Irlandzka Armia Republikańska

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

Irlandzka Armia Republikańska (ang. Irish Republican Army; w skrócie IRA) – organizacja walcząca tym co jest akurat pod ręką, najpierw o niepodległość Irlandii, a od 1921 roku o przyłączenie Irlandii Północnej do Republiki Irlandii.

[edytuj] Historia

IRA powstała po nieudanym[1] powstaniu wielkanocnym. Jej twórcą był Phil Michael Collins. Irlandzka Armia Republikańska miała być organizacją stosującą wspaniałą i szlachetną taktykę walnij wroga kamieniem i uciekaj. Przez nich wybuchła jakaś wojna, podpisano jakiś traktat w 1921, nastąpił rozłam, zamachy, sojusz z III Rzeszą. Wszystko było znośne do 1971 kiedy to pewien członek IRA rzucił kamieniem w brytyjskiego żołnierza stojącego na schodach. Ten się wyp…, tfu, znaczy, przewrócił i umarł. To wielkie, potężne i majestatyczne zwycięstwo przekonało dowództwo do rozpoczęcia przygotowań do wojny totalnej. Rozpierducha rozpoczęła się po krwawej niedzieli[2] w 1792 gdy Brytyjczycy zabili kilku członków pokojowej demonstracji[3]. Po tym wydarzeniu walki, zamachy, obrzucanie się kamieniami i patykami i inne radości życia były na porządku dziennym do 1997 roku, kiedy IRA ogłosiła zawieszenie broni. Po zaprzestaniu walk część członków postanowiło nadal prowadzić walkę. Stworzyli oni Tesco Real IRA i dzięki gałęzi z drzewa nowego dowódcy mogli nadal rzucać w Brytyjczyków wieloma rzeczami.

[edytuj] Zamachy

IRA w czasie swojego istnienia przeprowadziła kilka dużych akcji obrzucania wrogów za pomocą tego, co mają pod ręką. Oto niektóre z nich:

  • 21 lipca 1972 – krwawy piątek – w ciągu jednego dnia dwadzieścia dwa kartony dezodorantów Axe wybuchły w Belfaście, zabijając 9 osób.
  • 21 listopada 1974 – eksplozje gazu w dwóch pubach w Birmingham[4]
  • 27 sierpnia 1979 – dwa zamachy. W pierwszym zginął Lord Louis Mountbatten po dostaniu dokładnie 43 kamieniami różnego rodzaju. W drugim użyto petard kupionych na targu, a w jego wyniku zginęło 18 brytyjskich żołnierzy.
  • 15 sierpnia 1998 – zamach przeprowadzony przez Lidl Real IRA przy masowym użyciu sztućców. Zginęło 31 osób, a setki zostało rannych[5].
  • 10 kwietnia 2010katastrofa smoleńskakto wie, kto wie…

Przypisy

  1. Gdyż organizowanym przez Polaków
  2. Janek Wiśniewski padł…
  3. Widać, z kogo brali przykład
  4. To tak naprawdę przypadek, ale oni woleli się do tego przyznać żeby wszyscy myśleli, że IRA to kozaki
  5. W tym kilku zamachowców wydłubało sobie przypadkiem oczy


Logo of the United Nations To jest tylko zalążek artykułu związanego z organizacją. Jeśli należałeś do tej organizacji – rozbuduj go.

Nasze strony
Przyjaciele