FANDOM


KoЯn
Wykonawca KoЯn
Wydany 11 października 1994
Nagrywany 19931994
Gatunek Nu metal
Długość za długi
Wytwórnia Epic Records, Immortal Records
Producent Ross Robinson
Następny Album Życie jest zsuczałe
Poprzedni Album brak
 

KoЯn (album) – debiutancki album amerykańskiej grupy muzycznej KoЯn. Są to zamierzchłe czasy kiedy Davis był jeszcze w miarę chudy.

Powstanie

Był sobie zespół L.A.P.D., w którym siedzieli m.in. James Shaffer, David Silveria, Brian Welch i Reginald Arvizu. Pewnego dnia owy zespół udał się na dziwki do klubu, by w tym oto klubie poznać ich przyszłego wyjca, Jonathana Davisa. Tak im się spodobał jego głos że postanowili zagarnąć go dla siebie. I tak przez rok ze zmiennym tempem nagrali 13 utworów (ale o jednym zapomnieli i wydali go dopiero pięć albumów później, czyli 11 października roku pańskiego 1994.

Tracklista

 1. Blind – klasyka zespołu (czyt. brak jakiegokolwiek głębszego znaczenia). Davis mówi coś o jakimś bólu wewnątrz jego mózgu, pod koniec 32 razy mówi że nic nie widzi, w końcu bystrze 16 razy stwierdza że jest ślepy.
 2. Ball Tongue – mnoga liczba inteligentnych tekstów typu „mój kuCenzura2s jest gotowy”, „Gratulacje, po prostu spierCenzura2ś mój makijaż”, „Nałożyłem szmaty, jesteśmy usprawiedliwieni” czy „Jesteś piCenzura2ną małpą”, do tego wszystkiego Davis krzyczy że ma „przekłuty język” (ball tongue).
 3. Need To – nespół mówi o podstawowej męskiej potrzebie
 4. Clown – Davis śpiewa o tym że się z niego w szkole śmiali i nikt go nie lubił, tytuł nawiązuje do wytatuowanego skina który uderzył Davisa na koncercie. Czyli mamy to na co wszyscy czekali. Jonathan zaczął robić to z czego jest znany KoЯn: zaczął biadolić o swoim okrutnym dzieciństwie.
 5. Divine – najlepszy utwór na albumie. Bo najkrótszy.
 6. FagetClown wersja hard. Dłużej i jeszcze bardziej emo.
 7. Shoots and Ladders – półtorejminutowy wstęp na dudach. Potem nic nie znaczące rymy, chociaż Wikipedia twierdzi że utwór porusza tematy dotyczące wielu ludzi. Jasne...
 8. Predictable – Davis wygarnia komuś że ten go nie szanuje, ma myśli samobójcze i mówi że to przewidywalne. To już powoli robi się nudne...
 9. Fake – opis przeżyć wokalisty po spojrzeniu w lustro (”Nie mogę znieść twojego widoku”, „Niech to zniknie!” itp.)
 10. Lies – kolejne nic.
 11. Helmet in the Bush – Jonathan opisuje swoje wesołe wspomnienia z czasów kiedy był uzależniony od amfetaminy.
 12. Daddy – słuchacz jakieś 9 minut wysłuchuje jak to Davis opowiada że ktoś go gwałcił w dzieciństwie (wbrew temu co sugeruje tytuł – to nie był jego ojciec). Potem mamy ponad 5 minut ciszy, a w końcu – jakąś kłótnię kobiety i mężczyzny.

Twórcy

 • Jonathan Davis – śpiew, wrzaski, dudy;
 • James Shaffer – wiosło elektryczne;
 • Brian Welch – wiosło elektryczne;
 • David Silveria – garki;
 • Reginald Arvizu – banjo.