Folk metal

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Masters of Rock 2007 - In Extremo - Michael Robert Rhein - 3

Śpiewak folkmetalowy w czasie pracy. Nu!

<ostry riff gitarowy>
Piejo kury piejo, nie majo koguta
<solo na dudach>

Typowy twór folkmetalowy

Folk metal – odmiana metalu łuprawiena przez ludzi, co to całe życie przy pługu spędzali, ale że to robota ciążka to przerzucili sie na granie metalu. Nie mogli sie jednak pozbyć tej słomy, co im z butów wyłazi, więc sie nie pozbyli wioskowej natury.

[edytuj] Muzyka

Folk metal różni sie łod normalnego metalu tym, że łużywa ni tylko typowych instrumentów takich jak gitara elektryczna, wincyj gitary łoraz perkusja. Możemy w nim spotkać takie narzędzia czynu jak dudy czy skrzypce. Łosobliwie nikt nie wpadł jeszcze na pomysła, coby użyć jednocześnie dudów i skrzypiec[1]. W dodatku bębny, których łużywają folkmetalowi bębniarze, so wykonane ze skóry naturalnej, a nie jakichś dziadowskich plastików. Tylko te ekologi protestujo...

Wokal musi być prosty, łabyś był w stanie zaśpiewać nawet po obaleniu piątego browca, i mocny, coby nawet koguta zakrzyczał. Często z podobnych powodów w piosenkach występujo też chóry, które tyż so proste i mocne.

Konstrukcja łutworu musi być prosta i skoczna, cobyś sobie zęby podczas tańca powybijał[2], nawiązująca budowo do pieśni ludowych. Łoznacza to pokrótce, że wszystkie folkmetalowe łutwory so do siebie podobne.

[edytuj] Tematyka łutworów

Każdy łutwór musi poruszać takie zagadnienia jak praca w polu[3], Szatan, piweczko, wineczko i wódeczka, dziouchy, Rogaty, piraci czy Lucyfer. Lubio tyż sie chwalić, jak to ich przodki prały po ryjach giermańskiego łoprawce, ło ile sami nie Niemce. Ponadto zazwyczaj nawiązuje un do łelementów ludowego folkloru danego regionu. Łambitniejsze zespołu często jednak sięgajo do starych łutworów pochodzących bezpośrednio z lokalnego zespołu pieśni i tańca, dlatego nie silo sie na wymyślanie własnych tekstów. Czasem jeno głębiej sięgajo do kroników średniowiecznych po łacinie albo w jinnym niezrozumiałym języku w rodzaju gaelickiego czy walijskiego napisanych. Wreszcie jest też nurt, który nie czci Szatana, a lokalne strumyczki i drzewka, ale zbliża sie wtedy do metalu pogańskiego lub też, jeśli nawiązuje do mitologii nordyckiej, do Viking metalu.

[edytuj] Historia i nurty

Medico peste

Muzyk Corvus Corax przebrany do występu

Folk metal jest zbyt młodym[4] rodzajem, aby wyróżnić jakowąś sensowno historie. Wywodzi sie un łod tradycyjnego hiewi metalu lub tyż łod czornego metalu w zależności łod tego, czego słuchali członkowie danego zespołu. I tak w różnorodnej bandzie kuropiejców wyróżnić można następujące zespoły z ich indywidualno specyfiko:

 • Corvus CoraxNiemcy, co grajo se na dudach i chodzo w maskach dla jakowyś zadżumionych. Łukładali muzyke do Gothica 3, ale o tym nikt nie wie.
 • Eluveitieszwajcarskie melodeathowce, co to dorzuciły kilka instrumentów ludowych. Majo cuś, co sie zowie lira korbowo i grajo w niużywanym inzyku galijskim.
 • Finntrollfińskie blackmetalowce, które uznały, że dużo fajniej jest niszczyć ludziom łuszy przy łużyciu skrzypiec, a nie gitary. Ich teledyski zajmujo zaszczytne pozycje w pierszej dziesiątce najgorszych teledysków metalu.
 • Haggard – takoż Niemce, tyle że łoni mieszajo folk z metalem śmierci i jeszcze łoperowym śpiewem.
 • In Extremo – niemieckie dudziarze. Grajo hewi metal z wykorzystaniem wspomnianych dudów oraz tekstów w różnych dziwnych językach. Znani z debilnych łubranek łukradzionych z Muzeum Ziemi Podlaskiej i występu w Gothicu.
 • Korpiklaani – kolejne Finy, co to z łupodobanim grajo o gardła nawilżaniu. Zasuwajo na skrzypkach i akordyłonie i krzyczo łodka.
 • Percival Schuttenbach – polska kapela łoparta na paniach, co jedna z nich śpiwa jak Kora. Tyksty dziwne majo, co pani pana zabiła czy szatańska psychodela jaka.
 • Radogost – bo jak so skrzypki i jak je chlonie, to je folk metal. Cóż, że wyglondajo, jakby grali metal gotycki.
 • Triddanaargentyński zespół, który łużywa dudów, ale pojedynczych. W dodatku ma wokaliste, który śpiewa jak Ronnie James Dio.
 • Vecordia – tyż polska kapela, taka naprawde ze wsi, tej z wielkim silosem.
 • Wuthering HeightsDuńczycy grający skoczny hewi metal o tematyce pirackiej. Ni ma dudów ani innych skrzypków, ale za to jest wokalista brzmiący jak Dio. Ale jinny niż poprzednio.
 • Netherfell – to je kapela z Polski co tyż gra ludowy metal, łoparta je na dudach i skrzypcach czy inszych gwizdkach oraz na dźwyinkach parzuncych sie łowiec. Czołowy przydstawyiciel tego gatunku w Polszy.

Przypisy

 1. Albo i wpadł, ale łogłuch
 2. Przynajmniej oszczędzisz roboty panom ze sztachetami za stodoło
 3. Bo jakby rolnik nie sioł to by umor
 4. Ale prężnym jak komunistyczny robotnik
Nasze strony
Przyjaciele