FANDOM


Enigma

Enigma, która dla niepoznaki przypomina maszynę do pisania

Enigma – słynna zabawka-łamigłówka pochodząca z Niemiec, którą odczytali za pomocą młotków Polacy. Sama w sobie, Enigma to rodzaj pudełka z literkami, które nie mają żadnego ciekawego znaczenia. Stosowana była w czasie II wojnie światowej do przesyłania w sobie wiadomości wojskowych oraz do testowania stopnia wnerwienia Anglików i Francuzów (na Polakach tego nie testowano, gdyż sam Hitler wiedział, iż Polak po promilu nawet to coś rozwiąże). Największą trudnością w odczytaniu Enigmy był fakt, iż język niemiecki ma długie słowa, dzięki czemu łatwiej było pomieszać wszystkie słówka oraz utrudnić ich odczytanie.

Odczytanie maszyny edytuj

Enigmy nikt nie mógł odczytać ze względu na fakt, iż Niemcy tak gęsto upakowali kabelki i literki, że nie było wiadomo, od czego zacząć. Z czasem podczas balangi jeszcze przed wojną, trzech matematyków z Polski, którzy przeholowali z alkoholem (jako matematycy wypili 2 kieliszki piwa, po czym pękli) po pijanemu rozwiązała maszynę. Niemcy dość szybko wkurzyli się, czego dowodem było udoskonalenie Enigmy na okres II wojny światowej. Polacy cały czas odczytywali nowe wiadomości i przekazywali je do Angolów i Makarionarzy. Oczywiście Anglicy jak to zawsze bywa, musieli zabrać nasz wkład pod swoje nazwisko.

Ewolucja maszyny edytuj

Z czasem Enigma wyewoluowała do małej karteczki z długopisem. Do dziś osobą, która zawodowo odczytuje informacje od maszyny jest farmaceuta.

Ciekawostki edytuj

  • Enigma to jeden z największych wrogów Kapitana Oczywistego.
  • W 2011 roku Polacy zrobili nowocześniejszą Enigmę w oparciu o język pokemoniasty.


Czolg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny wojskowości. Jeśli lubisz wstawać o czwartej rano – rozbuduj go.