FANDOM


One-hundred, ninety-three pound nut and bolt, one of 16 used to join sections of the generator shaft of a 75,000 kW generator - Grand Coulee Dam, 1942

Górnik kluczborskiej kopalni podczas przenoszenia śruby

Kluczbork – miasto i gmina w woj. opolskim, w powiecie kluczborskim, siedziba gminy Kluczbork. Kluczbork nie chce wchodzić w skład Unii Europejskiej i dzielnie broni się przed dotacjami.

Zabytki edytuj

  • Rynek – w ubocznej przystani Kluczborka znajdował się pierwotnie zwarty zespół kamienic. W czasie przemarszu armii wyzwoleńczej w 1983 roku jeden z jej rycerzy rzekomo dla wiwatu podpalił 11 kamienic, ocalał tylko ratusz. Dawny układ Rynku Głównego upamiętnia makieta.
  • Gotycki kościół pw. Chrystusa Zbawiciela – ewangelicki kościół z XIV wieku z rokokowym wnętrzem i otwartą dla zwiedzających wieżą. Przed kościołem można postawić rower, albo nawet auto.
  • Kościół pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych – katolicki kościół wybudowany na początku XX wieku w neogotyckim stylu. Po mszy najlepiej przejść się po tutejszym parku, aby ochłonąć od wrzasku księdza z ambony zaczerpnąć świeżego powietrza.
  • Pod Arkadami – restauracja w Ratuszu, w której są serwowane pierogi, schabowe, pizza a nawet rajstopy w zalewie kluczborskiej z dodatkiem drutu kolczastego.
  • Muzeum im. ks. dr Jana Dzierżona – muzeum poświęcone pszczelarzowi z Kluczborka, dzięki któremu Kluczbork wyrósł na tak brzydką, zabitą dechami upadłą dziurę przepiękną, dużą i cieszącą się uznaniem na całym świecie mieścinę. Muzeum to posiada wysoką, ceglastą wieże ciśnień, na którą nie można wejść.

Sport edytuj

W Kluczborku działa drużyna piłkarska MKS Kluczbork, której jak dotąd nie udało się wejść w skład Orange Ekstraklasy.

Zdrowie edytuj

Szpital w Kluczborku gwarantuje kompleksową opiekę zdrowotną, zapewnianą przez lekarzy pod przewodnictwem opiekunki przedszkolnej. Z kontraktu na 2006 rok z NFZ wyłączono jedynie leczenie choroby zwanej System of a Down.