FANDOM


Trener Bakero za dużą wagę przywiązywał do treningów

Anonimowy piłkarz Lecha Poznań

Polonia muy bien

Trener Bakero o Polsce

José María Bakero (ur. 11 lutego 1963 w Goizueta) – hiszpański piłkarz i trener. Legenda Barcelony. Bakero był uważany za jednego z najlepszych piłkarzy świata. Wyróżniał się swoją fryzurą.

Kariera

Po krótkich epizodach w zespołach hiszpańskich, w 2009 roku Bakero został zaproszony do Warszawy przez mecenasa polskiego futbolu – Józefa Wojciechowskiego. W Polonii zaszokował wprowadzeniem profesjonalizmu na treningach. Po serii kiepskich wyników (3 zwycięstwa i remis w pięciu meczach) został zwolniony. Wkrótce jednak jego kariera nabrała tempa. Podpisał bowiem kontrakt z ówczesnym mistrzem Polski – Lechem Poznań. W stolicy Wielkopolski od początku traktowany był podejrzliwie – po zajęciach z nim piłkarze mieli zakwasy. Oburzenie piłkarzy wywołał też zakaz spożywania alkoholu na treningach. Na czele ruchu oporu stanął Bartosz Bosacki, który za karę został wywalony na zbity ryj zwolniony z klubu. W kolejnym sezonie, Bakero próbował zwalczyć amatorstwo w Lechu poprzez odsuwanie od zespołu innych symboli i legend zespołu z Poznania, co spotkało się z niezadowoleniem kibiców. W końcu załamany Bakero, postanowił zrezygnować z prowadzenia zajęć, a zamiast tego przeprowadzać rozgrzewkę przedmeczową. Wkrótce jednak, władze klubu zrezygnowały z niego i postanowiły wrócić do półzawodowych tradycji Kolejorza powierzając funkcję trenera debiutantowi – Markowi Mustangowi. W Poznaniu do dziś wspominane są jego kontrowersyjne metody treningowe.

Dalsze losy

Hiszpanowi spodobało się w Polsce, bo to piękny kraj i postanowił znaleźć nową pracę w ojczyźnie Franza Smudy. Zatrudnić chciał go Śląsk Wrocław, ale ostatecznie zdecydowano się na młodego przedstawiciela polskiej myśli szkoleniowej. Aktualnie Bakero podróżuje po świecie za pieniądze właścicieli Polonii i Lecha.

Ciekawostki

Bakero ma w Polsce opinię słabego trenera. Głównymi argumentami krytyków Hiszpana są pierwsze miejsce w tabeli ligi polskiej, gdy był zwalniany z Polonii Warszawa oraz zwycięstwo 3-1 z Manchesterem City podczas pracy w Lechu Poznań.

Zobacz też