FANDOM


Curiosity - The Next Mars Rover

Ciekawość jest bardzo ciekawski

Mars Science Laboratory (MSL) spacecraft launches

No to lecim!

HiRISE image of MSL during EDL (refined)

Pasadena[1], tu MRO, chyba znalazłem Waszą zgubę, właśnie ląduje!

593484main pia14839 full Curiosity's Sky Crane Maneuver, Artist's Concept

Pasadena, tu Niebiański Żuraw, opuszczamy łazik, bez odbioru!

MarsCuriosityRover-DustRemovalTool-After-PIA16565

Łazik odkrył straszną prawdę...

Curiosity (z ang. Ciekawość, przed lądowaniem znany pod nazwą Mars Science Laboratory lub Marsjański Szybko-Lot) – ogromny łazik należący do NASA, mający na celu podbieranie próbek gruntu z Marsa, by móc wyszukać monotlenek diwodoru, a co za tym idzie, jakieś ślady życia pozaziemskiego[2]. Z względu na swoje monstrualne rozmiary okrzyknięto go największym łazikiem marsjańskim w dziejach.

Dlaczego tak go nazwali? edytuj

Jak podaje NASA, nazwę Curiosity łazikowi nadała jakaś 12-letnia dziewczynka z Kansas, która napisała dosyć toporną pracę pisemną, dlaczego nazwa ma być taka a nie inna[3]. Zresztą to nie pierwszy taki numer, jak budowano w latach 80. prom kosmiczny mający zastąpić Challengera, to paru uczniów z USA uparło się, by go nazwać Endeavour, a że nikt nie zgłaszał sprzeciwu, wielcy panowie z NASA tak zadecydowali i tak już zostało.

Budowa edytuj

Curiosity ma wymiary 3000 x 2800 x 2100 mm i masę 900 kg, więc nie ma co się dziwić, że jest w Cenzura2 ciężki.

Jego zawieszenie mocno się wyróżnia. Przypomina ono hybrydę zawieszenia samochodowego i podstawy wózków sklepowych, jednak jest bardziej zajebiste, gdyż nie ma dyferencjału, a każde koło (a jest ich 6) ma własny silnik. Koła wykonano z amelinium, i wmontowano je w szprychy z tytanu. W sumie nie wiadomo, czemu musieli dać takie materiały[4].

W przeciwieństwie do innych łazików, takich jak Spirit czy Opportunity, Curiosity posiada zupełnie inne źródło zasilania. Zamiast starych dobrych paneli solarnych włożono w niego znany z Autostopowiczów czy New Horizons radiotermoizotopowy generator z plutonem, który ma pewnego dnia wybuchnąć i urządzić pozaziemski Czarnobyl zasilać łazik przez maksimum 14 lat. Co ciekawe, generator włożono do łazika, kiedy ten już siedział w rakiecie[5].

Łazik posiada 2 kamery na swoim łbie do przesyłu super-zajebistych panoram, 4 kamery na kadłubie do nawigacji oraz 1 kamerę do analiz naukowych.

Żeby te wszystkie dane dotarły na Ziemię, władowano aż 3 anteny, dwie do bezpośredniej łączności z Ziemią, a jedną do komunikacji z 3 satelitami: 2001 Mars Odyssey, Mars Express i MRO[6].

Oprócz tego łazik posiada zajebiste robo-ramię, by móc dawać kosmitom po otworach gębowych zeskrobywać wierzchnie warstwy skał.

Wyposażenie naukowe, czyli co jest od czego edytuj

 • MastCam – inaczej łeb, przesyła super zajebiste fotki.
 • ChemCam – potrafi z odległości dostrzec z czego są próbki.
 • Mars Hand Lens Imager (MAHLI) – kolejna kamera, nie wiem do czego.
 • Alpha Particle X-ray Spectrometer (APXS) – docieka, z czego zrobiony jest Mars.
 • CheMin – prześwietla rentgenem skały, by ustalić z czego są.
 • Radiation Assessment Detector (RAD)[7] – szuka jakiegośtam super niebezpiecznego promieniowania, które zagroziłoby astronautom.
 • Mars Descent Imager (MARDI) – kamera, przesyłała super zajebiste zdjęcia podczas lądowania, teraz nieużywana.
 • Sample Analysis at Mars (SAM) – analizuje minerały i atmosferę.
 • Dynamic of Albedo Neutrons (DAN) – szuka H2O.
 • Rover Environmental Monitoring Station (REMS) – odpowiednik budki meteo na Lublinku.

W jaki sposób łazik doleciał na Marsa edytuj

Ponieważ Mars, podobnie jak Ziemia, ma atmosferę, nie można było wysłać samego łazika na podróż do tej planety, ponieważ wtedy albo by się spalił, albo by rąbnął o grunt z niesamowitą prędkością[8], więc do łazika podłączono sprzęt w rodzaju lądownika, nazywany Niebiańskim Żurawiem, który po odpowiednim wyhamowaniu miał opuścić Curiosity na 3 linkach, które po posadzeniu na gruncie odłączały się i Żuraw odlatywał, by się potem rozbić. Ale nawet taka forma nie wystarczała, więc lądownik z łazikiem zamknięto w szczelnej kapsule, wokół której podczas wejścia w atmosferę pojawiały się fajerwerki. Po fajerwerkach z kapsuły uwalniał się spadochron, który wiecie co robił, a potem odłączała się osłona termiczna, a potem do akcji wkraczał Żuraw. Ponieważ nie można było użyć górnego stopnia rakiety do korekcji lotu[9], domontowano specjalny moduł, wyposażony w małe silniczki, za pomocą których dawano konieczne poprawki. Moduł ten odrzucano przed wejściem w atmosferę.

Do wystrzelenia w sumie ważącego 3,9 tony zespołu MSL wykorzystano rakietę Atlas V w wersji 541[10], jedyną rakietę zdolną udźwignąć taki ładunek.

Misja edytuj

Start edytuj

MSL wystartował na wyżej wspomnianej rakiecie Atlas V 26 listopada 2011 o 15:20 czasu GMT, z wyrzutni na przylądku Canaveral. Po 3 minutach od startu odłączyły się dopalacze, później owiewki, a jeszcze później centralny silnik. Sonda odłączyła się o 15:46 czasu GMT, i poleciała w kierunku Marsa.

W trakcie lotu do Marsa trzeba było wykonać serię korekt trajektorii, co było niezwykle uciążliwe.

Lądowanie edytuj

Aż wreszcie, po 8 miesiącach i 15 dniach lotu, 6 sierpnia 2012 MSL dotarł do Marsa. To była najbardziej krytyczna[11] faza lotu. Eksperci z NASA nazwali ją Seven Minutes of Terror, ponieważ trwała zaledwie 7 minut i mogło się zdarzyć wszystko. Ale tym razem wszystko poszło dobrze i o 7:32 naszego czasu Curiosity wylądował wewnątrz krateru Gale[12]. Potem należało aktywować łazik, by mógł przesłać zdjęcia wszelakiej maści, a potem ruszyć w drogę.

Osiągnięcia edytuj

 • Mars nie jest czerwony, tylko szarobury, a kiedyś był zielony.
 • Na Marsie płynęły rzeki.
 • Stąd są super zajebiste panoramy.
 • Marsjańska woda nie była ani kwaśna, ani zasadowa, tylko po prostu było jej wszystko jedno.

Czekamy jednak na więcej!

Bardzo ładne filmy z łazikiem edytuj

Przypisy

 1. Jakaś tam mieścina w Kalifornii
 2. To logiczne!
 3. A było do wyboru aż 9000 propozycji!
 4. Jak powiedział ktoś mądry:Jak NASA się bawi, to na koszta rzadko paczy
 5. Nie pytajcie, jak to zrobili, my tego nie wiemy.
 6. Te nazwy powymyślali jacyś postrzeleni amerykańscy naukowcy
 7. Tu nie chodzi o pierwiastek promieniotwórczy
 8. Jeżeli uważasz inaczej, to ucz się fizyki, neokidzie durny!
 9. Znane niektórym ryzyko eksplozji
 10. 5-cio metrowa owiewka, 4 dopalacze na paliwo stałe, 1 silnik w stopniu ucieczkowym
 11. Nie tak krytyczna jak Niekryty Krytyk
 12. Nie wiesz, co to? W Internecie poszukaj, ale nie na Wikipedii!