FANDOM


Ten wątek nie był edytowany od 329 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.


Pomysł, aby nonsensopedyści wybrali się na konwent i poprowadzili tam panel/wykład/warsztaty padł w tym porum. Żeby zbytnio nie offtopować, wszelkie pomysły dotyczące konwentu spiszemy w tym wątku. To porum długoterminowe – pomysły można dopisywać długo po czasie rozpoczęcia.

W celu przypomnienia:

 • Zamierzamy wybrać się na jakiś wiosenny konwent (jak macie propozycje co do miejscówek to też piszcie!), żeby zebrać doświadczenie. Na jesień spróbujemy wybrać się na coś większego. Zaproponowane konwenty póki co:
  • Bykon w Bydgoszczy (nie ma daty, ale w tym roku to był początek marca),
   Bykon – Bydgoski Konwent Multifandomowy to impreza kulturalno-naukowa przeznaczona dla osób z każdej grupy wiekowej. Program z zeszłego roku.
  • Świdkon w Świdniku koło Lublina (16-18 marca),
   Interdyscyplinarny konwent poświęcony szeroko pojętej fantastyce. Program zeszłoroczny (to chyba fragment, ale istotny).
  • Chorcon w Choroszczy koło Białegostoku (7-8 kwietnia).
   Chorcon jest festiwalem hobbystycznym „od fanów dla fanów” organizowanym przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Naszym głównym celem jest propagowanie fantastyki znanej z gier, książek czy filmów. Nie udało mi się znaleźć programu z zeszłego roku (albo jestem po prostu leniwy), ale wygląda to na bardzo luźny i fajny konwent.
 • Rozważamy różne sposoby przeprowadzenia spotkania – prelekcja, panel dyskusyjny, warsztaty. Wszelkie inne formy też są spoko.
 • Potrzebne są osoby chętne do pojechania na konwent. Na wiosnę póki co chętni są Magwac i Zenek.

Poniżej wpisałem propozycje, które padły wcześniej. Magwac | Dyskusja 20:14, lis 19, 2017 (UTC)

Ja jeszcze jestem chętny, jeżeli będzie się to odbywało w weekend. Nad pomysłami pomyślę. Do marca prawie na pewno wrócę do odpowiedniej moderatorowi aktywności (W każdytm razie bardzo bym chciał.).$ T $`¿ 14:49, lis 21, 2017 (UTC)
Imprezy są weekendowe, także spoko ;) No i ja też będę jechał z Wawy, także zawsze to jakiś team. Magwac | Dyskusja 15:38, lis 21, 2017 (UTC)

KoKon 2018 edytuj

Apdejt co do tegorocznych konwentów: Bykon nie daje znaków życia i na ten moment szanse, że się odbędzie są raczej marne. Za to mam inną propozycję: KoKon w Koninie, 24–25 lutego w Koninie. Punkty programu już można zgłaszać i czas na zgłaszanie potrwa do 2 lutego. To też jest konwent ogólnofantastyczny, także powinien pasować. Jak tylko dostanę potwierdzenie od Zenka, że termin mu pasuje i błogosławieństwo reszty administracji, napiszę stosownego maila. Między 18 a 20 maja odbywa się Pyrkon i w niego też by wypadało celować. Magwac | Dyskusja 16:52, sty 3, 2018 (UTC)

Zenkowi termin pasuje. Przygotowujemy teraz krótkie opisy prelekcji (wybraliśmy wolną kulturę i starsze memy) i na dniach zamierzamy wysłać zgłoszenie. Jeśli ktoś chce się wybrać do Konina jako uczestnik konwentu i skoczyć z nami na ewentualne piwko to zapraszamy ;) Magwac | Dyskusja 08:35, sty 4, 2018 (UTC)
Update co do Konina – nasze dwie prelekcje zostały przyjęte do programu. Ponadto organizatorzy zaproponowali promowanie naszych prelekcji i wejściówki za darmo :) Magwac | Dyskusja 18:54, sty 7, 2018 (UTC)
Do konwentu zostały dwa tygodnie i przygotowania idą pełną parą. Przymierzamy się już żeby wybrać się na Pyrkon (największy polski konwent, odbywa się w Poznaniu) 18–20 maja. Póki co wstępną chęć uczestnictwa wyraził Zenek, Sers i ja. Finalną decyzję będziemy podejmować po KoKonie (czas na zgłaszanie prelekcji na Pyrkon jest do 5 marca). Do tego czasu mile widziane wszelkie sugestie, czy też deklaracje chęci uczestnictwa :) Swoją drogą jedna dyskietka została już wysłana do zwycięzcy losowania wykopowego, drugi zwycięzca na razie nie daje znaków życia. Magwac | Dyskusja 21:29, lut 9, 2018 (UTC)
Druga dyskietka dostarczona (mam nawet dowód :P). Nasze prelekcje odbędą się w sobotę, wolna kultura o 10, a starsze memy o 21. Zapraszamy cieplutko, oprócz mnie i Zenka będzie jeszcze jeden były Nonsensopedysta :) Magwac | Dyskusja 20:02, lut 20, 2018 (UTC)

Powracamy z konwentu! Zaprezentowaliśmy dwie prelekcje: Co ma Myszka Miki do Windowsa – o wolnej kulturze słów kilka oraz Czy ktoś o tym jeszcze pamięta? – memy lat 2002–2012. Pierwszą prelekcję przygotowałem ja, a drugą zajął się Zen_Xen_ni. W obu przypadkach przyjęliśmy formułę prezentacji multimedialnej z dwoma prowadzącymi, przy czym jeden prowadzący pełnił rolę gospodarza, a drugi stanowił kontrast kompozycyjny (mądrze brzmi), zadawał pytania, lub służył rozluźnieniu atmosfery.

Pierwsza prelekcja odbyła się w sobotę 24 lutego o 10:00, była pierwszą w ciągu dnia (godziny ustalał organizator). Ludzie dopiero wchodzili na konwent, więc nie było ich w sali niesamowicie dużo (około 20), ale biorąc pod uwagę kameralność konwentu i rozmiar sali (40–50 miejsc), to i tak się zdziwiłem że tyle osób przyszło. Temat nie jest jakoś specjalnie ekscytujący, ale publika zdawała się uważnie słuchać przez cały czas. Na koniec słuchacze mieli bardzo dużo pytań do nas w kwestii prezentacji, udowadniając że słuchali uważnie i temat ich faktycznie zaciekawił. To nie jest tylko moje wrażenie, bazuję tu na tym, co mówili obecni tam Ciemnowidz, Grzeeesiek i Zen_Xen_ni ;) Niestety nie nagraliśmy nic z tej prelekcji, mieliśmy mało czasu na rozstawienie się i zwyczajnie w pośpiechu o tym zapomnieliśmy.

Druga prelekcja odbyła się o 21:00, na niej było już więcej osób, na moje oko jakieś 30–40 (nie liczyłem). Temat bardzo zaangażował publikę, za każdym razem gdy na slajdzie pojawiał się jakiś mem towarzyło mu donośne oooo nieeeee lub taaaaak! z sali. Jako że sam temat był niepoważny, to i my sobie pozwoliliśmy na odrobinę improwizacji i interakcji z publicznością. Trochę niestety nas czas zaskoczył, ale i tak wyszło moim zdaniem dobrze, publika słuchała uważnie. Tu już udało nam się nagrać audio z prelekcji w nawet znośnej jakości i wkrótce pokombinuję jak by to wrzucić, żeby co bardziej ciekawscy z was mogli mieć jakieś ogólne pojęcie jak to wyglądało :)

W sumie rozdaliśmy osiem dyskietek z różną zawartością, ludzie reagowali na nie bardzo pozytywnie i mam wrażenie, że z gadżetem ciężko było trafić lepiej.

Podsumowanie, czyli najważniejsze. Nie oszukujmy się – KoKon to bardzo mały konwent i bezpośrednich efektów z naszego udziału w nim raczej nie ma co się spodziewać. Ale! Traktować go należy jak próbę generalną. Niektóre rzeczy zagrały, inne nie. Wiemy co poprawić i czego się spodziewać na większym konwencie. Spotkaliśmy bardzo pozytywnie nastawionych ludzi, pożartowaliśmy sobie z nimi i (co w sumie równie ważne) Nonsensopedyści mieli okazję posocjalizować się w realu. To wbrew pozorom bardzo zmienia perspektywę. Uważam, że KoKon to taki przykład że jak się chce, to się da i nie należy się przejmować popularnością prelekcji, błędami technicznymi, czy tym że nie mamy porządnego nagrania. Na luzie :) Moja osobista ocena: poszło lepiej niż się spodziewałem. Magwac | Dyskusja 13:26, lut 25, 2018 (UTC)

Niezmiernie się cieszę, że się udało oraz że prelekcje przypadły ludziom do gustu. Dobra robota, gratuluję. Teraz pozostaje czekać na audio Mordka Nnvist Miejsce pogawędek 13:57, lut 25, 2018 (UTC)
Mówią, że stres jest największym wrogiem wystąpień publicznych. Bardzo dobrze, że się nim nie przejęliście i zrobiliście to wszystko na luzie. Trzymajcie tak dalej, a następne konwenty wypadną jeszcze lepiej. Gratulacje. :) NikoMiku 17:58:14, lut 25, 2018 (CET)
Link do nagranego audio z prelekcji Zen_Xen_iego o memach –o tutaj. Nnvist Miejsce pogawędek 21:24, lut 25, 2018 (UTC)
Dodam tylko, że o ile wykonano tutaj kawał dobrej roboty (choć realnych efektów w postaci wzrostu popularności Nonsy w mediach nie widać), to archiwizacja materiału jest groteskowa. Dzięki "profesjonalizmowi" archiwizatorów, mamy tylko ochłapy tych wspaniałych prelekcji i musimy obejść się smakiem. Wstyd i hańba że nie mamy nic do archiwum! = °ZelDelet ° = 08:46, lut 26, 2018 (UTC)

Warsztaty z MediaWiki edytuj

Warsztaty w formie interakcyjnej (coś jakby dobra lekcja informatyki w szkole), przyda się też projektor (to mogą mieć organizatorzy). Uczestnicy potrzebowaliby własnego laptopa, lub czegoś, co ma jakąkolwiek przeglądarkę. Należy przygotować odpowiedni sandbox dla uczestników (najlepiej podobny do Nonsy) i zadania do wykonania. Planowane tematy: podstawowe formatowanie tekstu, wstawianie grafik, kategoryzacja, szablony. Czas trwania sugeruję 2 godziny. Uczestników około 20 na 2 prowadzących. Magwac | Dyskusja 20:14, lis 19, 2017 (UTC)

O ile dysponowałoby się w miarę mocnym laptopem, można by postawić MW na localhoście i js/cssem upodobnić do Nonsy. Sir Polskacafe 22:28:05, lis 19, 2017 (CET)
Dałoby się zrobić (na lapku regularnie stawiam ciężkie bazy danych i żyje). Magwac | Dyskusja 21:44, lis 19, 2017 (UTC)

Proponowany plan warsztatów (zachęcam do komentowania!):

 1. Wstęp prelekcjowaty (też czas na odpalenie kompów). Co to jest MW, o co chodzi z wiki (krótko i na temat, ze dwa zdania), co to jest Nonsa, wspomnieć że są różne hostingi/implementacje (Wikimedia/Miraheze/Wikia itd.), wyjaśnić że na Wikii jest Oasis i Monobook i że na warsztatach będziemy używać tego drugiego. Wspomnieć o Visual Editor.
 2. Jak stworzyć artykuł – uczestnik tworzy artykuł, pisze ze dwa zdania, zapisuje zmiany, używa podglądu.
 3. Linkowanie – uczestnik linkuje do jakichś stron podanych na slajdzie, linkuje do strony sąsiada.
 4. Podstawy formatowania – uczestnik pisze grubo i kursywą, pisze listy punktowane i numerowane, tworzy nagłówki, wie że może stosować tagi <span> i <div> (jeśli umie).
 5. Wstawianie plików – uczestnik przesyła plik na wiki, wstawia go do artykułu, używa thumb oraz 250px.
 6. Szablony – uczestnik tworzy szablon (jakiśtam z grafiką i tekstem, nic specjalnego), wstawia go do artykułu. Korzysta z szablonów z parametrami, np {{Kl}}, {{C}}.
 7. Czas na zabawę kodem i pytania. Jak będzie dużo czasu to można pokazać np. szablon Youtube, opowiedzieć z grubsza o funkcjach parsera (co można z nimi zrobić, bez technikaliów) i inne takie rzeczy.

Przewiduję na całość dwie godziny lekcyjne, w tym maksymalnie 10 minut wstępu gadanego. Forma: ćwiczenia są prezentowane przez prowadzącego na rzutniku, uczestnicy zadają pytania, prowadzący podchodzą do uczestników by im pomóc. Gdy wszyscy ogarną ćwiczenie, przechodzimy do następnego. Magwac | Dyskusja 16:59, lis 24, 2017 (UTC)

W związku z uwagami na kanale (dzięki!) planuję wprowadzić do zajęć i slajdów elementy humorystyczne (spokojnie, z wyczuciem). Nazwać trzeba warsztaty też jakoś w stylu I ty możesz być bohaterem na swojej ulubionej wiki. Myślę, że nudno nie będzie, wszystko może być ciekawe jeśli jest dobrze przedstawione. Niemniej jednak inne tematy na warsztaty mile widziane. Magwac | Dyskusja 20:40, lis 24, 2017 (UTC)
Wygląda na to, że pomysł nie wypali ze względów technicznych. Myślę, że można by powrócić do niego przy jakiejś stosownej okazji. Magwac | Dyskusja 12:47, gru 10, 2017 (UTC)
Może znalazłby się jakiś hosting? Mam gazetę komputerową z kodem do hostingu cal.pl, i być może gdzieś wygrzebię, jak postawić na hostingu MediaWiki. 209po Radioactive 17:22, gru 10, 2017 (CET)
Hosting nie jest żadnym problemem, w tej kwestii mamy kilka dobrych opcji. Kłopotliwe będzie zaopatrzenie uczestników w komputery, a przynajmniej tak twierdzą znajome mi osoby, które brały udział w wielu konwentach. Magwac | Dyskusja 16:38, gru 10, 2017 (UTC)

Ulotki edytuj

Ulotki do rozdania uczestnikom warsztatów/paneli itd. zachęcające do tworzenia na Nonsie. Inspiracja: Użytkownik:SH3VEK/Lepsza, Nonsensopedia:Dlaczego warto publikować swoje pliki na Nonsensopedii?. Magwac | Dyskusja 20:14, lis 19, 2017 (UTC)

Popieram ten pomysł. Myślę, że obie te strony można połączyć w jedną ulotkę. NikoMiku 23:13:23, lis 19, 2017 (CET)

AMA w wersji live edytuj

Panel dyskusyjny oparty o pytania od publiczności. Moim zdaniem warto by było nakierować publikę na jakieś ciekawe tematy, w stylu jak powstaje artykuł, czy jak wygląda praca moderatora. Magwac | Dyskusja 20:14, lis 19, 2017 (UTC)

Jak wygląda praca moderatora – wątpię żeby kogoś to interesowało, a nawet jeśli to odpowiedź raczej pytającego nie zadowoli i nie zachęci. :P Sir Polskacafe 22:28:05, lis 19, 2017 (CET)

Prelekcja o historii Nonsy edytuj

Pomysł Zenka, niech on dopisze szczegóły ;) Magwac | Dyskusja 20:14, lis 19, 2017 (UTC)

Sądzę, że nie warto wspominać o historii rozwoju Fandomu (że oto Nonsa powstała na Wikicities, które przekształciło się w Wikię itd...) ani tym bardziej o "wybitności" niektórych ważnych dla historii Nonsy osób. Ale pewnie da się jakoś opowiedzieć historię Nonsy bez reklamy durnego Fandomu oraz lansowania biurokratów. = °ZelDelet ° = 07:15, gru 14, 2017 (UTC)

NonNews z konwentu edytuj

Przy o okazji prowadzenia prelekcji/panelu o dobrym stylu pisaniu (czy czymś podobnym) można napisać razem z publiką nonnewsa relacjonującego spotkanie na konwencie. Sposób na zaangażowanie publiki i pokazanie organizacji wikiowej (pomysł z dyskusji na Discordzie). Magwac | Dyskusja 21:41, lis 21, 2017 (UTC)

Proponuje by wraz ludzmi którzy tam będą stworzyć NonNewsa np. o tym konwencie czy coś Michsar (dyskusja) 21:58, lis 24, 2017 (UTC)

Minikonkurs na artykuł edytuj

Idąc dalej za pomysłem Magwaca pomyślałem o zorganizowaniu w czasie imprezy minikonkursu na jakiś artykuł (może być pisanie artu pod danym hasłem, ale dowolny temat pozwoli na większą kreatywność wśród uczestników). Jak na razie jest to bardzo, ale to bardzo wstępny pomysł, ale mnie wydaje się on ciekawy. Nagrodą może być... nie wiem... może każdy dobrze napisany (tudzież najpierw napisany, a później poprawiony) art trafiłby do głównej. Nnvist Miejsce pogawędek 22:19, lis 24, 2017 (UTC)

No nagrody w kurwę atrakcyjne, to już nawet to na wykopie z główną było lepsze, a i tak nie zadziałało. Jakieś gadżety byśmy musieli skombinować, nwm, koszulki czy kubki? Sir Polskacafe 20:48:26, lis 25, 2017 (CET)
Darmowe ulotki :P A tak serio to można by zaproponować plakat z jakimś ładnym GNMem (mogę załatwić) czy coś takiego. Koszulki… W sumie czemu nie, ale najpierw trzeba obadać czy ktoś będzie zainteresowany. I jakiś admin będzie musiał to ogarnąć non-profit (bez własnej marży). Magwac | Dyskusja 19:53, lis 25, 2017 (UTC)
Pomysł Zela: jako nagrody można dawać dyskietki z nagranymi na nie artykułami (jakieś fajne medalowce). Tak, głupie. I tak, absurdalne. O to chodzi :P Mogę skołować profesjonalne etykietki na dyskietki. Wystarczy kilka sztuk, koszty wykonania małe, myślę że byłby to śmieszny gadżet na miarę Nonsensopedii. Magwac | Dyskusja 19:50, lis 27, 2017 (UTC)
Ta, symbolizowałoby to, że złote lata humoru podobnego do tego z Nonsy to złote lata dyskietek. Trochę zbyt głupie IMHO, no ale skoro tanio… Sir Polskacafe 20:56:18, lis 27, 2017 (CET)
Jako portal musimy wyrobić sobie pewien styl, wzorzec promocji, tradycję, tożsamość identyfikacyjną. Na razie to ludzie kojarzą nas chyba najczęściej z podróbą Wikipedii i dramami. Rozdawanie dziwnych nagród mogłoby być takim właśnie naszym symbolem i tradycją. Nagrody mają być nonsensowne i charakterystyczne a nie służyć przekupowaniu ludzi do zaglądania na Nonsę. Dyskietki to tylko jeden z pomysłów, czekamy na inne. Bo rozumiem, że zielone żelki nie są dobrą nagrodą :p Albo wielki przycisk "ban" na wandali. = °ZelDelet ° = 08:33, gru 1, 2017 (UTC)
Skoro nagrody mają być dziwne, to co myślicie o figurce bałwanka? Mordka NikoMiku 11:54:28, gru 01, 2017 (CET)
A jakby wydrukować w 3D ziemniaka z logo (albo wyciąć, nie wiem co wyszłoby lepiej) i pomalować na złoto? Albo chociaż słonia z serem zamiast głowy (w końcu to nasz najbardziej rozpoznawalny symbol). A na żelki to bym się skusił :P Mr obornik Skargi i zażalenia 14:28, gru 1, 2017 (CET)
Plakietki z Słoniem tudzież ziemniakiem nie byłyby złe. A jeżeli chodzi o żelki, to trza by było nakupić Haribo i powybierać zielone miśki. Mordka Nnvist Miejsce pogawędek 13:39, gru 1, 2017 (UTC)
O, już wiem: rozdawajmy worki ziemniaków! Mordka NikoMiku 14:49:41, gru 01, 2017 (CET)
Miałem nawet jakiś czas temu pomysł żeby rozdawać w ramach nagrody po ziemniaku mówiąc, że jest to kunsztownie wydrukowane w 3D logo Nonsensopedii. Można jeszcze nożykiem wyryć N na ziemniaku. Magwac | Dyskusja 10:57, gru 2, 2017 (UTC)
Przy tej okazji można też pogadać o tym, jak napisać dobry artykuł, który będzie śmieszył teraz i za 10 lat (tj. unikanie prywaty (a więc temat powinien dotyczyć zjawiska, rzeczy, miejsca ogólnie znanego jak największej grupie odbiorców), unikanie "terminu ważności" treści o których się pisze (głównie chodzi o opisywanie zdarzeń i zjawisk związanych z konkretnym "tu i teraz", które gdzieś indziej i później szybko przeminą), unikanie humoru kontekstowego związanego z konkretnym czasem/wąską przestrzenią/zmieniającą się rzeczywistością (czyli np. żeby nie pisać o miejskiej legendzie - Panie Mieciu, który utopił się w bagnie za Zamkiem w Lublinie na skutek rządów pana Dudy), unikanie gagów i porównań do obecnej rzeczywistości, która w przyszłości będzie zapomniana a taki humor stanie się nieczytelny). = °ZelDelet ° = 16:17, gru 18, 2017 (UTC)

Dyskietki edytuj

Nonsensopedia Dyskietka Edition

Tadam!

Prace nad dyskietkową wersją Nonsensopedii idą pełną parą. Przygotowaliśmy z Zelem dziesięć wariantów zawartości, mamy już dyskietki i wkrótce zaczniemy nagrywanie. Prawdopodobnie do końca roku będą już gotowe i onaklejkowane ;) Magwac | Dyskusja 17:55, gru 8, 2017 (UTC)

Dyskietki są już na 99% gotowe. Ciekawe, co ludzie o nich pomyślą. (Gdy będą już naklejki, warto wstawić fotkę do archiwum.) = °ZelDelet ° = 13:59, sty 5, 2018 (UTC)
Po wielu zawirowaniach dostałem w swoje łapska nagrane dyskietki. Mamy już projekt naklejki, jak dobrze pójdzie, to do końca miesiąca będą gotowe (oby tym razem lepiej mi wyszło to przewidywanie przyszłości…) Oczywiście wrzucę zdjęcie gotowych dyskietek ;) Magwac | Dyskusja 22:21, sty 20, 2018 (UTC)
Dyskietki WRESZCIE gotowe. Jest ich 29 sztuk, w 10 różnych wariantach (akurat tak wyszło z przyczyn technicznych). Zdjęcie trochę kijowe, ale niestety póki co nie mam lepszego ziemniaka do robienia zdjęć ;) Mam nadzieję, że nie są tragiczne. Magwac | Dyskusja 13:23, sty 28, 2018 (UTC)

Losowanie edytuj

Cóż to byłby za konwent bez losowania? Wiem, ze trochę, jak to się mówi, mejnstrimowe, ale czemu nie? Na samym początku byśmy poprosili publiczność o wzięcie numerku (ktoś by musiał pilnować, ażeby ktoś nie zabrał dwóch albo więcej), nagroda pozostałaby tajemnicą aż do końca losowania. Nagrodą niech będzie coś innego niż dyskietki, no nie wiem, dajmy na to worek z napisem „3 kilo pyr”, a w środku faktycznie 3 kg ziemniaków. Oczywiście, możemy jako nagrodę dać co innego, ale figurkę Słonia zostawiłbym na coś... ekhem... poważniejszego. Nnvist Miejsce pogawędek 16:13, gru 10, 2017 (UTC)

A niech będą dyskietki albo… płyty CD. 209po Radioactive 17:20, gru 10, 2017 (CET)
Z ziemniakami jest kilka problemów: otóż są ciężkie i ktoś musi je kupić. Mamy zerowy budżet (tzn. bulą za gadżety ludzie, którzy pojadą na konwent) i z losowaniami może się wstrzymajmy… Magwac | Dyskusja 16:22, gru 10, 2017 (UTC)
Skoro nie ziemniaki, to to, co Farlander zasugerował. Proponuję jeszcze dodać do tego kasety VHS i/lub magnetofonowe. Mordka NikoMiku 17:24:49, gru 10, 2017 (CET)
Zgadzam się z Magwacem. Ziemniaki, choć absurdalne – w praktyce mogą się okazać złym pomysłem. Nie wszyscy ludzie tam raczej przyjadą samochodem, żeby odebrać worek i będzie to raczej problematyczne (pomijając problem kupna ich przez nas). Co do pojedynczych ziemniaków – pewnie po rozdaniu większość z nich wyląduje w koszu. Poza tym, żeby się z tego zaśmiać trzeba mieć bardzo absurdalne poczucie humoru – jakie mamy my, ale uczestnicy konwentu niekoniecznie.$ T $`¿ 12:38, sty 6, 2018 (UTC)

No to pośmieszkowaliśmy, a teraz czekam na KONKRETNE i REALNE pomysły, jak można sprawiedliwie porozdawać uczestnikom konwentu nasze gadżety. To oczywiste, że powinno być jakieś losowanie bądź innego rodzaju losowa selekcja, a nie rozdawanie "za ładne oczy". Pierwszy konwent coraz bliżej. Ma ktoś jakieś pomysły? = °ZelDelet ° = 08:41, lut 6, 2018 (UTC)

Zasadniczo pomysłów było już kilka, ale nie zostały tutaj spisane. Może kogoś zainspirują.
 1. Zorganizowanie konkursu na grupie facebookowej konwentu i rozdanie dyskietek podczas prelekcji. Pomysł trochę problematyczny logistycznie, no i ograniczona liczba osób weźmie w tym udział.
 2. Po prelekcji rozdanie dyskietek osobom, które zadały fajne pytania do prezentacji. Trochę rozdawanie za darmo, z drugiej strony sposób na aktywizację słuchaczy i zachęcenie do dyskusji.
 3. Mikrokonkurs wiedzowy po prelekcji. Czyli prelegent zadaje pytanie, kto się zgłosi i odpowie poprawnie dostaje dyskietkę. Nie jest to rozdawanie za darmo, ale jesteśmy ograniczeni czasowo i będzie trzeba się sprężać. No i jeszcze trzeba mieć pytania do publiczności – mogą być o Nonsensopedii, treści prelekcji lub czymś zupełnie innym.
No, to tyle z obecnych pomysłów. Magwac | Dyskusja 09:30, lut 6, 2018 (UTC)

Panel o Starszych memach edytuj

Wiem że istnieje kanał historia memów, ale starsze memy to wdzięczny temat i na pewno znajdą się chętni. (Przecież nostalgia się sprzedaje!) W dodatku Nonsa ma dosyć sporo wspólnego z tematem. Przygotowanie prezentacji i notatek biorę na siebie, a Magwac zaproponował pomoc ze swojej strony. 禅.氮. 20:55, gru 3, 2017 (UTC)

Nie wiem czy nie będzie sensowniej zrobić tego w formie prelekcji. Ciężko by było chyba o jakąś sensowną dyskusję na temat memów :P Magwac | Dyskusja 14:27, gru 5, 2017 (UTC)
Ja chcę oprzeć koncept o internet w czasach od roku 2002 do 2012. Całość opiera się na opisywaniu konkretnych epok, w erze internetu, oczywiście rozbijając to na konkretne memy. Przy całości bym wspomagał się prezentacją multimedialną. Takie trochę jechanie na nostalgii, ale dziś się sprzedaje. Trzeba tylko zadbać o formułę w której się nią nie przećpają. 禅.氮. 09:09, gru 18, 2017 (UTC)
Nostalgia zawsze spoko, mnie się podoba. O ile oczywiście ciekawie to będzie przedstawione. = °ZelDelet ° = 15:42, gru 18, 2017 (UTC)

Prelekcja (albo panel) o parodii edytuj

Konkretnie chodzi o parodie (a także inne podobne formy humoru) oparte na konkretnych utworach fantastycznych. Temat dobrze pasuje do konwentów o tematyce fantastycznej. Raczej luźny pomysł, ale mamy materiał na Nonsie, którym można się pochwalić. Magwac | Dyskusja 14:27, gru 5, 2017 (UTC)

Panel dyskusyjny o fake news i satyrze edytuj

Dyskusja o nośnym temacie fake news, ich roli w dzisiejszym świecie i czym się różnią fake newsy od newsów satyrycznych (vide my). Jaką rolę odgrywa satyra w społeczeństwie? Czy może być przyczynkiem do refleksji? Tu oczywiście dużo można powiedzieć o NonNews, a także o AszDzienniku, który niekiedy balansuje na krawędzi między oszczerstwem a humorem. Kopalnia przykładów do panelu, ponadto można wspomnieć o tym jak jakiś poseł nie ogarnął się, że Nonsa to nie Wikipedia i odczytał fragment naszego artykułu na mównicy sejmowej. Magwac | Dyskusja 14:27, gru 5, 2017 (UTC)

Wstępny plan prelekcji (forma wykładu otwartego na pytania będzie chyba lepsza):

 • Co to w ogóle są fake newsy i jak stare jest to zjawisko.
 • Fake news vs. satyra.
 • Jak (nie) rozpoznawać fake newsy i satyrę?
 • Rola satyry (szczególnie satyrycznego komentarza bieżących wydarzeń) w społeczeństwie historycznie i obecnie.

Wszystko rzecz jasna w kontekście Nonsensopedii, a w szczególności NonNews, dużo przykładów. Magwac | Dyskusja 12:46, gru 10, 2017 (UTC)

Obecnie żyjemy w erze fake newsów, więc dzięki tej dyskusji więcej ludzi nabierze świadomości i odróżni fejka od absurdu. Jak najbardziej popieram. NikoMiku 14:30:21, gru 10, 2017 (CET)

Prelekcja o wolnej kulturze edytuj

Mam luźny pomysł, żeby zrobić prelekcję o zadach i waletach wolnej kultury (Creative Commons, wolne oprogramowanie, Public Domain, historia o tym jak Disney spCenzura2ił domenę publiczną, itd.). Można omówić bardzo wiele przykładów, np. Wikimedia Commons, cały FANDOM, OpenStreetMap, Linux i wiele, wiele więcej. Myślę, że to fajny temat, szczególnie że kwestie licencyjne przeróbek jak najbardziej dotyczą społeczności fanów fantastyki, a właśnie dla takich ludzi głównie organizuje się konwenty. Sama Nonsensopedia też pięknie się wpisuje w temat. Magwac | Dyskusja 12:55, gru 10, 2017 (UTC)

A czemu by nie? Może więcej rysowników zdecyduje się umieszczać swoje przyszłe dzieła na wolnej licencji? ;) Oczywiście z zastrzeżeniem, że przeróbki nie mogą być obraźliwe dla samego autora. :) NikoMiku 14:30:21, gru 10, 2017 (CET)

Kwestie które bym chciał poruszyć (jestem otwarty na wszelkie propozycje):

 • Co to w ogóle jest wolna kultura?
 • Przykłady wikipodobne: Wikipedia, Wiktionary, Ossus, Nonsensopedia.
 • Jakie są wady organizacji wikiowej?
 • Wikimedia Commons, CC, Public Domain, dlaczego Myszka Miki nie jest jeszcze w PD, fair use.
 • Dlaczego copyright jest potrzebne? Dlaczego bywa źle wykorzystywane (np. Nintendo)? Przykłady sensownego stosowania copyright (np. Valve i mody do Half-Life).
 • Wolna kultura z innej beczki: OpenStreetMap, Linux, Hyperloop, OpenAI, Science Commons…

Generalnie celem prezentacji ma być pokazanie jak ważna jest wolna kultura i jak ogromną rolę odgrywa w naszym życiu (a nie zdajemy sobie z tego sprawy). Magwac | Dyskusja 13:05, gru 17, 2017 (UTC)

Ruch związany z wolnym oprogramowaniem (np Linuksy)? = °ZelDelet ° = 15:55, gru 18, 2017 (UTC)
To też, ale i nie tylko. Wolne może być dużo więcej rzeczy niż sam Linux. Przy okazji postaram się uświadomić ludziom, że z Linuxa korzystają codziennie i nawet o tym nie wiedzą. Magwac | Dyskusja 16:24, gru 18, 2017 (UTC)
Konspekt i pierwsze slajdy prezentacji już są gotowe. Magwac | Dyskusja 22:21, sty 20, 2018 (UTC)

Nonsensopedia bawi, uczy i wychowuje edytuj

Mam dość prosty pomysł, żeby zrobić swoistą pogadankę, że nonsa to nie tylko czarny humor i bagnista społeczność. Coś o tym jak nonsa kształtuje, bawi i uczy. Jestem w gimnazjum i na nonsie uczę się wielu różnych rzeczy, pisania, formatowania, humoru. Tak w skrócie lepiej jest spędzić parę tygodni na nonsie niż na normalnych lekcjach (nie dosłownie oczywiście). Nie pracujemy na ocenę ale na to abyśmy stawali się lepsi i dokładniejsi w każdej dziedzinie. Od nauki redakcji języka polskiego przez formatowanie informatyczne kończąc na kulturze osobistej. Nauka przez humor i zabawę a nie nudne lekcje i strach. Iиferno82 обсуждение 18:33, gru 14, 2017 (UTC)

Ciekawa koncepcja, ale boję się, że Nonsa zeźla ludzi i uczy "spisków", cwaniactwa i promowania/wychwalania siebie kosztem innych, a nie czegoś dobrego. Ale to pewnie tylko moja opinia, długoletniego bywalca tego portalu :p = °ZelDelet ° = 15:58, gru 18, 2017 (UTC)
Nie, nie reklamowanie się jak coś edukacyjnego to skuteczna antyreklama. Moim zdaniem to naprawdę słaby pomysł a przynajmniej tak ubrany w słowa. 禅.氮. 22:34, gru 20, 2017 (UTC)

Luźne pomysły edytuj

Chodzi mi po głowie ambitny temat związany z ewolucją humoru (odchodzenie od humoru pisanego/klasycznego, tabloidyzacja i popularność humoru prostego, obrazkowego). Można by zrobić jakąś pogadankę o tym, dlaczego tak się dzieje, czemu humor obrazkowy jest teraz tak modny i co obecnie w ogóle śmieszy ludzi. Satyra a życie - obecnie życie (polityka, media, ludzka głupota) dostarcza więcej rozrywki niż wysublimowane utwory i dzieła o tematyce rozrywkowej. (niechciany?) Humor w mediach codziennych - infantylizacja treści prasowych, radiowych, telewizyjnych (wystarczy obejrzeć np. jakiś dziennik na dowolnym kanale TV, żeby zobaczyć, co mam na myśli), miałkość tematów, brak powagi i profesjonalizmu tam, gdzie się tego wymaga. = °ZelDelet ° = 15:55, gru 18, 2017 (UTC)

Fajny pomysł, ale tu trzeba kogoś z odpowiednim wykształceniem. Patrzę na Zela. Magwac | Dyskusja 16:26, gru 18, 2017 (UTC)

Myślenie o przyszłości edytuj

W sensie, myśli na temat – do czego to wszystko zmierza, do czego prowadzi. Jaki nurt należy nadać temu serwisowi, by cieszył i bawił, a tworzone artykuły były „na czasie” i zrozumiałe dla szerokiego grona odbiorców.


Jestem zdania, że ten czas poświęcony na konwent, na spotkanie się powinien zostać wykorzystany do maksimum. Poruszyć wszelkie te sprawy, które najlepiej omawia się twarzą w twarz. No, tylko w tym wszystkim umiar – żeby nie doszło do przemocy słownej, a co gorsza, fizycznej. Warto poruszyć takie tematy jak promowanie Nonsy gdzieś tam w internecie, szerzenie dobrego polskiego humoru gdzieś szerzej. Nie tak dawno otworzyliśmy się na Wykop, pora znaleźć inne takie Wykopy, a na pewno dzięki takiej akcji strona zyskałaby więcej poczytności i kreatywnych twórców, zainspirowanych tym co czytają. Nad wymienionym wyżej można byłoby głośno pomyśleć i podyskutować. Xinos (DYSKUSJA) 13:47, gru 19, 2017 (UTC)

Chciałbym dodać, że jeśli losowanie to może też jakieś podłoże charytatywne, zbiórka w tym wszystkim(???) może jakaś aukcja na te wspomniane dyskietki? Xinos (DYSKUSJA) 13:49, gru 19, 2017 (UTC)
Być może wśród uczestników któregoś konwentu będą jacyś czytelnicy Nonsensopedii, byłoby wspaniale. Ale jeśli nikt z nich nigdy wcześniej nie zetknął się z Nonsą, trudno byłoby gadać o jej przyszłości. Natomiast faktycznie dobrze by było podpytać ludzi odnośnie tego, jaki humor lubią, co chcieliby czytać, realizacja których "rodzajów humoru" ma przyszłość a których już nie warto. A co do dyskietek - mają być rozdawane jako nagroda. Póki co, biorę na siebie ich koszt, a w przyszłości to nie wiem... Nie są jeszcze takim obiektem kultu, jak serduszko WOŚP czy inne gadżety, za które ludzie byliby skłonni wpłacać datki. = °ZelDelet ° = 14:27, gru 19, 2017 (UTC)
Zel!!! Łamisz moje serce nie zapoznawszy się z Kanciapą! Nie wiesz, że nie używamy cudzysłowów amerykańskich ("")? Xinos (DYSKUSJA) 23:02, gru 20, 2017 (UTC)

Teoria humoru i warsztaty z pisania śmiesznych artykułów edytuj

Humor, co ciekawe, można wręcz opisać wzorami i tworząc go można się posłużyć szablonami (opisałem to tutaj). Można najpierw opowiedzieć coś o tym i wspólnie z zebranymi słuchaczami spróbować napisać artykuł, który się znajdzie na Nonsensopedii! Oczywiście w tyle głowy mając jakiś konspekt, ale być może dobra publiczność sama wymyśli dobrą konwencję. Serscull 21:51, sty 1, 2018 (UTC)

Moim zdaniem świetny pomysł, ale wymaga to bardzo doświadczonego prelegenta. Jeśli Sers zgodzi się pojechać na konwent to jak najbardziej ;) Magwac | Dyskusja 11:44, sty 2, 2018 (UTC)
Teoria humoru? Warsztaty z pisania śmiesznych artykułów? Przecież 99% użytkowników polskiej Nonsensopedii nie ma o tym pojęcia. Większość artykułów to bełkot, czasem nawet zabawny, ale nie bierzcie się za coś o czym nie macie bladego pojęcia. — Ta niepodpisana wypowiedź jest autorstwa użytkownika 77.112.185.255 (dyskusjawkład). Pamiętaj o podpisywaniu się przy użyciu ~~~~!
Dlatego prelekcja ta nie będzie prowadzona raczej przez „99% użytkowników”. Dla mnie, tak jak większość powyższych, to świetny pomysł i choć sam raczej nie posiadam odpowiedniej wiedzy – z radością pomogę w organizacji.$ T $`¿ 12:38, sty 6, 2018 (UTC)
A pozostały 1% może coś słyszało, ale i tak nie ogarnia tematu w stopniu który pozwalałby na prowadzenie jakichkolwiek pogadanek xD — Ta niepodpisana wypowiedź jest autorstwa użytkownika 5.174.29.16 (dyskusjawkład). Pamiętaj o podpisywaniu się przy użyciu ~~~~!
Było w historii Nonsensopedii kilka takich osób, ale tylko garstka... = °ZelDelet ° = 12:50, sty 10, 2018 (UTC)
No a ja bym się na to pisał. Serscull 16:33, sty 25, 2018 (UTC)
Po wstępnych rozmowach z Serscullem o koncepcji tego tematu, jestem do niego pozytywnie nastawiony. To dosyć trudny temat, ale warto go podjąć. Skrupulatnie zrealizowany, będzie bawił i uczył. = °ZelDelet ° = 15:34, lut 23, 2018 (UTC)