FANDOM


Jankiwieś, ale już prawie dzielnica Warszawy. Leżą obok niej i zwykle stoją w korku. Powstała nie wiadomo kiedy w szczerym polu obok Raszyna, a rozwinęła się w większe osiedle po tym jak w Polsce zapanował kapitalizm i ludziom znudziło się mieszkanie w blokach w stolicy. Ilu Janków tam mieszka jest trudne do ustalenia, a który był założycielem tej miejscowości także stanowi do dziś zagadkę z braku materiałów źródłowych.

Znaczną część Janek zajmuje centrum handlowe, do którego zjeżdżają się klienci z okolicy, przede wszystkim z Warszawy. Przyjezdni szukają w miejscowych sklepach różnych rzeczy, głównie mebli, a niektórzy chodzą nawet do kina.

Przez miejscowość przebiega autostrada – Gierkówka. Stanowi ona czołowe przedsięwzięcie budowlane okresu realnego socjalizmu ufundowane z pieniędzy na ZUS i zagranicznych pożyczek dla ludu pracującego miast i wsi przez towarzysza sekretarza Edwarda Gierka z PRL. W Jankach łączy się z inną autostradą – Aleją Krakowską, która niesie masy samochodów z Radomia do Warszawy.

Powszechnym zjawiskiem w Jankach są korki, które wywołuje głównie lud mieszkający na wsi, a dojeżdżający do pracy w mieście. Najlepiej w związku z tym odwiedzać Janki poza godzinami szczytu. Ale i tak nie ma tam za wiele do oglądania.