FANDOM


Pociąg jedzie z prędkością równą 0,666c przez 15 lat mierzonych zegarem na stacji. Oblicz, o której wróci na stację w Białymstoku, jeśli wyruszył dziś o 22:22 i jaka będzie różnica w porównaniu z czasem przybycia zmierzonym w pociągu

Dylatacja w mniej fascynującej postaci

Dylatacja czasu – ciekawy skądinąd pogląd, który wyjaśnia, dlaczego szybciej podgrzejemy pizzę w mikrofalówce stojącej na meblościance aniżeli w mikrofalówce, którą rzucamy po pokoju. Polega on z grubsza na tym, że jeśli jakieś coś strasznie szybko zapierCenzura2la, to w tym czymś i dla tego czegoś czas płynie wolniej. Istnienie takiego zjawiska przewidział w szczególnej teorii względności Albert Einstein już w 1905 roku, kiedy ludzkość nie osiągała nawet 100 km/h samochodem, a co dopiero myśleć o tak wielkich prędkościach.

Kilka założeń

Ruch jest względny, względna jest także prędkość. Lecz nie światła! Światło w próżni ma taką samą prędkość dla każdego obserwatora, a skoro to jest stała wartość, sens traci wbijany do głowy wzór $ v=\frac{s}{t} $. Co z tego, że różnica w liczeniu prędkości jest minimalna.

Skoro prędkość światła jest stała, to czas i przestrzeń nie. W rzeczywistości dojście do tych założeń jest bardziej skomplikowane i nudne, a to nie jest artykuł w encyklopedii nudy.

Wzór

Po przekształceniach, których tu nie podamy ze względu na stosowanie się do powszechnie obowiązującego zakazu tortur, otrzymujemy paskudny wzór:

$ t = \frac{t'}{\sqrt{1 - \frac{v^2}{c^2}}} $, gdzie:

  • t' – czas względem szybko poruszającego się czegoś,
  • t – czas idioty, który próbuje zaobserwować obiekt pędzący prawie 300000km/s.

To i tak nic w porównaniu z jeszcze fajniejszym wzorem na czas przyspieszanego obiektu względem w/w idioty:

$ t'=\frac{c}{a} \ln \left[ \left(\sqrt{c^2 + v_0^2} - v_0 \right) \frac{\sqrt{c^2 + (a t + v_0)^2} + a t + v_0}{c^2} \right] $

Powodzenia w ściąganiu.

Zastosowanie

Wszystko fajnie, ale zastanów się, jakie to ma znaczenie w praktyce.

  • Robertowi, zasuwającemu 300km/h spóźnia się zegarek o jakieś tysięczne attosekundy. Zatem czas okrążenia może być błędny!
  • Jeśli człowiek przez całe życie macha jedną ręką, będzie miał ją młodszą niż drugą.
  • Jeśli jeden z bliźniaków na kilka lat poleci sobie w kosmos z dużą prędkością, będzie musiał dłużej chodzić do szkoły, gdyż wróci młodszy i nie zakwalifikuje się do następnej klasy.
  • Ludzie żyjący w pobliżu Mount Everest mają więcej czasu niż ci z nizin.
  • Światło się nie zestarzeje! Nie może więc stracić terminu ważności.
  • Jeśli się rozpędzisz do prędkości bliskich prędkości światła na dostatecznie długo, a potem wrócisz na Ziemię, to będziesz mieć więcej na lokacie w banku niż gdybyś został w domu! Co z tego, że najpierw musiałbyś się nieźle zadłużyć, by skonstruować taki pojazd.
  • Im szybciej biegasz, tym skarpety wolniej stają się zapocone.

Obalenie namacalne

Einstein nie miał racji! Jeśli siedzisz na nudnej lekcji, wykładzie, czekasz na autobus bądź masz okropny dzień w pracy, to czas płynie wolniej niż na boisku szkolnym czy na zabawie, na której jesteś w ruchu. Tak więc szybciej płynie czas w układzie poruszającym się aniżeli statycznym. Względność czasu (dylatację) wyraźnie się odczuwa w zależności po której stronie drzwi stoisz w kabinie WC (praktycznie w układzie statycznym).