FANDOM


Gnomevomittingrainbows

Jedna z ikonicznych scen z Gravity Falls, która znalazła szczególne uznanie w internecie - gnom Steve rzygający tęczą

Gravity Falls (z niewiadomych przyczyn znany w Polsce jako Wodogrzmoty Małe, ale spuśćmy na tę nazwę oraz całe polskie tłumaczenie[1] zasłonę milczenia…) – serial animowany, wytwórni Disneya. Godne uwagi jest to, iż jest pierwszy od lat serial Disneya, który właściwie można obejrzeć bez ochoty wyrzucenia telewizora za okno. Opowiada on o chłopcu Dipperze i jego siostrze – Mabel[2], których rodzice mieli dość i zostawili je wujowi na wakacje[3].

Główni Bohaterowie

 • Dipper Pines – 12-latek o niewiadomym imieniu. Jego pseudonim pochodzi od wytatuowanego Wielkiego Wozu[4], w ramach przynależności do sekty. Gdy się skupia posiada jedną brew. Ma problemy z męskością i lubi słuchać piosenki z High School Musical islandzkiego popu. Jako jeden z niewielu jedyny w serialu racjonalnie myśli. Zakochany w pięć lat starszej Wendy.
 • Mabel Pines – siostra bliźniaczka Dippera, która jako jedna z niewielu w tej produkcji... i w ogóle w świecie animacji, zmienia ubranie co odcinek. Chce przeżyć niezapomniany gorący romans. Jak na razie związana była m.in. z armią krasnoludków, syreną i gościem, który cały czas trzymał w rękach pacynki i rozmawiał z nimi. Jej zwierzątkiem domowym jest świnia. Zadziwiła tysiące fanów narkotyków, halucynacjami po cukierkach.
 • Stanford Stanley Pines – wuj cioteczny bliźniąt. Jest gruby, stary i skąpy. Idealny wuj? Lubi kasę, kasę i jeszcze raz kasę. A także nieuczciwe sposoby zdobywania tejże. Później okazało się, że Stanford to tak naprawdę Stanley, a Stanford to imię brata bliźniaka, który dawno temu wpadł do jakiegoś portalu (zresztą z winy Stanleya). Stanley zaczął udawać brata, żeby uciec od wymiaru sprawiedliwości.
 • Jesus "Soos" Alzamirano Ramirez – pół-człowiek pół-parapet, Meksykanin pracujący u wuja Stana za darmo. Ma nadopiekuńczą matkę. Pomaga Dipperowi w większości akcji. Dzięki seks-grze, którą dostał, nauczył się jak zdobyć dziewczynę i co z nią robić.
 • Wendy Corduroy – uwielbiana przez fanki i Dippera nastolatka. Została wciśnięta do głównej obsady na siłę, gdyż nie ma jej w wielu odcinkach. Wszyscy dookoła zauważyli, że Dipper próbuje ją poderwać, włącznie z nią samą, ale nie chciała robić Dipperowi przykrości. Jest córką największego brutala w wiosce a i tak nie lubi przemocy.
 • Bill Cipher – oczojebny trójkąt utrzymujący, że wcale nie jest nowym wcieleniem Illuminati. Mimo wyglądu Oka Opatrzności, nie ma absolutnie nic wspólnego z Bogiem, za to mnóstwo z szatanem. Główny antagonista w kreskówce, pojawia się tylko kiedy bohaterowie są na fazie po prochach od Soos'a. Uwielbia myśleć nocami o Dipperze Pinesie (czego dowodem jest odcinek, kiedy w niego wchodzi... YAOISTKI, SPOKÓJ! Wszedł w jego ciało duszą, zboczuchy...), co spotkało się z wielką falą szczęścia wśród fanów. Ostatecznie, po zdobyciu odpowiedniego artefaktu, Bill ujawinia się jako Antychryst, któremu bardzo niewiele zabrakło, aby przejąć ostateczną władzę nad światem. Ale zanim, naturalnie, przegrał, urządził w Gravity Falls małą rzeźnię. W jaki sposób udało się to wszystko odwrócić? Myślę, że nawet w głowie scenarzystów nigdy nie miało to najmniejszego sensu
 • Stanford Pines – geniusz, wuj cioteczny bliźniąt, brat bliźniak Stanleya, który dawno temu z winy brata wpadł do międzywymiarowego portalu, a potem dzięki Stanleyowi wrócił. Jest mutantem ponieważ ma 6 palców u dłoni.

Inne postacie

 • Old Man McGucket – niegdyś był lokalnym naukowcem. Jednak praca u boku Stanforda Pinesa była tak stresująca, że musiał uciekać się do regularnego "czyszczenia" pamięci, które w efekcie uszkodziły mu mózg i sprawiły, że stał się upośledzony umysłowo, dzięki czemu z naukowca przeistoczył się w lokalnego menela.
 • Gideon – prosiak przebrany za uroczego chłopczyka, który dorobił się statusu Nermala z Garfielda. Wszyscy go uwielbiają i ubóstwiają a on umie to wykorzystać. Jest zakochany w Mabel, ale ona akurat uważa go za zwykłego wieprza.
 • Pacifica Northwest – rozkapryszona dziewczyna, córka najbogatszych mieszkańców Gravity Falls. Dipper udowadnia, że jej przodkowie wcale nie założyli miasta i tak naprawdę wcale nie ma szlachetnego pochodzenia.
 • Robbie – ćpun, chłopak Wendy. Z oczywistych powodów nie lubi Dippera. Marzy o zostaniu gitarzystą, ale jak to w życiu bywa, skończy pracując w fast foodzie na nocnej zmianie.
 • Blandin – strażnik czasu, nieudacznik. W wyniku splotu różnych zdarzeń zostaje skazany na wieczność w Infinitarium - nieskończonym więzieniu.
 • Time Baby, Dziecko Czasu – właściwie to Bóg - sprawuje dyktatorską władzę w odległej przyszłości. Bill Cipher unicestwia je w czasie Weirdmageddonu, co było zresztą jego głównym celem.
 • Blubs i Durland – dwaj geje-policjanci. Są absolutnie niekompetentni we wszystkim co robią.
 • Tyler Cutebiker – gej zakochany w ojcu Wendy. Zgodnie z zasadą politycznej poprawności zostaje burmistrzem Gravity Falls.
 • Toby Determined – dziennikarz. Zakochany w dziennikarce Shandrze Jimenez. Ponieważ jednak nie może zdobyć jej serca, postanowił zrobić sobie jej tekturową kopię. Zostaje nagrany w czasie zbliżenia z tęże kopią i jest poniekąd zmuszony ujawnić nagranie, aby zdobyć alibi.

Rodzaje fanów Gravity Falls

 • Psycho Faller – ogląda GF tylko po to, żeby robić pierdyliard fanartów z Billem i Dipperem i pokazywać, jaki Bill jest fajny. Najczęściej jest tumblr girl i popiera homoseksualizm. W ciężkich przypadkach wrzuca swoje fotki w przebraniu Billa lub Dippera;
 • Dzieciak – dziecko, które zobaczyło Wodogrzmoty Gravity Falls w telewizji i bardzo mu się spodobały. Jeżeli należy do jakiejś grupy w internecie, to codziennie wrzuca posty typu ZA PIEŃĆ MINUT FINAŁ WODOGRZMOTUF GRAVITY FALLS NA DISNEJ CZANEL!!!1!!!111;
 • Tropiciel ciekawostek – codziennie, oglądając GF z polskim dubbingiem, doszukuje się „ciekawostek”, które natychmiast publikuje na swoim kanale na YouTube lub na jakiejś grupie w internecie. Sęk w tym, że to, co on zobaczył za dziesiątym razem, inni zobaczyli za pierwszym. Najczęściej jest też powyżej wspomnianym Dzieciakiem;
 • Miłośnik teorii spiskowych – codziennie przekopuje internet w poszukiwaniu teorii lub (rzadziej) samemu je wymyśla. Najczęściej są one ściągnięte od innych, a jakość głosu w jego filmikach na YT przyprawia o ból głowy.
 • Normalny fan – ogląda GF w wolnych chwilach, raz na jakiś czas powie coś od siebie na grupie, zazwyczaj jest to teoria lub pokaz fanarta. Najmniej liczna grupa ludzi w fandomie.

Przypisy

 1. Część nazw i postaci jest tłumaczona, część ma nietłumaczone imiona a niektóre postaci mają imiona mieszane z Mejbel Pines będącą absolutną karykaturą przekładu seriali z angielskiego na polski…
 2. Bardzo mądrzy polscy tłumacze napisali w intro „Mejbel”
 3. Czytaj „aż do ukończenia 18 lat”
 4. Big Dipper znaczy po polsku Wielki Wóz.