FANDOM


Disambug Ten artykuł dotyczy amerykańskiego aktora. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
John wayne challenge of ideas screenshot 2

John Wayne

The searchers Ford Trailer screenshot (8)

John Wayne

The searchers Ford Trailer screenshot (13-crop)

Nie żaden Marion!!!

John Wayne.

John Wayne o Johnie Waynie

John Wayne was a Nazi

Zespół MDC o Johnie Waynie

John Wayne (właśc. Marion Robert Morrison (muahahaha! Marion!); ur. 26 maja 1907 w Winterset, zm. 11 czerwca 1979 w Los Angeles) – amerykański aktor i reżyser, wystąpił w 157 filmach, z których zresztą większość sam stworzył. Występował w westernach, westernach, a oprócz tego jeszcze w Rio Bravo.

Piękne dzieciństwo

Urodził się w Winterset, w rodzinie prezbiterianów, co spowodowało iż poczuł w sobie ducha Pielgrzymów. Chciał obcować z Indianami, ale w jego czasach nie było ich sporo, więc jedyną drogą były westerny. Ale od początku:

Kariera aktorska

Pierwszą styczność z filmem miał pracując jako dekorator w wytwórni Dwudziestowieczny Lis. Jego umiejętności sklecania wiosek potiomkinowskich zostały docenione i pod koniec lat dwudziestych zagrał w paru marnych melodramatach...

John Wayne

Jednak przełom nastąpił, gdy Marion (hahahaha!) stał się Johnem Waynem. W 1930 reżyser Raoul Walsh wymyślił mu to nazwisko i pod takim obsadził go w filmie Wielki Szlak. John wiedział, że imię John jest lepsze od Marion (hahaha!!! nie mogę!) i posługiwał się nim przez następne 49 lat życia.

Jestem John Wayne!

Marion Robert Morrison

Dzięki głównej roli w superkozackim filmie o jakże oryginalnej nazwie Dyliżans został gwiazdą westernu. Zauważył, że dobrze mu idzie granie patriotycznych ranczerów, sprawiedliwych szeryfów i innych prawdziwie amerykańskich postaci, związał się z westernem, no i już do końca życia się nie rozwiązał...

Superman

W sumie John spłodził siedmioro dzieci (wow!) z dwiema żonami, czym, hm, znacznie przysłużył się do rozszerzenia gatunku ludzkiego.

Filmografia

Chyba jesteś głupi, nie będę wypisywał stu pięćdziesięciu filmów!

Dziedzictwo

John zostawił po sobie mnóstwo westernów, dzięki czemu twój stary ma co robić w niedzielne popołudnie, zostawił także Rio Bravo, które możesz zobaczyć włączając o dowolnej porze któryś z kanałów TVP.