FANDOM


Koło Tortury

Logo teleturnieju

Kolo

Koło Fortuny o Windowsie

Magda vs Joker

Znajdź 3 różnicę pomiędzy Magdą a Jokerem. Bądź pierwszy!

Modlitwa2big

Koło Fortuny jest obiektem kultu wielu milionów Polaków!

Stalin tvn

Czy to nie aby Wojciech Pijanowski?

FSO Polonez Caro 1.5 GLE produced in 1994 - green (front)

Główna nagroda w kole fortuny.

K-ł- F-rt-n- t- sh-w prz-zn-cz-n- dl- -d--t-w!

Chorwat o Kole Fortuny

Czy mogę kupić samogłoskę?

Coach Ernie ze Zdrówka o poprzednim cytacie

Jedzie Pan Tadeusz i W. Pijanowski Polonezem. Nagle przejeżdżają kota. Pijanowski pyta: „Tadeuszu, co mamy dziś na kole?”

Słynny dowcip o Kole Fortuny

Ba-ba-ba-ba-ba-ba-bankruuuuut!

Krzysztof Tyniec w Kole Fortuny

Magda, pocałuj Pana!

Prowadzący do Magdy Masny

A tu miałem kluczyki…

Wojciech Pijanowski pocieszając finalistę, który nie wygrał Poloneza

A teraz Magda odsłoni cztery litery

Prowadzący o Magdzie Masny

-A co pan zrobi z nagrodą?
-Przepiję ją jeszcze dziś!

Pan Kazimierz do prowadzącego

Tysiąc pieńćset za spółgłoskę!

Prowadzący po wylosowaniu Bankruta

Koło Fortuny (ang. Łil of Forczen, ur. 2 października 1992, zm. 1 września 1998, zmart. 29 października 2007, dobite 27 października 2009, reanimacja 10 września 2017) – teleturniej kiedyś emitowany w TVP. Zaciekły konkurent Milionerów, z którymi i tak zawsze wygrywają, jeśli chodzi o oglądalność. W dzisiejszych czasach pełni konkurencję również dla dobranocki, przez co Indianie nazywają je „Wieczorynką +18”.

Zasady edytuj

Zabawa polega na kręceniu kołem i odgadywaniu haseł. Żaden gracz we wszystkich 3 rundach nie uzyskał kwoty większej niż symboliczna złotówka, ponieważ koło jest specjalnie sterowane, by każdemu trafiał się „bankrut”. Po trafieniu – jakimś cudem – kwoty pieniężnej zawodnik próbuje trafić spółgłoskę. Jeśli trafi, zdobywa wylosowaną kwotę. Jest to jednak syzyfowa praca, ponieważ zaraz trafi się „bankrut”. Kto zostanie najwięcej razy trafiony zgniłymi pomidorami rzucanymi przez publiczność, ten przechodzi do finału. Na kole, nie wiadomo po co, znajdują się różne nagrody takie jak: silnik od Zastavy, Wielki Por, lub roczny bon na talon. W latach 90. XX wieku teleturniej był spełnieniem hasła Krzysztofa Kononowicza: Nie będzie niczego!. W trakcie teleturnieju na ulicach miast i wsi nie można było spotkać żywej duszy.

Koło edytuj

Koło jest obiektem kultu wielu milionów Polaków. Najwierniejsi fani teleturnieju w większości wyrzucili święte obrazki i modlą się do koła. Najczęściej proszą o występ w teleturnieju i zwycięstwo.

Prowadzący edytuj

W pamiętnym roku 1992, kiedy program pojawił się w Polsce, nad teleturniejem zapanował Wojciech Pijanowski, wnuk Józefa Stalina. Znany przede wszystkim z bujnych wąsów. Często kazał asystentce całować pana. Po dwóch latach wyleciał za pijaństwo. Dzisiaj znany jest jako Chupacabra.

Reżyser teleturnieju poszedł żebrać o prowadzących. Nikt przecież nie chciał się kompromitować. Znaleźli się głupi i / lub pazerni na kasę – Kopiczyński został zaciągnięty do teleturnieju przez reżysera wabikiem dla prusaków. Uciekł ze strachu po kilku tygodniach. Wawrzecki, zanim zdobył posadę jako dr Kidler w szpitalu im. Astronoma Kopernika spróbował swoich sił w teleturnieju. Niestety kusząca oferta pracy w szpitalu w Warszawie doprowadziła do utraty cennego prowadzącego.

Stanisław „Hans Kloss” Mikulski na emeryturze został zaproszony do teleturnieju. Głupi był, toteż zgodził się. Poprowadził teleturniej aż do samego końca, kiedy to ludzie przestawili się na Modę na sukces.

Po reaktywacji teleturnieju do prowadzenia zatrudniono Krzysztofa Tyńca. Do pomocy miał Martę, którą kazano nazywać Magdą. Głupota.

Po kolejnej reaktywacji program prowadzi pewna przebrzmiała gwiazda muzyki, natomiast jego pomocą została Miss Polonia 2016.

Asystentki edytuj

  • Magda Masny – ta, co „ma sny”. Znana z kuszenia oglądających do marszczenia skóry, poprzez zakładanie spódniczek mini. Znana z całowania pana, pokazywania czterech liter i pokazywania panu w samochodzie.
  • Marta „Magda” Lewandowska – „szczerym” uśmiechem (którego uczyła się od prowadzących Jak Oni śpiewają) przebrnęła przez castingi. Jest od współprowadzącego Tyńca wyższa zaledwie o długość nóg.
  • Izabella Chrzan Krzan – dostała się do programu najpewniej po znajomości, jako że jest Miss Polonia 2016.

Ciekawostki edytuj

  • Jako pierwszy teleturniej w telewizji zastosował metodę nabijania widzów w butelkę zwaną „Zagadką dla Telewidzów”. Numer do Koła, o dziwo, zaczynał się od 0-700…
  • Później „Zagadka dla Telewidzów” (ze względu na swoją prostotę) polegała na przepisaniu hasła z ekranu.
  • W obecnej edycji "Zagadki dla Telewidzów" nie ma.
  • Pan Kazimierz – jedyny uczestnik, któremu udało się wygrać – postanowił przepić wszystkie pieniądze.
  • Randy Marsh, ojciec Stana Marsha, w amerykańskiej edycji turnieju jako kategorię finałową miał Ludzie, którzy cię wkurzają. Po wybraniu liter zostało N_GGERS. Randy odpowiedział Niggers (Czarnuchy), a odpowiedź brzmiała Naggers (Nagabywacze). Skutkiem tej odpowiedzi było zdelegalizowanie przez Kongres słowa rasista
  • Peter Griffin z Family Guya w rundzie finałowej wybrał trzy litery Q, a mimo to zdołał podać dobrą odpowiedź. Potem okazało się, że Peter i Merv Griffin są kuzynami.