Euglena zielona

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Euglena zielona

Euglena pod mikroskopem. Prawda, że ładna?

A gdzie toto ma skrzela?

Gimnazjalista o euglenie zielonej

Euglena zielona (lub klejnotka) – bardzo szczwany organizm jednokomórkowy, który w zależności od warunków środowiska może się odżywiać cudzożywnie (jak konie) lub samożywnie (jak koniczyna).

[edytuj] Wygląd

Z samej nazwy eugleny zielonej możemy wywnioskować, że przywiązuje ona dużą wagę do wyglądu – czy też ściślej, swojego koloru; alternatywne określenie – „klejnotka” – pozwala przypuszczać, że zwierzątko organizm jest rozkapryszony i nawykły do luksusowego ubioru i dodatków. Niestety, obserwacja eugleny nie dostarcza dużych przeżyć estetycznych. Ba, nawet rozczarowuje. Wszystko dlatego, że jest ona zbyt mała, żeby ją zobaczyć. A nawet, gdy się uprzeć i wsadzić ją pod mikroskop, widzi się tylko zgrabny tułów, długą, giętką wić i plamkę oczną, którą euglena podejrzliwie łypie na całą resztę świata[1], czyli nic sensacyjnego. Przynajmniej dla kogoś, kto sam ma wić.

[edytuj] Występowanie

Euglena żyje w wielu zbiornikach ze słodką wodą – być może nawet w każdym[potrzebne źródło]. W praktyce oznacza to tylko tyle, że wypijając wodę ze szklanki połykasz zapewne jakąś klejnotkę.

[edytuj] Zastosowanie

Mogłoby się wydawać, że euglena jest tylko przykładowym organizmem do badań laboratoryjnych. Jednak wbrew pozorom ma ona wiele zastosowań także w życiu codziennym. Można na przykład:

  • straszyć nią dzieci;
  • hodować ją w słoiku („Oczywiście, że ona tu jest! Nie widzisz?”);
  • dodać ją do znajomych na naszej-klasie
  • pisać o niej wiersze;
  • robić o niej filmy;
  • uczyć ją sztuczek karcianych.

Przypisy

  1. Tak, na ciebie też.
Nasze strony
Przyjaciele