Klawisze funkcyjne

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
F13 u ruskiego mafiozy

Mistyczny klawisz F13, dostępny tylko dla nielicznych. Sprawdź, czy nie jesteś jednym z wybrańców. Nie? Ale szkoda

Klawisze funkcyjne – kolejny, wspaniałomyślny wynalazek Małomiękko, mający na celu ułatwienie szaremu użytkownikowi sprawnego korzystania z komputera. Przypisać im można dowolną czynność, co daje nowe, wspaniałe możliwości dostosowywania funkcjonalności do preferencji użytkownika.

[edytuj] Typowe zastosowania

DSC 0187

Typowe zastosowanie klawiszy funkcyjnych

Klawisze funkcyjne są wykorzystywane przez na co dzień przez większość użytkowników klawiatur z tak zwanym „wysokim skokiem klawiszy” do trzymania wszelkiego rodzaju papierowych nośników informacji.

[edytuj] Układ okresowy klawiszy funkcyjnych

[edytuj] Fn

Jeśli do klawiszy F1 – F19 są przypisane dodatkowe funkcje, uruchamia się je przez kombinację Fn + odpowiedni klawisz.

[edytuj] F1

Klawisz dla nowicjuszy oraz ciemniaków. W praktycznie każdym programie uruchamia plik pomocy. Ciekawostką jest również to, że nikt tego nie chce czytać, a ewentualne przyciśnięcia są wynikiem katastrofalnej pomyłki tudzież zahaczenia. Na jego cześć nazwano wyścigi ulepszonych wózków sklepowych.

[edytuj] F2

Niegdyś rozpoczynał nową grę. Stare to i dobre czasy były. Obecnie przydatny wówczas, gdy chcesz zmienić nazwę jakiegoś pliku (np. pornuchów, żeby tatulcio ich czasem nie znalazł). W większości komputerów wciśnięcie tego klawisza podczas uruchamiania powoduje wejście do ustawień nieznanych dla Ciebie.

[edytuj] F3

Alternatywa kombinacji Ctrl+F, o której nie wie większość użytkowników komputera. Możesz go wcisnąć, żeby wyszukać w tym artykule słowo „dupa”. Dodatkowo, jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem Łorda, możesz za pomocą kombinacji Shift+F3 hurtowo zmieniać wielkość liter w zaznaczeniu. Napisałeś coś małymi literami? Przerzuć to przez Shift+F3! Niech myślą, że jesteś groźny!

[edytuj] F4

Jedynym, przydatnym zastosowaniem tego klawisza jest jego kombinacja z Altem. Możesz ją wypróbować, ale najpierw skopiuj adres tej strony. W swoim czasie dowiesz się dlaczego.

[edytuj] F5

Ulubione narzędzie nerdów, trolli oraz zaangażowanych emocjonalnie forumowiczów. Pozwala na bezkarne odświeżanie strony internetowej w celu obserwowania reakcji na zamieszczony uprzednio wandalizm lub bogaty w niebanalną treść post.

[edytuj] F6

Pomimo swej wysokiej funkcjonalności, zupełnie zapomniany przez wszystkich. Przydatny zwłaszcza wtedy, gdy tracisz myszkę na skutek częstych kip w CSie lub innych spraw związanych z zaangażowaniem emocjonalnym w rozgrywkę. Wciśnięcie go powoduje przełączenie pomiędzy elementami w oknie a pasku zadań. W przeglądarce… sprawdź sam. Niezły bajer.

[edytuj] F7

Word pisownia

Word - ekspert ds. rasizmu

Przycisk, którego jedyną zaletą funkcjonalnością jest ekspresowe sprawdzanie pisowni. Coś tam niby robi w Firefoksie, ale jest to tak beznadziejna cecha, że ją pominiemy. Jeżeli jesteś posiadaczem tejże przeglądarki, możesz sprawdzić to sam. Nie bój się, nie ugryzie.

[edytuj] F8

Przydatny wówczas, gdy masz syfa na dysku i nie możesz go po ludzku usunąć. Wciśnięty tuż po włączeniu komputera, ładuje Windowsa w wersji mini.

[edytuj] F9

Jeżeli jesteś nerdem, geekiem, albo innym ustrojstwem, zapewne znasz jego cudowne zastosowanie we wszelkiej maści kompilatorach. Jeżeli nim nie jesteś, to nie przeszkadzaj sobie i przewiń punkt niżej.

[edytuj] F10

W czasach starożytnych, używany był do zamykania programów na DOSie. Obecnie bez większego zastosowania, pozostała przy nim jedynie wartość sentymentalna.

[edytuj] F11

Klawisz pozwalający na przełączanie pomiędzy trybem okienkowym a pełnoekranowym we większości przeglądarek. Dobry do wkurwiania zdezorientowanych starych oraz rodzeństwa. Trzymanie wciśniętego powoduje padaczkę komputera oraz trzęsienia ziemi.

[edytuj] F12

Ostatni z oficjalnych klawiszy funkcyjny pełni rolę uzupełniającą. W zależności od programu, służy do czego innego. Wynika to od różnego stopnia hojności i inwencji programisty. Większego zastosowania dotychczas nie odkryto, nie licząc skrótu do funkcji „Zapisz jako…” w Łindołs. Generalnie bezużyteczny.

[edytuj] Teoretyczne klawisze funkcyjne

[edytuj] F13

Info Główny artykuł: F13

Jedna z rzeczy, której brakuje ludzkości do pełni szczęścia. Narzędzie manipulacyjne twórców Microsoftu. Wciśnięty podczas rozmowy na dowolnym komunikatorze, powoduje nieszczęście u rozmówcy. W sadystycznej wersji, można używać go na czatach. Najczęstszymi objawami ingerencji sił wyższych za pomocą klawisza F13 są: BSoD, zawieszenie się systemu, infekcja trojanami, uszkodzenie twardego dysku czy w ostateczności zawalenie się sufitu nad ofiarą. Jeżeli przebywa poza budynkiem, spada wówczas niebo lub inny przypadkowy przedmiot. Używany jest głównie do leczenia kompleksów spowodowanych tworzeniem wadliwego oprogramowania. W innym wypadku wymierza sprawiedliwość posiadaczom pirackiego systemu. Strzeż się, oni wiedzą…

Klawiatura funkcyjna

Klawiatura jednego ze szczęśliwych wybrańców F13

[edytuj] F14 i F15

Nic nie wiadomo o tych klawiszach, poza tym, że podobno posiadają go ludzie mający Maca.

[edytuj] F16

F16

Jedyny jak dotąd przeciek na temat tego klawisza

Chciałbyś mieć ten klawisz? Zapomnij. On tylko dla prawdziwych twardzielów z amerykańskiej armii. Zresztą jego posiadanie wiąże się nierozłącznie z koniecznością wyjeżdżania na misje zagraniczne, do Iraków i innych Afganistanów, a tam nie ma zmiłuj. Więc naprawdę nie warto starać się o własnego F16.

[edytuj] F17-F19

Klawiatura Microsoft

A czasem wystarczy trochę minimalizmu

Nieznane i nie wykryte na prawie żadnym modelu klawiatury, oprócz na tyle tej na zdjęciu. Podobno znajdują się na klawiaturach Macintosha.

No i dupa, znaleźli mnie. Cwany ten F3, co nie?

Nasze strony
Przyjaciele