Fantoft stavkirke

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Fantoft stavkyrkje A

Przed 1992 rokiem

Fantoft2

Po papierosku

Fantoft stavkirke – kościół klepkowy znajdujący się w Bergen, w Norwegii. Spalony przypadkiem w 1992 przez true nowegian blackmetalowca Varga Vikernesa.

[edytuj] Historia

Kościół ten został zbudowany około 1150 roku w wiosce Fortun. W XIX wieku budowle tego typu stały się passe, więc mieszkańcy postanowili go rozebrać, a na jego miejscu postawić nowy, większy i modniejszy kościół. W 1879 roku został przetransportowany w obecne miejsce pobytu, czyli do Bergen. Fundatorzy tej przeprowadzki, popełnili błąd stawiając go na cmentarzu Indian świętej ziemi Wikingów.

[edytuj] Podpalenie

Jak głosi plotka podpalenia dokonał w 1992 roku, 6 czerwca, o godzinie 6 rano, Varg Count Gishnackh Vikernes wraz z przyjacielem. Impulsem do działania miał być fakt, że właściciele przybytku zbezcześcili święte miejsce Indian odynistów, nieopatrznie stawiając tam chrześcijańską świątynię. Mniej znanym motywem miała być kradzież roweru Varga przez jednego z domorosłych filozofów.

Prawda jest taka, że pożar spowodowany został, przez niedopałek papierosa pozostawionego na miejscu przez Grishnackha. Papierosa wypalił z powodu księdza, który nie dał mu rozgrzeszenia. Poszło prawdopodobnie o nieobecność Varga w ostatnią niedzielę w kościele.

Po tym wydarzeniu Vikernes umieścił zdjęcie spalonego kościoła na okładce swojej płyty z muzyką sakralną i szantami.

Nasze strony
Przyjaciele