FANDOM


Kat Bjelland

Ona wcale nie jest riotem! Nie zwracajcie uwagi na to, co widzicie!

Kocham Cię
Zwymiotowałam swoje serce

Jeden z inteligentnych tekstów Kat

Złodziejka! To ja wymyśliłam kinderwhore

Courtney Love o Kat Bjelland

Była najlepszym, co mi się w życiu przytrafiło

Love znowu próbuje zaprzyjaźnić się z Kat

Katherine Lynne Bjelland (ur. 9 grudnia 1963) – amerykańska wokalistka i gitarzystka punkowa, prawdopodobnie schizofreniczka, przyjaciółka Courtney Love – jej nie do końca wiernej kopii. Aranżuje utwory tak, żeby mogła pokrzyczeć sobie na scenie. Wszystko za nią robią w studiu, a Kat trzyma gitarę, uśmiecha się i ładnie wygląda.

Młodość

Kat została urodzona w Salem[1] przez pianistkę, Lynne. Ojcem był niejaki Lyle, budowlaniec inżynier budowlany, z którym miała nieco dłuższą przygodę, zakończoną niczym Coelho wybuchem wulkanu miłości, a potem cieknąca z niego lawą. Jak to bywało w takich przypadkach, nastąpił dramatyczny akt. Na licznych rozprawach, w sali na zmianę wszyscy płakali rzewnymi łzami, krzyczeli lub powstrzymywali jeszcze małżeństwo od użycia rąk. Kat została z kochającym tatusiem, który nie mógł wytrzymać w celibacie i znalazł sobie nową żonę. Nie poświęcał zbyt dużo czasu córce. Macocha zaś odwrotnie, przejmowała się poczynaniami pasierbicy aż zanadto. Mimo tego ta robiła i tak to, na co miała w danym momencie ochotę. Bojąc się terroryzowania w domu, była pilnym, grzecznym i spokojnym dzieckiem. Jednak buntowała się skrycie i piła wodę, oczywiście czystą.

Bjelland zdobywała dobre oceny, dawała innym ściągać, a nawet sama to robiła. Mimo braku jakichkolwiek umiejętności, wybrano ją na cheerleaderkę[2]. Ale wszystko ma swój koniec. Kat chciała być ostra i zaczęła słuchać KISS i Aerosmith. Poznała Courtney Love, wyrzuconą z domu zesłaną za karę do szkoły z internatem.

Kariera

Sugarbabydoll

Kat, Courtney i jakieś dziewczyny, które się nie wybiły

Kat i Courtney zaprzyjaźniły się, zresztą to za mało powiedziane. Postanowiły, że będą pierwszymi punkówami na świecie i będą grać tak ostro i dobrze, że słuchaczom aż bębenki uszne powypadają. Dziewczyny uciekły z Oregonu i przeniosły się do miasta nad zatoką, aby kontynuować wspaniałą karierę bez żadnych postępów. Poznały Jennifer Finch, z którą założyły zespół, Sugar Babydoll. Stworzyły również wizerunek kinderwhore, gdyż najzwyczajniej w świecie nie lubiły spodni, a ubieranie się jak zakonnica nie było wówczas modne. Zespół w wyniku kompletnego niezainteresowania Bjelland i Love heroiną rozpadł się.

Punkówy z krwi i kości po raz kolejny wyruszyły w drogę, tym razem do Minneapolis. Założyły Pagan Babies, pod tym szyldem wydały aż jedno demo, które nie miało dobrej opinii, więc logicznym następstwem był jego rozpad. Powstała kolejna formacja, Babes in Toyland, wokalistką została Kat, która pomyślała, że głos Love spowodował złe przyjęcie się albumu. W wyniku tego najlepsza przyjaciółka na zawsze została zepchnięta na drugie miejsce, posadę basisty. Krótko po tym zajściu Courtney została wyrzucona.

Zespół odniósł sukces, pojawiło się mnóstwo fanek stylizujących się na prawdziwą riot grrrl. Definiowany był jako grunge, ale do grunge'u w ogóle nie nawiązywał, tworzył mieszankę cukierkowego punka, disco, popu i metalu. Wydały 5 albumów, co jest dziwne, jak na tamte czasy. W tym czasie Kat i jej była już koleżanka kłóciły się w blasku fleszy, kto wymyślił wizerunek. Dziewczyny udawały, że wcale nie są riot, bo to zbyt mainstreamowe. Wydały kilka albumów i nastąpiła naturalna kolej rzeczy, rozpad.

Bjelland spotykała się z niejakim Stu Spasmem, jej chłopakiem, poznała go na wiejskiej dyskotece. Wzięli ślub, oczywiście nie obyło się bez suto zakrapianego wesela. W związku nie układało się najlepiej, było dużo rękoczynów, strzykawek i piwka. Nie wytrzymali ze sobą psychicznie, bo schizofreniczka i narkoman to niezbyt dobrana para. Rozwiedli się więc. Kat wróciła do zaniedbanego Babes in Toyland, który i tak później rozwiązała.

Obecnie

Kat obecnie

Kat nie stać na dobrego chirurga

Tak, Kat Bjelland jeszcze żyje, ku rozpaczy uciesze nas wszystkich. Aktualnie gra w Katastrophy Wife, o którym ludzie wiedzą tylko tyle, że istnieje. Nie wiedziała, kiedy zejść ze sceny. Mimo to jakichś fanów ma, głównie trzynastolatki, które chcą być riot, ale nie umieją lub mają zaborczych rodziców. Głównym powodem do radości zapomnianych artystów jest bycie ustawionym i wygoda do końca życia. Teraz przynajmniej żyje i ma zmartwienia, np. jaką sukienkę kupić, tudzież co jutro ubrać. Na forach tró grunge'owców nieznające definicji mainstreamu czternastoletnie dzieci piszą, że Kat jest riot i wybucha wojna pomiędzy zwolennikami, a noobami, które nie mają kompletnego pojęcia o muzyce.

Ciekawostki

  • Cierpi na specyficzną odmianę schizofrenii.
  • Jest przyjaciółką Courtney Love, którą kiedyś zwyzywała od kradziejek.
  • Nikt jej nie widział na oczy od pewnego czasu, są pogłoski, że nie żyje. Zainteresowana nie zdementowała.
  • Mówi, wbrew opinii wszystkich, że wcale nie jest riot grrrl.

Przypisy

  1. Nie, nie tym od czarownic
  2. Z całego serca współczujemy drużynie i widowni