FANDOM


Ten wątek nie był edytowany od 518 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Sprawa dotyczy tzw. „grafik prywatnych”. Na początku zdefiniuję, co rozumiem przez ten termin. Grafika prywatna to grafika używana tylko na stronach (najczęściej stronie) użytkownika (w tym w szablonach) lub podpisu, pozbawiona wartości humorystycznej albo na licencji niewolnej. Moje zapytanie do społeczności brzmi:

Czy popierasz usuwanie „grafik prywatnych” ze stron i podpisów użytkowników, których edycja miała miejsce dawniej niż pół roku, z wyjątkiem spersonalizowanych grafik podpisów odręcznych? Z tym pół roku chodzi o to, że jeżeli ktoś jest aktywny, to można po prostu do niego o tym zagadać

Nie rozpisując się dlaczego tak – bo Nonsensopedia to nie blog, bo i tak mamy od groma grafik, które można użyć na swoich stronach, bo jest zadziwiające, jak często pałętam się po grafikach do zweryfikowania, opisania i skategoryzowania, które widnieją tylko na stronach userów z 8 edycjami kreatywnymi, z czego 6 cofniętych etc. Krótkie pseudo-FAQ:

  • Czy zatem grafika z mojej wieży zostanie usunięta?
  • A jest używana w jakimś artykule kreatywnym? Jeżeli tak, to nie zostanie usunięta.
  • Nie, nie jest używana w żadnym artykule.
  • Jeżeli jest zabawna – dodaj ją do jakiegoś odpowiedniego artykułu. Jeżeli nie jest – znajdź sobie zamiennik na Commons albo poproś jakiegoś użytkownika, aby w tym Ci pomógł. Wśród ponad 40 mln grafik masz dużą szansę, że znajdziesz jakiś może nie identyczny, ale pasujący zamiennik.
  • Mój odręczny podpis nie jest ani zabawny, ani nie mogę go dodać do artykułu, no bo jak. Zostanie skasowany?
  • Nie, podpisy odręczne zostają. Ale jeżeli Twój podpis to po prostu Twój nick innym fontem (np. Comic Sansem), to Twoja grafika zostanie skasowana, a w to miejsce wejdzie wikitekst.
  • A dlaczego kasujemy te grafiki, a nie podstawiamy jakimiś innymi?
  • Bo podstawianie zajmuje więcej czasu. Jeżeli użytkownikowi, którego to dotyczy, taka zmiana nie pasuje, to da znać. Ale ta zmiana dotyczy praktycznie tylko nieaktywnych userów, których już nie obchodzi, jak wyglądają ich podpisy i strony użytkownika.

O wyznaczenie zasad przebiegu dyskusji i głosowania (czas, kworum, kto głosuje, na jakich zasadach) a także nad moderacją tego małego RFC proszę któregoś z administratorów, gdyż nie są mi znane odgórne zasady dot. takich spraw. Zaznaczam, że jak zawsze moderator będzie miał możliwość a nie obowiązek skasowania takich grafik, by w szczególnych przypadkach wstrzymać się od eksterminacji takiej grafiki. Amoniak (dyskusja) 19:42, sie 26, 2017 (UTC)

Nonsensopedia to nie blog

Nonsensopedia to nie jest też portal, którego założeniem jest bycie krystalicznie czystym licencyjnie tworem z wyłącznie wolnymi grafikami.
I tutaj się mylisz, bo jest, jeżeli przez krystalicznie czysty rozumiesz portal, w którym wszystkie treści są zweryfikowane pod kątem praw autorskich, a tyczy się to zarówno tekstów, jak i grafik. Obowiązek weryfikacji treści, w tym grafik, nakłada na nas regulamin Fandomu. Wyłącznie wolne grafiki to ideał, do którego powinno się dążyć, ale nie na siłę. Nonsensopedia w pewnym momencie zdecydowała się na bardzo rygorystyczną politykę względem tekstów, co wyszło na dobre. Z grafikami było inaczej, bo było ich zwyczajnie znacznie mniej. Jak ja rzucałem papierami, czyli jakieś 8 lat temu, to zbiór obejmował ok. 5 tys. wszystkich grafik. Polityka grafik spisana za Szoferki była tworzona, jak tych grafik było ok. 2 tys., a już wtedy Szoferka cięła i wyszukiwała po Flickrach i PD-Photosach zamienniki. Później, przyznaję (może dlatego, że w 2008 na OZ było ponad 5 razy edycji więcej niż obecnie?), nikt aż do Argh! się grafikami nie przejmował i dzisiaj mamy to co mamy, czyli niemalże bezkresny zbiór 10 tys. grafik, z czego trudno oszacować, ile powinno wylecieć na dzień dobry. Amoniak (dyskusja) 20:40, sie 26, 2017 (UTC)
Ale przecież ja nie jestem przeciw usuwaniu kopyrajtów, jeśli zostanie znaleziony równie dobry zamiennik. Expert 3222 21:17, sie 26, 2017 (UTC)

bo i tak mamy od groma grafik, które można użyć na swoich stronach

A jak ktoś chce użyć grafiki, której nie ma w zbiorze?
To niech sobie bloga założy, na Facebooka wrzuci, Nonsensopedia jest od publikowania swojej twórczości, a nie robienia prywatnych kwiatków. Czyli robi dokładnie to samo, co pisząc artykuł, który nie podoba się moderatorom. Amoniak (dyskusja) 20:40, sie 26, 2017 (UTC)
Nonsensopedia to nie tylko to, co widać na zewnątrz. To także społeczność (która ostatnio trochę podupadła, no ale cóż). Takie zakazy wprowadzają wrażenie, że użytkownicy są tu tylko i wyłącznie do tego, żeby wyciskać z nich kolejne artykuły. Expert 3222 21:17, sie 26, 2017 (UTC)

Jakieś inne argumenty? Expert 3222 20:19, sie 26, 2017 (UTC)

Not in scope – not in server. Z tego wszystko wypływa. Moją wizją zbioru grafik Nonsensopedii jest humorystyczna wersja Commons, a do tego potrzebuję stopniowego zaostrzania polityki względem grafik. To kolejny krok. Amoniak (dyskusja) 20:40, sie 26, 2017 (UTC)
Zgadzam się całkowicie z Amoniakiem. ``$ T $¿ 20:50, sie 26, 2017 (UTC)
A moją wizją jest pozostawienie wszystkiego tak jak teraz, z wyrzucaniem jedynie duplikatów z commons i grafik, dla których można znaleźć różnie śmieszny zamiennik (a nie zastępować śmieszną grafikę nieśmieszną, co zdarzało mi się widzieć). Expert 3222 21:17, sie 26, 2017 (UTC)
Ja poszedłbym dalej. Publikowałbym też opuszczone brudnopisy (teraz chyba też się tak robi, ale wychodzi to tak 2/10). Można zrobić brudnopisowy TRE i poprzenosić te lepsze do inkubatora/opublikować, a te słabe zwyczajnie pousuwać. Tak samo z grafikami. Uważam, że jeśli kogoś nie ma na Nonsensopedii on np. 2 lat, to raczej mu wisi i powiewa co stanie się z jego brudnopisem/grafikami. Pozdrawiam, Mr obornik Skargi i zażalenia 21:23, sie 26, 2017 (UTC)
Popieram Mr obornika, brudnopis brudnopisowi nierówny. Moim zdaniem należy przejrzeć porzucone brudnopisy i zdecydować oddzielnie dla każdego o jego losie. Część na pewno będzie do wywalenia, ale sporo z nich można by zachować dla potomności. Swoją drogą wywalanie brudnopisów po pół roku to trochę za szybko, nonsensopedystom zdarza się wracać po latach. Magwac | Dyskusja 10:23, sie 27, 2017 (UTC)
Mamy tutaj nawet dwa chodzące przykłady Mordka. Mr obornik Skargi i zażalenia 16:56, sie 27, 2017 (UTC)
Po pierwsze, pragnę stanowczo zdementować, jakobym kiedykolwiek odszedł z Nonsensopedii, ja po prostu edytuję, kiedy mam na to ochotę (i nie mam bana). Po drugie, trochę odchodzimy od tematu, dyskutujemy o brudnopisach, a mini-RFC dotyczy podejścia do specyficznego rodzaju grafik. Ponawiam apel o ustalenie zasad weryfikacji postanowień dyskusji, bo uznam milczenie za zgodę. Jeżeli sprawa brudnopisów wyszła już na wierzch, to bez względu na to, co z nimi zrobimy, Mr Obornik w ramach czynu społecznego może przygotować listę podstron użytkowników z krótkim opisem, co zawierają, aby przyszła komisja weryfikacyjna miała łatwiej. A nawet jak komisji nie będzie, to taka lista się przyda. Amoniak (dyskusja) 21:49, sie 29, 2017 (UTC)
Słowo się rzekło... Jak powiedziałem, tak też zrobię. W moim brudnopisie zrobiłem już odpowiednią tabelkę. Zaraz zrobię o tym porum. Wszelka pomoc mile widziana. Mr obornik Skargi i zażalenia 07:07, sie 30, 2017 (UTC)
Póki co zaczekajmy na koniec akcji brudnopisowej, do tego czasu sytuacja może się trochę zmienić. Potem można wrócić do tematu. Magwac | Dyskusja 16:06, sie 31, 2017 (UTC)

Oho, Amoniakowi się nudzi i robi bałagan. — Ta niepodpisana wypowiedź jest autorstwa użytkownika 31.1.136.146 (dyskusjawkład). Pamiętaj o podpisywaniu się przy użyciu ~~~~!