zarówno pod względem charakteru jak i wyglądu. Twierdzi, że kocha Lulusza, ale w dość dwuznaczny sposób odnosząca się do niej piękna przewodnicząca stawia Shirley trudny wybór.
 • Rolo – sztuczny brat Lulusza wciśnięty mu na miejsce Nunnaly, kiedy Lulu uderzył się w głowę i zapomniał co miał tym razem zniszczyć. Posiada moc zatrzymywania czasu (tylko w zegarkach ze wskazówkami, bo na elektronicznych jakoś mu to nie wychodzi) Zaawansowany zabójca przerastający wszystkie techniki ninja razem wzięte. Psychikę ma niczym żelazny mur berliński.
 • Charles di Britannia – prawdopodobnie jedyna heteroseksualna postać w całym anime. By określić ilość jego potomstwa potrzeba trzech cyfr. Umiera zmieniając się w rakietę.
 • Nina Einstein – niezbyt lubiana uczennica Ashford Academy, znana przede wszystkim z lesbijskiej miłości do Euphemi i gwałcenia stołów podczas patrzenia się na jej zdjęcia. Niezbyt inteligentna, z uranu zamiast atomówki zrobiła jakąś breje która robi wielkie dziury w ziemi i świeci się na fioletowo.
 • Jeremiah Gottwald – potocznie znany jako Pomarańcza,z resztą pod koniec anime wyemigrował do Afryki gdzie właśnie zajmował się plantacją Pomarańczy.Żeby obliczyć ile razy umierał trzeba byłoby zebrać całe Chiny i policzyć na palcach u rąk i nóg jej obywateli. Zamówił sobie jakiś dziwny mechanizm i przyczepiał sobie do oka, myśląc że będzie błyszczał.Tak samo jak Lulusz posiadał soczewkę z wzorkiem mewy.
 • Lloyd Asplund – brytyjski hrabia, wielbiciel białych wdzianek i dużych okularów. Szerzej znany jako puddingowy Earl. Potrafi zaskakująco wygiąć swoje ciało. Zwłaszcza jak gada z kimś przez telebimowy komunikator. Ma hopla na punkcie swoich badań naukowych, szczególności nad sakuradytem, ekstra mega wypaśnym paliwem, które tylko przypadkiem jest różowe (albo chociaż powinno, skoro ma w nazwie wiśnię...). Nie od dziś wiadomo, że Puddingowy ma nierówno pod sufitem i to nawet bardzo. Ochrzcił Imperatora wspaniałym mianem Impka, a księcia Schneizela nazwał starym dziadem. Na finansach tego ostatniego żeruje tworząc coraz fajniejsze dodatki do swojego zorda – Lancelota, którego pilotuje Kuruś. U boku Asplunda widnieje Cecil, wojskowa, która sprowadza go do poziomu normalności, robiąc zgrabne uniki przed spadającym tynkiem z jego nierównego sufitu. Od połowy pierwszej serii do połowy drugiej Lloyd bytuje w narzeczeństwie z Milly Ashfold. Zaproponował jej małżeństwo gdzieś przy drugiej randce w jego laboratorium, ale ta wymigała się koniecznością zakończenia szkoły... Fakt, że przedłużyła swoją edukację o rok staje się w tym momencie bardzo interesujący.
 • Mao – dziwak, który cały czas klaskał, myśląc, że to pomoże mu w romansach z C.C. Miał słuchawki, w których cały czas słuchał „muzyki” Biebera głosu swojej niedoszłej dziewczyny C.C. Jest prawdopodobnie spokrewniony z Llodem, można to potwierdzić obserwując jego dziwne zachowanie.

[edytuj] Spojlery

 • Większość postaci tego anime jest chora na anoreksję, a ponadto mają wzrost powyżej 2 metrów.
 • Nikt do końca nie wie, kim naprawdę jest Zero: na początku był nim Lelouch, później C.C, potem znowu Lelouch, a potem ktoś jeszcze.
 • Suzaku to tak naprawdę Syaoran z Tsubasa Chronicle ze zmienionym imieniem i nazwiskiem.
 • Nunnaly jest siostrą Euphemii, Cornelii i Clovisa, ale Lelouch już nie.
 • Lelouch udaje że umiera w ostatnim odcinku.
 • Wróć... Wszyscy umierają w ostatnim odcinku, tylko jeszcze o tym nie wiemy.

[edytuj] Ciekawostki

 • Anime to jest dowodem na to, że Elvis Presley żyje. Gwiazdor podkłada głos jednemu z bohaterów Ougiemu Kaname. Jego postać, a przede wszystkim fryzura zostały zaprojektowane tak, by upodabniał się do piosenkarza.
 • Suzaku (z jap. feniks) jest tak naprawdę feniksem Albusa Dumbledora, który odleciał po jego śmierci z Hogwartu do Tokio. Tam zmienił się w człowieka pod wpływem dobroci biegnącej prosto z serca Leolucha.
 • Imperator to w skrócie Impek.
 • Lancelot to tak naprawdę ucharakteryzowany Robocop, który pomagał przy kręceniu filmu.
 • W scenach walki brali udział znani obrońcy ludzkości, Power Rangers. Używali własnych megazordów.
 • Pamiętacie próby atomowe w Azji? Tak naprawdę kręcili scenę wybuchy Freji (taka parodia bomby atomowej)
 • W anime ani razu nie zostali pokazani robotnicy, którzy w tempie kilku odcinków odbudowali całe Tokio.
Nasze strony
Przyjaciele