FANDOM


Czterdziestolatek

Prawda objawiona

Kobieta-pracujca

Bo ja kobieta pracująca jestem!

Centoventisei

Automobil czterdziestolatka

Ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję!

Tekst, z którego zasłynął serial

Jak się coś stanie tatusiowi, to nam przynajmniej firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie

Troska Mareczka o tatusia

Czterdziestolatek – serial opowiadający o typowym Polaku przeżywającym kryzys wieku średniego, wówczas znany jako szał antyludowy. Serial propaguje komunistyczny tryb życia – główny bohater ma tradycyjną, polską rodzinę, kocha polskie tradycje, jeździ polskim autem do państwowej pracy, przy czym żyje szczęśliwie, jak każdy człowiek wschodu. Serial ponadto propaguje rozwój zawodowy (patrz: Kobieta pracująca) i przejście na emeryturę w wieku osiemdziesięciu lat (Bo masz czterdzieści nowych lat).

Fabuła

Kiedy Stefan Karwowski kończy czterdzieści lat, postanawia rzucić palenie. Jest to tylko początek jego fascynujących przygód w cudownej ojczyźnie. W międzyczasie zachodzą innowacyjne zmiany w państwie, Karwowski udaje się do Madziarów i poluje na dzika, a jego rodzinie towarzyszą fascynujący bohaterowie.

Bohaterowie

  • Stefan Karwowski – ojciec, głowa rodziny i inżynier. Jak to w bloku wschodnim, powodziło mu się doskonale. Smucił się, że ma już czterdzieści lat, jednak pocieszający był fakt, że zostało mu jeszcze drugie tyle wspaniałej pracy. Usiłował rzucić palenie, jednak przez to stał się typowym Kopciuszkiem – wypalał dziesięć papierosów dziennie. Przeżył wiele dziwnych przygód, co uświadomiło mu, że jest już stary, jednak, niczym Małgorzata Rozenek, na zawsze pozostał w jednym wieku i odkąd to się stało, nie przybywają już mu lata. Jest więc po prostu czterdziestolatkiem.
  • Magdalena Karwowska – pani domu. Niezwykle dbała o potomstwo, jednak ogromną ujmą jest dla niej to, że zachwycała się wszystkim zaghranicznym. Odważna i ciekawa, ale trochę rozmemłana.
  • Jagoda Karwowska – starsza córka Karwowskich. Przechodziła okres buntu młodzieńczego, przez co nie raz sprawiała problemy. Jest idealnym przykładem, który udowadnia demoniczność bezstresowego wychowania. REwolucja pochłania swoje dzieci.
  • Marek Karwowski – młodsze dziecko. Niezwykły materialista, mały Żydek i ciekawski bachor.
  • Karol Stelmach – przyjaciel Stefana, szczycący się tytułem doktora i zatrudnieniem.
  • Zosia Nowosielska – nowoczesna biznesłumen, niezastąpiona feministka.
  • Kobieta pracująca – prawdziwa główna postać. W każdym odcinku wypowiada tekst Ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję. Była kolejno donosicielką roznosicielką mleka, uszczelaniczem (nowe słowo) okien taśmą metalową, inkasentką, ajentką z szatańskiego PZU, przy czym pochłaniała dodatkowy hajs, sprzedawczynią cielęciny, pseudo-krawcową, sprzątaczką, listonoszką, kontrolerką biletów, ekspertem samochodowym, hydraulikiem, kominiarzem, sąsiadką (potajemny, poboczny zawód przy tym to ubek), pomocą domową, jednoosobową trójką szkolną, sprzedawcą-rzeczoznawcą, inspektorem, agentką FBI do walki z terroryzmem powietrznym, ochotniczką w Ochotniczym Komitecie Opieki nad Żonami Rezerwistów, operatorem koparki, naganiaczem i ogrodnikiem, a potajemnie także dilerem. Jej hobby to praca, a wykształcenie – praca. Na pracy dorobiła się niemałego majątku.