Halloween

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

Halloween (łac. Cukierkus Psikus) – święto narodowe Stanów Zjednoczonych obchodzone równocześnie z dniem zakończenia października.

[edytuj] Charakterystyka

Święto to zawiera w sobie kilka aspektów. W trakcie dnia trwa przygotowywanie się do święta, gdyż jest ono obchodzone w nocy. Gdy już dochodzi odpowiednia godzina, dzieci i młodzież przebierają się za przedstawicieli popkultury, wśród których można wyróżnić między innymi duchy, wampiry oraz wilkołaki i chodzą przez cały „night” po mieście w celu zbierania tego, co ich kręci. W przypadku dzieci są to cukierki, które nie powodują zmartwienia u rodziców, zaś u nastolatków, którym łakocie się już przejadły, są to różnego rodzaju używki dla niepoznaki chowane w papierkach po cukierkach wyrzucanych przez dzieci na ulicę zamiast do kosza.

[edytuj] Kontrowersje

Halloween po polskiemu nazywa się „Świętem Szatana”. Taką umowną nazwę przyjęli polscy księża, którzy nie przepadają za tym świętem z kilku ich zdaniem oczywistych względów, których nie chcieli wyjawić, bo podobno wszyscy to wiedzą. Nieoficjalnie się uważa, że w grę wchodzą 3 argumenty:

  • Prowokacyjny strój – do często zakładanych przez dzieciaki strojów należą między innymi stroje diabła, który daje inną intonację do wyrażenia „cukierek albo psikus” i ksiądz, który może być w gronie kościelnym uważany za kpinę z duchownego.
  • Zakłócanie ciszy nocnejhałas powodowany przez drące się dzieciaki, rzadziej młodzież, doprowadzają kierowników parafii na apopleksji. Ponadto z powodu obrażeń grożących uszom cieleśnie jak i nie, coraz częstszą modą jest zakładanie przez księży wacików lub nauszników w miejsce, które ich kuje.
  • Ukryta uciecha – ponadto nie od dziś wiadomo, że dla przeciętnego parafianina narkotyki są passe. Halloween jednak jest okresem, gdy ludzie usuwają wszelkie hamulce i starają się wejść w posiadanie tego zakazanego owocu.

We wszystkich przypadkach u nas interweniuje policja, przez to w Polsce święto to jest mało obchodzone i niepopularne.

Nasze strony