FANDOM


Ten wątek nie był edytowany od 432 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł, żeby Nonsensopedia wystąpiła, jako temat w Przekroju. Jest to raczej inteligencka gazeta (Na pewno nie będzie do nas źle nastawiona z tego powodu, że np. śmiejemy się z religii, a zamiast tego – pewnie będzie chętna wdać się w dyskusję na temat „granic” humoru.), na której łamach pojawia się wiele żartów rysunkowych często o wysokim poziomie absurdalności. Biorąc pod uwagę zarówno styl samego kwartalnika, jak i przykładowe tematy artykułów – myślę, że mogłaby z dużym prawdopodobieństwem być chętną do publikacji np. właśnie wywiadu dotyczącego Nonsy. Była by to miła współpraca, którą można by wpisać do Timeline i która mogłaby nieco spopularyzować Nonsensopedię wśród licznych czytelników tej gazety. Nie uważam oczywiście, że to da jakiś ogromny wzrost popularności Nonsy, ale chyba i tak warto spróbować. Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę wiele łączących nas podobieństw – ma to szansę przerodzić się w regularną współpracę, polegającą na przykład na otrzymaniu przez Nonsensopedię stałej ramki. Zamieszczać w niej będziemy mogli wedle umowy na przykład kondensaty z co lepszych artów lub inną treść przygotowywaną specjalnie na tą okoliczność. Proponuję więc napisanie listu do redakcji, w którym opowiemy trochę o Nonsensopedii, damy linki do artykułów ustalonych w głosowaniu za reprezentatywne i zaproponujemy darmowy np. wywiad.

Uważam jednak, że dyskutowanie o tym pomyśle bez wcześniejszego zapoznania się z rzeczonym kwartalnikiem – jest pozbawione sensu. Wątpię więc, czy to Porum przyniesie przemyślaną decyzję (Oczywiście mam taką nadzieję.).$ T $¿` 19:41, lis 5, 2017 (UTC)

O ile sformułowanie darmowy wywiad brzmi śmiesznie, to wydaje mi się, że udzielenie wywiadu jakiejś gazecie nie byłoby złym pomysłem. Ba, myślę że znalazłyby się gazety chętne do przeprowadzenia takiego wywiadu, bo wbrew pozorom Nonsensopedia to rozpoznawalna marka. Dorzucę jeszcze od siebie, że wykres z Google Trends ma się nijak do rzeczywistości (on pokazuje tylko co Google myśli o naszej popularności). Ze statystyk wykonywanych przez FANDOM wynika, że owszem, spadek ilości czytelników od 2010 jest, ale nie dwudziestokrotny, tylko dwukrotny. Swoją drogą, to uważam, że przyszłością dla Nonsy jest węższa grupa odbiorców, która jest w stanie docenić humor bardziej wyszukany niż kwejkowe gównomemy i spadek popularności wcale nie trzeba nazywać tragedią, tylko zmianą target audience.

Mam nadzieję, że mnie nikt nie zbanuje za off-topic, ale jeszcze trochę pomarudzę o zainteresowaniach naszych odbiorców. Od niedawna mamy dostęp do danych, które mówią nam jakimi innymi stronami internetowymi interesują się nasi czytelnicy. W czołówce znajdziemy knowyourmeme.com, urbandictionary.com, tvtropes.org, gamepedia.com, genius.com, zatem mamy do czynienia z odbiorcą, który lubi czytać i dociekać pochodzenia różnych nawiązań popkulturowych. Na liście znajdziemy też polityka.pl, deviantart.com, dużo stron poświęconych tematyce growej, ciekawe.org czy bandcamp.com. Dla mnie oczywistym wnioskiem jest to, że grupa odbiorców nam się zawęziła na drodze rafinacji i właśnie do takich ludzi powinniśmy starać się trafiać. Wywiad w gazecie inteligenckiej byłby strzałem w dziesiątkę. Oczywiście to tylko moje wnioski, wy możecie mieć na to inne spojrzenie. Magwac | Dyskusja 09:58, lis 6, 2017 (UTC)


Trzeba wziąć też pod uwagę to, co się może nie udać, aby Nonsa nie stała się ogólnym pośmiewiskiem. Cała powyższa teoria wydaje się bardzo fajna, ale twardo odpowiedzmy sobie na trzy wstępne pytania:
  1. Czy ktokolwiek zechce w ogóle przeprowadzić z nami ten wywiad i dlaczego?
  2. Jaki jest to rodzaj wywiadu?
  3. O jakich walorach mamy mówić i jakie wartości prezentować, a w jaki sposób zbywać niewygodne pytania? = °ZelDelet ° = 17:29, lis 6, 2017 (UTC)
  • Ktoś (Przekrój) może chcieć przeprowadzić z nami wywiad, żeby pozyskać ciekawą treść, którą mógłby w sobie zamieścić – czyli z tego samego powodu, z którego przeprowadza jakiekolwiek wywiady. W przedostatnim numerze był wywiad (nawet dość ciekawy) z kimś o szachboksie. Też można by powiedzieć – po co pisać o takich dziwactwach.
  • Rodzaj wywiadu (oraz to, czy w ogóle ma to być wywiad) jest sprawą do ustalenia po tym, jak skontaktujemy się z redakcją (Trudno coś ustalać, gdy nie nawiązało się jeszcze komunikacji :)).
  • Stanowisko, jakie będzie reprezentował nasz przedstawiciel w konkretnych sprawach można ustalić wcześniej. O jakie na przykład niewygodne pytania Ci chodzi? Dlaczego mielibyśmy je zbywać? $ T $¿` 19:19, lis 6, 2017 (UTC)
Co do medialności, mimo lat i lekkiego zakurzenia wciąż jesteśmy medialni. AMA na wykopie miało spore wzięcie, nawet porównywalne do tego z Urbanem. Jeśli mamy wznawiać działalność w mediach, trzeba zadbać o zawartość w social mediach. Wiem że przez długi czas nie wrzucałem nic, ale z jednego prostego powodu. Nikt nie fatygował się poza Runouw by poprosić mnie o wrzucenie czegoś na fejsa czy ćwierkacza. (Dobra nie będę tłumaczył już się z bycia leniwym kutasem.) Co do wywiadu, najpierw radził bym spróbować czegoś prostszego.
Mianowicie, od dawna mi po głowie krążyło zorganizowanie panelu dyskusyjnego na jakimś konwencie. Atmosfera nie tak oficjalna, acz by fajnie przygotowała adminów czy innego reprezentanta do wywiadu. Nie dość że to byłby niegłupi sposób na promocję portalu i zwerbowanie nowych userów, to byłby idealną okazją to spotkania się z innymi nonsensopedystami i zwyczajnego socjalizowania się.
Co do samego wywiadu, idea moim zdaniem jest spoko ale na nią jest nieco za wcześnie. Najpierw potrzebujemy dobrej "twarzy" nonsy, która będzie umiała swobodnie rozmawiać i dobrze wyglądać na okładkach. 禅.氮. 12:40, lis 8, 2017 (UTC)
Bardzo podoba mi się pomysł Zenka. Zamiast iść w grząski grunt umawiania się na profesjonalne wywiady możemy porozmawiać na względnym luzie z ludźmi, na których nam najbardziej zależy (twórcy!). Zenek na kanale powiedział, że mógłby iść na taki konwent i ja też się piszę. Trzeba nam tylko sugestii do jakiego konwentu spróbować uderzyć. Magwac | Dyskusja 13:26, lis 8, 2017 (UTC)
Jeśli by to wypaliło, można by wrzucić np relacje na yt nonsy. Co powiecie? Michsar (dyskusja) 14:42, lis 8, 2017 (UTC)
Popieram pomysł z wywiadem. Jednak tak jak Zenon powiedział, najpierw potrzebna jest dobra opinia portalu. Wróciliśmy do regularności na Facebooku, jeszcze pozostał nam Wykop – w końcu wynik naszego AMA mówi sam za siebie. Jednak nie widzę sensu posiadania Twittera – w naszym kraju używają go chyba tylko politycy, dziennikarze i trolle polityczne, a ich wszystkich raczej nie obchodzi Nonsa. Jak już ilość lajków i obserwujących nas osób się zwiększy, to możemy potem pomyśleć o wywiadzie i przygotować się do niego. NikoMiku 16:36:09, lis 08, 2017 (CET)
Ogólnie się zgadzam, ale z tym wykopem to różnie może być – chyba tylko Magik miał czas to robić i umiał to robić. Sir Polskacafe 16:37:47, lis 08, 2017 (CET)


Przykłady kłopotliwych pytań:

  1. "Czy Pan/Pani są dumni z Nonsensopedii?"
  2. "Co Pana/Panią skłoniło do zostania nonsensopedystą/administratorem portalu/szefem portalu?"
  3. "Jak widzicie przyszłość waszego portalu?" = °ZelDelet ° = 14:52, lis 9, 2017 (UTC)

Okazało się, że mam ziomka, który całkiem nieźle się orientuje w konwentach (co prawda przede wszystkim tych erpegowych, a nas bardziej by interesowały te nakierowane na fantastykę). Z tego co mówił, nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze zdobyciem panelu dyskusyjnego/prelekcji na mniejszym konwencie. Zanim się wybierzemy na Pyrkon czy inne imprezy wielkiego formatu warto by było zdobyć jakieś doświadczenie. Konwenty odbywają się albo wiosną, albo jesienią, dlatego proponowałbym zgłosić się na coś mniejszego wiosną i spróbować z czymś większym na jesień. Z mniejszych imprez, które nam podchodzą tematycznie na wiosnę są Bykon w Bydgoszczy (nie ma daty, ale w tym roku to był początek marca), Świdkon w Świdniku (16-18 marca) i Chorcon w Choroszczy (7-8 kwietnia). Oczywiście zachęcam do poszukania konwentów wiosennych na własną rękę i zaproponowanie ich tutaj. Na taki konwent musimy się zgłosić z jakimś tematem prelekcji/panelu dyskusyjnego i konspektem (jakie rzeczy chcemy poruszyć). Uważam, że lepsza dla nas będzie forma panelu dyskusyjnego, co też pięknie licuje z ideą współtworzenia wiki. Zaproponujcie jakie tematy moglibyśmy poruszyć, myślę że jest w czym przebierać, np. rola humoru tekstowego w internecie, humor a polityka, zady i walety organizacji wikiowej w content creation i wiele, wiele więcej. Potrzebne są też osoby, które by były chętne do udziału w takim konwencie. Wymagane jest jakieś doświadczenie w mówieniu i elokwencja. Póki co do pomocy zadeklarował się na kanale Zenek i ja też chętnie wezmę udział w czymś takim.

PS Na panelu dyskusyjnym panuje luźna atmosfera, także nie ma się co bać trudnych pytań. Skompromitować się też będzie dużo ciężej niż w przypadku profesjonalnego wywiadu ;) Magwac | Dyskusja 12:32, lis 12, 2017 (UTC)

Moglibyśmy przedstawić zwiedzającym historię Nonsensopedii i humoru w internecie oraz rozdawać ulotki promujące portal. Według mnie, zainteresowanie tym byłoby całkiem niemałe. Natomiast jeśli chodzi o mój udział wiosną, to obawiam się, że jest on raczej mało prawdopodobny, gdyż mam sprawę z licencjatem. Nad jesienią się jeszcze zastanowię. NikoMiku 19:56:54, lis 12, 2017 (CET)