Elektronika

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Disambug Ten artykuł dotyczy techniki. Zobacz też muzyka elektroniczna.

Elektronika – dosyć młoda dziedzina techniki, zajmująca się projektowaniem i budową przeważnie niepotrzebnych układów i urządzeń na małych płytkach, zasilanych prądem. Urządzenia elektroniczne są z reguły szybko psujące się, w celu późniejszej ich naprawy przez pracowników serwisów naprawczych urządzeń RTV i AGD.

[edytuj] Elementy elektroniczne

W elektronice używa się wielu rodzajów i typów elementów, przeważnie trudno dostępnych na rynku, aby naprawa urządzeń była kłopotliwa i zachodziła konieczność ponownego zakupu tego urządzenia.

  • Rezystor (opornik) – element ograniczający przepływ przezeń prądu elektrycznego. Powstają na nim w ten sposób straty mocy, które Holendrzy odzyskują w elektrowniach wiatrowych. Istnieje również zmodyfikowana wersja opornika, nazywana potencjometrem.
  • Kondensator – element magazynujący energię elektryczną i następnie oddający ją w najmniej odpowiednim momencie pracy układu.
  • Dioda – przepuszcza prąd tylko w jedną stronę, bo w drugą stronę coś go blokuje; jej podstawowym parametrem jest „powtarzalne wielokrotne szczytowe maksymalne największe dopuszczalne napięcie powściągliwości absorpcyjnej wsteczne”, które zapisuje się w katalogach jako U_{WLHCXIRRM}.
  • Tranzystor – obecnie najważniejszy element elektroniczny, stosowany wszędzie tam, gdzie się tylko da. Wyparł on lampy elektronowe, które się grzały i były zbyt duże, aby upchać je do mikroprocesorów. Stosowany w tanim chińskim sprzęcie audio powoduje dodatkowy przyjemny efekt akustyczny w postaci szumu.
  • Układ cyfrowy – układ generujący głównie śmieci i szpilki na wyjściu, co ułatwia studentom uwalanie laborek z elektroniki cyfrowej. Ideą układu cyfrowego jest wmówienie użytkownikowi, że
    • układ realizuje jakąś funkcję logiczną
    • nie ma w nim prądów, ani napięć, tylko krasnoludki wykonują weń operacje bitowe.

[edytuj] Teraźniejszość

Największym światowym producentem najbardziej zaawansowanej elektroniki wszelkiego rodzaju są Chiny.

Największe chińskie koncerny produkujące sprzęt RTV, jak Sona, Panysonic, Camcung oraz Nokla, mogą poszczycić się nowoczesnymi technologiami i innowacyjnymi urządzeniami elektronicznymi, jak radioodtwarzacze kasetowe z wysuwaną anteną zewnętrzną, systemy głośników 50-kanałowych, wzmacniacze dużej mocy z dodatkowym ogrzewaczem do rąk.

[edytuj] Przyszłość

Elektronika jest dziedziną najszybciej rozwijającą się wśród handlarzy bazarowych, którzy są wykwalifikowanymi przedstawicielami handlowymi chińskich firm elektronicznych.

Nasze strony
Przyjaciele