Fedora

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Fedora 22 GNOME 3.16

Fedora tuż po zainstalowaniu…

Fedora – dystrybucja Linuxa, jest to taki darmowy RHEL, jednak z nowszym oprogramowaniem. Dzięki temu jest stabilna jak Windows Vista[1].

Fedoralinuks

…i pięć minut później.

[edytuj] Wersje

[edytuj] Workstation

Wersja na komputery domowe, posiada zawsze najnowsze oprogramowania, przez co jest mało stabilna. Raczej prosta w użyciu. Można ją pobrać z siedmioma środowiskami graficznymi:

 • GNOME – główne środowisko graficzne, najpopularniejsze wsród użytkowników Fedory. Zawiera sporo zbędnego oprogramowania;
 • KDE – najbardziej zasobożerne środowisko, wymaga dwudziestordzeniowego procesora 30 GHz i 64 GB RAM, a zajmuje 5 TB miejsca na dysku[2]. Nikt go nie używa, a jednak i tak jest popularny. Również zawiera zbędne oprogramowanie, ale jest go więcej;
 • Cinnamon – środowisko podebrane miętówce. Trochę mniej syfu niż w GNOME i KDE;
 • LXDE – najlżejsze środowisko ze wszystkich dostępnych w Fedorze. Działa na 90 MB RAM i procesorze 666MHz[3]. Bez poświęcenia swojego cennego czasu nie możesz zmienić w nim nawet ikon;
 • Mate (lub Mate-Compiz) – przeróbka starego gnoma, niczym się od niego nie różni[4]. Potwornie brzydkie, ale da się je dostosować;
 • SOAS – nikt nie wie, co to jest. Wygląda jak środowisko do nauki dla przedzkolaków. Nikt nie wie, jakie ma wymagania, ponieważ nikt go nie używa.

[edytuj] Server

Wersja na serwery. Można nią sterować jak samolotem za pomocą programu Cocpit, w dodatku przez Internet. Nie nadaje się na komputery domowe, bo nie ma na niej środowiska graficznego. Nie ma na niej prawie żadnego oprogramowania.

[edytuj] Cloud

Wersja do obsługi chmur. Jest przeznaczona tylko dla Pr0 informatyków, bo nikt inny nie wie, jak jej używać.

[edytuj] Stabilność

Stabilność Fedory jest idealna – dzięki najnowszym pakietom wiesza się jedynie dwa razy na sekundę! Mimo to ma sporo użytkowników, którzy chcą mieć przynajmniej namiastkę[5] RHEL.

[edytuj] Pakiety

Pakiety w Fedorze są zawsze najnowsze. Można więc używać GIMPa z 2020 roku, Firefoxa z następnego miesiąca i Minecrafta 666.6.6. Nowszych pakietów nie ma nawet w Debianie Experimental!

Przypisy

 1. Czyli nie jest
 2. Oczywiście SSD, bo inaczej się muli
 3. Obecne procesory mają od 1 GHz do 5GHz
 4. Poza nazwą oczywiście
 5. Jeśli wiesz co to znaczy


[edytuj] Zobacz też

Nasze strony
Przyjaciele