FANDOM


Olsen3

Ups…

Egon, masz plan?
– Tak. Zaczniemy produkować leki homeopatyczne.

Cytat z filmu

Egon Olsen (ur. 12 marca 1925) – postać fikcyjna z serii filmów pt. Gang Olsena, duński gangster, niedoceniony fachowiec od sejfów Franza Jägera z Berlina oraz planowania, rezydent zakładów penitencjarnych, nosi charakterystyczny melonik, oszczędnie pali cygaro które starcza mu na tygodnie.

Pomocnicy

Gang, którego jest szefem składa się dwóch pomocników, którzy podczas akcji zajmują się logistyką, a przede wszystkim podają gumowe rękawiczki, talk i stetoskop – narzędzia potrzebne do otwarcia sejfu.

  • Benny Frandsen – ma charakterystyczne kolorowe skarpetki, umie uprowadzić i prowadzić dowolny pojazd, ma jednak problem z zaopatrzeniem się w paliwo.
  • Kjeld Jensen – z nadwagą w ciasno opiętej marynarce nosi lekarską torbę pełną niezbędnych do realizacji planu przyborów, ma problem z żoną, Majorką, czasem mdleje z przerażenia.

Plan

Egon zwykle w więzieniu (który jest jego domem) tworzy niesamowicie precyzyjny plan. Plan charakteryzuje się unikaniem przemocy, wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku (w sposób wzbudzający podziw nawet MacGyvera) oraz zgraniem czasowo-przestrzennym na poziomie części sekund i centymetrów. Ukoronowaniem planu jest otwarcie sejfu firmy „Franz Jäger, Berlin” i zrabowanie zawartości cokolwiek by to było, jednak jest to zawsze warte miliony w znanej walucie. Kiedy tylko Egon skończy odsiadkę, bez zwłoki (ale dopiero po piwie), po sprawnie przeprowadzonych przygotowaniach rusza z pomocą wspólników do akcji. Plan zazwyczaj jest perfekcyjny, sejf zostaje otwarty i już Olsen czuje się milionerem, ale potem pojawia się problem, którego nie przewidział. Są to w dowolnej kolejności: zwykły pech, skorumpowany bankier (czyhający na jego pieniądze), ochroniarz tego bankiera (czyhający na jego życie), myślący o emeryturze inspektor policji (czyhający na jego wolność) i niekompetencja swoich pomocników (choć chcą dobrze... a wychodzi jak zwykle). Egon walczy, czasem nadludzkim wysiłkiem uzyskuje przewagę, ale wobec tylu przeciwników jednak przegrywa. Mężnie ponosi konsekwencje wpadki, a potem tworzy niesamowicie precyzyjny plan w więzieniu (który jest jego domem).

Galeria