Defenestracja

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

Defenestracja – wyrzucenie czegoś, bądź kogoś przez okno. Bardzo dobry i historycznie uzasadniony sposób na widowiskowe pozbycie się ofiary, ciała lub niechcianego sprzętu RTV.

[edytuj] Wykonanie

W celu wykonania defenestracji znajdź obiekt, którego chcesz się pozbyć (teściowa, komornik, niedziałająca konsola Playstation, ewentualnie FunStation od babci), następnie otwórz okno i wyrzuć go. Uważaj na ludzi pod oknem, gdyż możesz w nich trafić, a ponadto są potencjalnymi świadkami zdarzenia!

[edytuj] Ostrzeżenia

Defenestracja może się nie udać jeśli:

  • wyrzucasz obiekt przez okienko piwniczne lub okno samochodu, czy też samolotu,
  • usiłujesz wykonać ją przez zamknięte okno (uwaga, przy odpowiednio mocnym rzucie można osiągnąć ciekawy efekt),
  • obiekt jest od ciebie silniejszy (wówczas może nastąpić bardzo szybka zamiana ról).

[edytuj] Historia

Pierwsze zdarzenie tego typu wydarzyło się w XIV wieku w Portugalii, jednak za protoplastów defenestracji należy uznać średniowiecznych Czechów, którzy w czasie wojen husyckich uczynili sobie z niej sport narodowy. Z różnym skutkiem próbowali ją stosować Włosi, Portugalczycy i Niemcy, do tradycji, w 1948 wrócili Czesi pozbywając się w ten sposób swojego ministra spraw zagranicznych.

[edytuj] Defenestracja w Polsce

W Polsce tradycyjnie przez okno wyrzuca się pety i puszki po piwie. Jakkolwiek w 2000 echem odbiła się autodefenestracja jednego z członków grupy Kaliber 44 – Magika.

Nasze strony
Przyjaciele