Grand Theft Auto V

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Gtavpegasus

Wersja GTA V na Pegasusa!

GTA V – gra na konsole GrajStację 3, IksPudło 360, IksPudło Jeden, GrajStację 4 oraz Pegaza i na komputery PeCet.

[edytuj] Historia

Gra została wydana przez Trollstar Games 17 września 2013 roku. W czerwcu 2014 Rockstar ogłosił zakończenie rocznego okresu odpłatnych beta testów gry, przeprowadzonych na konsolach IksPudło 360 i GS3. Wraz z końcem testów zapowiedziano wydanie pełnej wersji gry, zawierającej między innymi pełne tekstury, na konsole Xbox One, Play Station 4, Pegazusa oraz PC. Rockstar ustanowił w ten sposób swoisty rekord sprzedając ponad 32 miliony beta wersji gry. Gra pojawiła się na blaszakach wiosną 2015 roku, ale patrząc na optymalizację poprzednika gracze pecetowi będą musieli się zaopatrzyć w około 64 GB RAM-u, aby poszła im na przyzwoitych detalach i działa płynnie. o dziwo, optymalizacja wypadła dobrze lecz ziemniaczane serwery Rockstar Games nie wytrzymały i wywalały błędy bo nie chciało się wszystkiego wrzucić na 7 płyt i trzeba było pobrać 5GB za pomocą torrentów launchera Social Club.

[edytuj] Mapa gry

Wszystko rozgrywa się w stanie San Andreas, w grze znajduje się tylko odnowione Los Santos i Blaine County. Rzekomo teren jest wiele większy od tego z Red Dead Redemption, GTA IV i GTA SA razem wziętych. Co ciekawe, to jest prawda, choć mapa wygląda na wykCenzura1cie małą. A dlaczego ta mapa jest taka wielka? Bo jest zasrana wszędzie jakimiś górami, lasami i siedmioma rzekami.

Jednakże prolog oraz jedna z misji w grze dzieje się w North Yankton, a dokładnie na zadupiu zwanym Ludendorff, którego nawet nie można zwiedzić.[1]

[edytuj] Protagoniści

 • Michael De Santa – stary chłop co ma puszczającą się żonę, dwójkę dzieci (synka nerda Jimmiego i rozpuszczoną córkę Tracey), willę w Rockford Hills, auta Obey Tailgater i Premier, oraz kryzys wieku średniego. Lubi całymi dniami pierdzieć w kanapę i oglądać stare filmy. Dawniej wydymał swojego kumpla, aby móc skończyć z życiem przestępczym, co jednak zaowocowało tym iż wdepnął w jeszcze większy bajzel. Pewien chińczyk nietolerujący związków homoseksualnych chciał przerobić go na Berlinki, ale pojawił się nasz czarny koń i uratował sytuację.
 • Franklin Clinton – nigga z biedniejszych zakątków LS. Wielu graczy widzi w nim drugiego Sidżeja. Ma kumpla Lamara, którego nazywa bardzo elegancko i ciepło wodzem smętnym fiutem[2] oraz bardzo słodkiego rottweilera Chopa[3]. Typowy chłopak z sąsiedztwa: przeklina, pali jointy i mieszka z ciotką. Uważa iż otaczają sami go kretyni. Mimo iż jest najbardziej napakowany, ze wszystkich trzech protagonistów to u graczy którzy podwyższają statystki będzie miał najniższą siłę gdyż nie umie grać w penisa tenisa.
 • Trevor Philips – im mniej o nim powiemy, tym lepiej[4]. Ale wypada coś wspomnieć. Rozjeżdża wszystkich, strzela do wszystkich i ma w duCenzura2ie wszystkich, więc jest on aluzją do większości graczy. Jest uzależniony od wszelkiej maści narkotyków, ma już ich tyle w swoim organizmie że od samego myślenia o narkotykach wpada w pewien rodzaj haju narkotykowego, dzięki czemu jest niepodatny na ból[5]. Mimo iż stać go na własne lotnisko mieszka w przyczepie na jakimś zadupiu. Ma dwóch przydupasów którzy we wszystkim się go słuchają, aby ich mózgi nie skończyły na jego bucie[6]. Nie znosi hipsterów, klaunów, wszystkich, wszystkiego, a i czy wspomniałem o klaunach? Mimo tych wszystkich cech tak na prawdę jest maminsynkiem.

[edytuj] Inne postacie

 • Chop – pies Franklina Lamara, także pochodzi z getta. Najczęściej sra na kafle obok budy, a Franklin daje mu do jedzenia granaty. Jest to pies z patologii, cały czas słucha Snoop Dogga i podczas jednej misji dopuszcza się gwałtu na jamniku. Real nigga dog…
 • Denise Clinton – typowa feminazistka: non stop ma pretensje do Franklina jak to marnuje swoje życie, mimo iż sama tylko siedzi na duCenzura2ie w swoim mieszkaniu i wysiada po przebiegnięciu 5 metrów(nie dotyczy łażenia do lodówki po żarcie).
 • Amanda De Santa – żona Michela. Głównie zrzędzi jak to zniszczył mimo, iż gdyby nie on prawdopodobnie wciąż była by striptizerką z małymi piersiami pracującą w klubie na jakimś zadupiu. Zdradza Michaela praktycznie z każdym kto się podwinie, twierdząc, że jest to odpowiedz na zdrady Michaela mimo, iż gracz przez całą grę nie może zamówić ani jednej prostytutki.
 • James De Santa – syn Michaela. Głównie gra na swojej konsolce w Pacmana, od czasu do czasu lubi popalić marihuaną lub popsuć swojemu tatusiowi dzień.
 • Tracey De Santa – córka Michaela. Rozpieszczona nastolatka która podobnie jak mama wydaje kasę zarobioną przez tatę. Chce zostać aktorką Porno jednak jej to nie wychodzi.
 • Ron Jakowski – jak nazwisko wskazuje syn nielegalnych imigrantów z Polski, który przez swój wrodzony alkoholizm oraz ściśle łącząca się z tym wiarę w obcych, został wypierdolony z Liberty City i musiał zamieszkać na jakimś zadupiu i zaprzyjaźnić się z Trevorem. Yakowski jest także biernym fanem teorii spiskowych, przez co jest tak zażarty w poszukiwaniach, że aż nie zauważyłby, jak się go podpala[7].
 • Lester Crest – stary znajomy Michaela i Trevora, non stop organizuje napady jednocześnie krzycząc na swoich kolegów takimi złymi typami oni nie są
 • Lamar Davis – przyjaciel Franklina, podobnie jak on pochodzi z getta. Wiecznie nazywa swojego kolegę czarnuchem za to że niszczy mu interesy. Koniec końców to Frank musi go ratować z nieudanych akcji.
 • Devin Weston – nadziany dupek. Najpierw każe porywać auta, a później wysyłał zabójców na Michaela. W wypadku zakończenia C zostaje on zatopiony wraz ze swoim samochodem w ocenianie który później wybucha [8] zabijając Westona na śmierć.
 • Steve Haines – skorumpowany agent FIB, podobnie jak Weston najpierw każe nam wykonywać dziwne misje a później chce nas zabić. W wypadku zakończenia C Trevor z pomocą karabinu snajperskiego kończy jego żywot.
 • Dave Norton – agent FIB który zawarł z Michaelem układ że on go zabił w zamian za czystą kartę. Później jako jedyny w agencji pomaga protagonistą w misjach.
 • Bradley Snider – dawny współpracownik Michaela i Trevora. Podczas napadu na bank w prologu został załatwiony przez Nortona. Później Trevor specjalnie leci do jego mogiły Micheala w której siedzi Brad aby sprawdzić czy miło mu się śpi.
 • Solomon Richard – producent nisko edukacyjnych filmów dla dorosłych a przy okazji idol Michaela.
 • Harold „Długas” Joseph – dawny członek Rodzin z Chamberlain Hills. W pewnym momencie stwierdza że ma dość dawnych kolegów i przechodzi na stronę Ballsów. W wypadku zakończenia C Michael dostaje zlecenie załatwienia Długasa, tak też robi.
 • Wade Hebert – przydupas Trevora. Cały czas wykonuje rozkazy które mu zadaje. Po pewnej misji można go zabijać a on i tak się odradza w identycznym miejscu.
 • Wei Cheng – lider chińskiej triady w LS. Chciał robić interesy z Trevorem jednak zdecydował się na braci O'Neil. Interes nie wypalił bo chwilę później wąchali już kwiatki od spodu. W wypadku zakończenia C Franklin kończy żywot pana Chenga.
 • Tao Cheng – syn Wei'a Chenga. Cały czas jest naćpany. Podobnie jak tatuś chciał robić interesy z Trevor ale decyzja padła na braci O'Neil. W wypadku zakończenia C może zginąć wraz z ojcem.
 • Floyd Hebert – kuzyn Wade'a. Na codziennie żałuje że ukradł ołówek w piątej klasie podstawówki. Zmuszony przez Trevora pomaga mu w organizowanie napadu na Merryweather, później zostaje pocięty i zjedzony przez Trevora.
 • Molly Schultz – szwabska dziwka a przy okazji asystentka Devina Westona. Chcąc uciec z miasta z kopią filmu Krach wpada do silnika odrzutowca i zostaje z niej jedynie mielonka.

[edytuj] Lokacje

 • Ammu Nation (po polsku Rasa amunicji) – to znana z poprzednich serii największa sieć internetowa sklepów z bronią w San Andreas. Poza szukaniem przez trylion lat pistoletów po dnie morza, zajebaniu jej martwym policjantom oraz oszczędzaniu tego, co zdobędziesz w misjach, kupowane tam broni jest jedyną drogą do dostania jej. Zazwyczaj obsługuje tam jakiś nerd, którego stara wygoniła szukać roboty, jednak obroni nas przed złą policją jeśli ukryjemy się w sklepie, jednak będzie próbował nas zabić, gdy skończy się naparzać z glinami.
 • Kryjówki – jedyne miejsca, w których będziemy mogli spokojnie ruchać dziwki bez skrupułów wypocząć po całym dniu rozjeżdżania ludzi. Można tam robić różne rzeczy, jak: nachlać się, zapisać grę, wychlać sok warzywny, podleczyć się apteczkami, napieprzać w naszych bliskich, jeśli uda nam się wejść z bronią, obejrzeć TVP ABC, przeglądać internet wiadomo w jakim celu, wziąć macha z bongosa, nachlać się, spojrzeć przez teleskop, przebrać się, w garażach zapisać zajebane auta… A, i jeszcze nachlać się.
 • Sklepy – niestety nie coś na kształt Biedronki, ale coś w rodzaju Żabki. Można tam kraść w sklepie, lub, co jest dużo częstsze, okraść go. Niestety kasjer wezwie potem gliny, przez co będziemy musieli go zabić. Zupełnie odmienne są sklepy z ubraniami, których nie możemy okradać, ale możemy w nich kupić piękne i pasujące do bohaterów męskie ciuchy.
 • Vanilla Unicorn – piękne miejsce popierane przez miejscowy kościół. Jest to klub ze striptizem, wykupiony później przez Treva. Możemy w nim pooglądać ładne widoki, kupić drinka, lub wziąć se priwejt dens, po którym będziemy mogli jeździć z panienkami do ich domów. Waniliowy jednorożec jest także miejscem planowania skoku na bank spermy rezerw federalnych.
 • Szpitale – w grze znajdziemy pięć szpitali, oferujących wyleczenie cię, choćbyś spadł z 40 km, utonął i udusił się, został kilkaset razy postrzelony, podpalony, rozjechany, albo zabity przez 300 rakiet, które wybuchły 0,5 metra obok ciebie (jednocześnie). Słowem, przez jedną noc zrobi więcej, niż NFZ zrobiłby ci przez 70 lat.

[edytuj] Uzbrojenie

W nowej odsłonie GTA został dodany nowy system broni. Teraz po przywołaniu tak zwanego „koła broni” dostajemy owe koło z którego możemy wybrać daną broń. Kolejną zmianą jest możliwości noszenia ze sobą wszystkich broni jakie są w grze, a nie jak to ma miejsce w starszych odsłonach GTA gdzie mogliśmy nosić tylko jedną broń z każdego rodzaju. Poniżej macie listę wszystkich broni w GTA 5:

[edytuj] Broń biała

 • Nóż – obustronne, 7-calowe ostrze z wysokowęglowego plastiku. Idealnie nadaje się do otwierania listów i krojenia chleba dzięki ząbkowaniu na grzbiecie.
 • Pałka policyjna – 24-calowa pałka policyjna używana przez policję, S.W.A.T i FBI.
 • Kij bejsbolowy – plastikowy ze skórzanym (skóra z kangura) chwytem. Lekki, dla wszystkich wielbicieli porządnej, kulturalnej gry w Baseball'a
 • Łom Ciężki – łom z wysokogatunkowej hartowanej stali, która gwarantuje odpowiednią siłę argumentów przy pracy.
 • Kij golfowy – typowy gumowy kij do golfa z połamaną rękojeścią.
 • Młotek – solidny, wielozadaniowy młotek z drewnianym styliskiem i wyłamaną haczykowatą wypustką. Gdy go masz, każdy wygląda jak gwóźdź.
 • Butelka (pakiet plażowego żula) – niezbyt skomplikowana i estetyczna, ale podczas walki nikt nie bawi się w eleganckie rozwiązania.
 • Zabytkowy sztylet – zabytkowy sztylet ze skansenu w Hrubieszowie.
 • Siekierka (zawartości niezbyt ekskluzywna dla graczy konsoli starych generacji kupujących grę na nowej generacji) – stara, dobra siekierka kupiona od drwala za pół litra.
 • Kastet – broń dla każdego, prawdziwego mafiozy.

[edytuj] Pistolety

 • Typowy pistolet – kaliber .45 z magazynkiem na 12,5 nabojów z możliwością powiększenia do 13.
 • Pistolet bojowy – kompaktowy, lekki pistolet ćwierćautomatyczny zaprojektowany z myślą o stróżach prawa i dzihadystach.
 • Pukawka (pakiet plażowego żula) – kieszonkowa broń, pasuje do nocnego wypadu na miasto. Strzela na gumki i lakier do włosów. Kosztuje tyle, co flaszka w klubie. Trudniej tym trafić niż korkiem od szampana, ale jeśli już się uda, to kładzie trupem na miejscu.
 • Ciężki pistolet (edycja biznesowa) – mistrz wagi cięższej w segmencie pistoletów na kapiszony. Zapewnia ostry trening przedramienia, szyi i kości ogonowej.
 • Pistolet Vintage – wyróżniająca się broń. Dzięki niej możesz zabłysnąć w trakcie napadu na śmietnik.
 • Pistolet przeciwpancerny – w pełni automatyczny pistolet o dużej sile przebicia, która przebije papier.
 • Pistolet 0,000000000000000000050 (edycja kolekcjonerska i niespecjalna) – pistolet o niesamowitej sile przebicia i miażdżącym odrzucie. Mieści w magazynku 3,25 kulek.
 • Paralizator – wystrzeliwuje pocisk z ładunkiem elektromagnetycznym, który na jakiś czas ogłusza napastnika. Po oddaniu strzału potrzebuje około 4h na ponowne naładowanie.
 • Pistolet sygnałowy (edycja kolekcjonerska i niespecjalna) –zasygnalizuj niebezpieczeństwo lub pijacką ekscytację. Celowanie w ludzi może spowodować niekontrolowany samozapłon.
 • Pistolet wyborowy – połączenie krótkiej strzelby z muszkietem na kształt pistoletowego czegoś.

[edytuj] SMG i karabiny maszynowe

 • Kompaktowy SMG – łączy w sobie kompaktową konstrukcję z wysoką szybkostrzelnością (około 7-9 pocisków na minutę).
 • SMG – broń znana jako pistolet maszynowy na każdą okazję. Lekka, z dobrym celownikiem z najwyższej pułki (nie, nie tej pułki tej innej wyższej pułki) i magazynkiem na 30 nabojów (popieści to się więcej zmieści).
 • Szturmowy SMG (Social Prison w GTA V) – lekki i poręczny pistolet maszynowy/gwoździarka z pojemnym magazynkiem. Mieści do 31 nabojów/gwoździ w jednym magazynku.
 • Karabin maszynowy – wielozadaniowy karabin maszynowy łączący surowy wygląd z solidnymi osiągami. Duża moc przebicia na kosmicznych dystansach. Bardzo skuteczny przeciw licznym grupom przeciwników.
 • Bojowy karabin maszynowy – w chCenzura2j ciężki, mało kompaktowy karabin maszynowy, łączący wyjątkową poręczność z wysoką szybkostrzelnością. Perfekcyjny w sianiu pożogi.
 • Gusenberg (Masakra w Dniu Św. Walentego i Matki Boskiej Pieniężnej) – podkreśl swój styl bronią z czasów prehistorycznych prohibicji, z której świetnie strzela się w klimatycznej marynarce w paski, jadąc Albany Rooseveltem.
 • Bojowa broń ochrony osobistej – w skrócie PDW. Broń którą trzeba nosić w aktówce by ją nie zgubić.

[edytuj] Karabiny szturmowe

 • Karabin szturmowy – ten standardowy karabin szturmowy to koreańska podróba AK47. Zachowuje wysoką celność (no chyba że jesteś nawalony jak szpak) przy strzałach z dużej odległości.
 • Karabinek – podróbka HK416 jest niezawodnym narzędziem mordu.
 • Zaawansowany karabin – najlżejsza przeróbka karabinu szturmowego na kapiszony, nietracąca przy tym na celności i szybkostrzelności.
 • Karabin specjalny (aktualizacja biznesowa) – to uniwersalny karabinek, który przydaje się w każdej sytuacji bojowej i łączy precyzję, manewrowość i niski odrzut. Idealny dla terrorystów, masonów, samobójców, czarnych braci, gangsty i funkcjonariuszy KGB
 • Karabin bezalkoholowykolbowy (Aktualizacja Życie w śmietniku) – najnowszy chińsko-koreański karabinek prosto z Biedronki. Import z marszu podbija gangsterski rynek.

[edytuj] Karabiny snajperskie

 • Ciężki karabin snajperski – w zestawie amunicja przeciw wszystkiemu o dużym kalibrze. Celownik laserowy w standardowym wyposażeniu za dopłatą 19,99$.
 • Karabin wyborowy (aktualizacja RTES) – ta broń załatwi sprawę niezależnie od dystansu, grawitacji, pogody, Teorii Względności Einsthaina i siły Kordiolisa. Uniwersalne narzędzie dla prawdziwych snajperów.

[edytuj] Strzelby

 • Strzelba tłokowa – typowa strzelba, doskonała do walki na bliską odległość. Duży rozrzut śrutu rekompensuje niską celność na dłuższych dystansach.
 • Olbrzym (Social Person w GTA Online) – ta jednolufowa, wykastrowana strzelba rekompensuje swój niski zasięg i pojemność, niesamowitą skutecznością na krótkich dystansy.
 • Strzelba szturmowa – w jakimś tam stopni automatyczna strzelba o wysokiej szybkostrzelności z magazynkiem na osiem nabojów.
 • Strzelba bezalkokolbowa (edycja kolekcjonerska i niespecjalna) – nie grzeszy szybkostrzelnością, ale nadrabia to niesamowitym zasięgiem i rozrzutem. RozCenzura2a wszystko na swojej drodze.
 • Muszkiet WTF? (aktualizacja Dzień Niepodległości) – Anglicy podbili pół świata za pomocą muszkietów i kompleksu wyższości. Historyczna broń, na której zbudowano całe angielski monopol.
 • Ciężka strzelba (aktualizacja RTES) – sięgnij po tę broń wtedy, gdy chcesz zrobić prawdziwy burdel. Zaleca się używać jej w pobliżu łatwych do wyczyszczenia grup masonów lub wrogiej gangsty.

[edytuj] Broń ciężka

 • Granatnik – lekki, kompaktowy granatnik półautomatyczny. Mieści do 10 kartofli.
 • Rakietnica – przenośna, naramienna broń przeciwpolicyjna na pociski z głowicami jądrowymi. Bardzo skuteczna broń przeciw pojazdom oraz dużym grupom balasów.
 • Wyrzutnia pocisków samonaprowadzających (aktualizacja Wesołych Świąt) – coś jak powyżej tyle że ładniejsze, i wykrywa ciepło(no chyba że jesteś zimny trup to jesteś bezpieczny).
 • Minigun – potężne 6-lufowe działko obrotowe w stylu Rambo. Bardzo wysoka szybkostrzelność (od 2 do 6 nabojów na pół godziny).
 • Wyrzutnia fajerwerków (aktualizacja Dzień Niepodległości) – rozkręć imprezę za pomocą tej wyrzutni chińskich fajerwerków, która wzbudzi niejeden zawał serca wśród widzów.
 • Railgun(zawartość ekskluzywna dla graczy konsoli starej generacji, którzy kupili grę na nową generacje) – w pełni automatyczny, działający na baterie alkaliczne karabin. Idealny dla poszukujących niezwykłej, broni ze Star Warsów.

[edytuj] Broń rzucana

 • Granat – typowy granat odłamkowy. Wyciągnij zawleczkę, wsadzi sobie w dCenzura2e i kryj się. Świetny do eliminacji zbitych grup masonów.
 • Bomba przylepna – ładunek wybuchowego gówna ze zdalnym detonatorem. Można go rzucić i wysadzić lub przyczepić do pojazdu, lub heretyka i również wysadzić.
 • Mina zbliżeniowa(aktualizacja Niewesołych Świąt) – zostaw prezent dla swoich znajomych, podkładając jedną z tych wykrywających ruch min. Małe opóźnienie po aktywacji.
 • Gaz łzawiący – granat gazowy świetnie nadaje się do obezwładniania grup wrogiej gangsty. Długie wystawienie na działanie gazu może grozić śmiercią lub epilepsją.
 • Gaz BZ – gaz BZ jest wykorzystywany jedynie w misji Robótka u jubilera (wariant niepełnosprytny).
 • Koktajl (by) Mołotowa – prosta, lecz niezwykle skuteczna broń zapalająca. Ten koktajl naprawdę ścina z nóg.
 • Kanister – pozostawia ścieżkę benzyny, którą można podpalić aby się nie zgubić.
 • Piłka – broń masowej zagłady, jedynie wykorzystywana przez Franklina podczas spacerów z Chopem. Co o dziwo można tym zrobić napad!
 • Flara – flara zostaje automatycznie dodana do ekwipunku po zamówieniu nalotu u Merryweather Security w Grand Theft Auto Online. Przy jej pomocy oznacza się docelowy punkt zrzutu gówna.

[edytuj] Ciekawostki

Przypisy

 1. No niby można, ale jeśli odejdziesz od pojazdu na dłuższą chwilę misja kończy się niepowodzeniem!
 2. Źródło
 3. Ale tak naprawdę to pies Lamera Lamara który zostawił go na chwilę (Tak naprawdę chciał tego gnoja się pozbyć)
 4. Źródło
 5. Potrafi także skakać z wieżowców bez najmniejszych obrażeń, czego już nie jestem w stanie wytłumaczyć
 6. Pewnemu kolesiowi tak zrobił. Serio
 7. Serio, możesz sprawdzić
 8. Samochód,nie ocean
 9. Tymczasem gra się dzieje w 2013 roku
Nasze strony
Przyjaciele