Konkurs Piosenki Eurowizji

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Eurowizja

Eurowizja

Konkurs Piosenki Eurowizji (także: ESC) – wielki festiwal polityczno-geograficzny. Coroczny konkurs europejski, w którym państwa wystawiają swoich drugorzędnych artystów na prawie pewną porażkę. To państwo, które uzbiera najwięcej punktów, w nagrodę organizuje kolejną edycję. Można wobec tego powiedzieć, że Polska dawno już przeczuła organizację Euro 2012 i nigdy nie ryzykowała organizacji drugiej dużej imprezy.

Głosowanie w tym konkursie co roku jest w identyczny sposób zaskakujące. Analizujący je eksperci doszli do wniosku, że sukces Polsce może przynieść tylko, za przykładem Jugosławii, podzielenie naszego kraju na 16 mniejszych, które mogłyby na siebie wzajemnie głosować[1].

[edytuj] Kwestia techniczna

Eurovision Song Contest logo.svg

To ta popularna podróbka‎

Wiadome jest, że Eurowizja jest najbardziej prestiżowym konkursem piosenkarskim na świecie, więc jego oprawa graficzna musi być perfekcyjna. Z oprawą dźwiękową (szczególnie piosenek śpiewanych na żywo) jest niejednokrotnie trochę gorzej.

Od 2004 roku (pamiętnego konkursu w Stambule, wygranego przez napaloną Ukrainkę – Rusłanę) Eurowizja nie odbywa się jednego wieczora. Wtedy właśnie nastąpił podział na półfinał i finał, ze względu na rosnącą liczbę uczestników.

Od 2008 roku (tej edycji w Belgradzie, którą wygrał Dima Bilan) podział się sklonował i mamy od teraz 3 koncerty: półfinały (SF) i finał.

Schematyczność jest zauważalna: od 2001 roku wygrywały państwa dla których był to pierwszy wielki sukces na scenie europejskiej (pop&funk w wykonaniu Estonii w 2001, łotewski mega hit lata 2002 o ówcześnie zatajonym pochodzeniu ze względu na to że utwór eurowizyjny był uważany za szit i nie poszedłby w stacjach pokroju Radio ZET).

W 2003 roku (a potem jeszcze w latach 2004 i 2005) konkurs wygrywały umiejące tańczyć panienki kolejno z Turcji (rzecz jasna bez chusty na głowie), Ukrainy (wspominanej już wyżej) oraz Grecji (była to zemsta jednej wokalistki za drugie miejsce zajęte w 2001 roku razem z grupą Antique). Rok później konkurs wygrał fiński metalowy zespół Lordi modlący się do muzyki hard rockowej. W chórze modlących się z nimi państw była również Polska.

W 2007 roku Serbia wygrała jako debiutant wystawiając młodego chłopca, który się modlił na scenie (tere fere, przez 20 lat występowali jako Jugosławia, potem przez 2 lata jako Serbia i Czarnogóra), rok później Rusek zawładnął sceną którą wcześniej sobie zamroził i kazał jechać po niej jednemu z znanych rosyjskich łyżwiarzy, kolejny rok później Norweg o białoruskim pochodzeniu porwał całą Europę łącznie z Moskwą (miastem organizującym konkurs w 2009) do tańca grając na skrzypcach. Cała Europa poszła na ryby (w końcu reprezentantem był Aleksander Rybak) i po wędkowaniu w podziękowaniu za złowienie karpia na święta europejczycy wysłali na niego mnóstwo głosów i się okazało, że dostał najwięcej głosów w całej historii konkursu.

W 2010 roku wygrała Lena, jednak chcąc mieć jeszcze więcej „lajków” na Facebooku postanowiła wystąpić za rok u siebie. W Düsseldorfie wygrał Azerbejdżan z piosenką Running Scared, której nutą przewodnią jest ohh, ohh, uhh… wykonany przez bardziej utalentowane od Ell & Nikki wokalistki.

Rok później, konkurs znalazł się w Azerbejdżanie gdzie podczas najbardziej przepychowej Eurowizji skupionej wokół skandali (związanych m.in. z budową nowej hali na konkurs od podstaw zabierając domy niewinnym mieszkańcom, przeciwdziałaniu wobec największej grupy fanów konkursu oraz wielu, wielu innym) wygrała niejaka Loreen śpiewając piosenkę opowiadającej o niezwykłej radości spowodowanej tajemniczym sposobem (Euphoria), pokonując między innymi piosenkę o Fejsbuku, oraz ślepej miłości.

W 2013 całe show było w Szwecji, gdzie wystąpiła m.in. Bonnie Tyler która zaliczyła wtopę zajmując jedno z odległych miejsc. Koniec końców konkurs "wypłakała" Dania z piosenką Only Teardrops, gdzie tym razem motywem przewodnim był facet grający na flecie… Co ciekawe Eurowizja po raz drugi w historii ze Szwecji powędrowała do Danii.

W 2014 roku Eurowizję odmieniła na zawsze Austria. Na scenę wyszedł facet w kiecce i peruce, który zapomniał się ogolić. Wył przez 3 minuty o tym że jest Feniksem po czym zmiażdżył całą konkurencję łącznie z polskimi piersiami. Efekt? Wygrał. Zbulwersowana Rosja zagroziła, że jeszcze raz takie coś i strzeli focha…

[edytuj] Kwestia politycznego głosowania

Polityczne głosowanie dało o sobie znać i w tym roku jak i wiele lat temu aż do teraz. TVP zastanawiała się, czy nie strzelić focha na Europę a szczególnie na Norwegię, i nie wystąpić na Eurowizji w 2010 w Oslo. Nie strzeliła. W roku 2010 (tak jak to było poprzednio) zwyciężył nie talent (Armenia), a kiczowata gwiazdka z Hitlerlandu.

[edytuj] Kontrowersje

 • W 2008 roku ESC odbywał się w Serbii. Wygrał w niej Rusek, Dima Bilan. Przypadek?;
 • W 2011 białoruska piosenkarka Anastasiya Vinnikowa miała zaśpiewać Born in Bielorussia. EBU (nadawca konkursu na cały kontynent) nie był taki głupi i się kapnął, że ona już kiedyś to śpiewała. Wokalistka próbowała przechytrzyć EBU i zmieniła tytuł. Oni – doświadczeni białoruskim sprytem – znów wywąchali sprawę. W końcu Anastasia Vinnikowa została winna i musiała wymyślić co innego i to zaśpiewać. Przystąpiła do konkursu z piosenką I love Belarus, czym pokazała swą miłość do Łukaszenki;
 • W 2014 konkurs wygrał brodacz w kiecce, co nie spodobało się większości publiczności;
 • 16 lat przed Conchitą Wurst wygrała jego koleżanka (Dana International), która naprawdę pozbyła się kiełbasy.

[edytuj] Reprezentanci Polski

Eurowizja08:36

Eurowizja

Ot, cała Eurowizja

 • 1994 Edyta Górniak oficjalnie zaśpiewała, że to nie ona, przez co cała Europa przestała mieć wątpliwości. Europa dzięki temu była tak zdziwiona, że Edytka wywalczyła 2. miejsce. Jak na razie to był najlepszy polski występ.
 • 1995 – wystąpiła Justyna Steczkowska. Zaśpiewała idiotyczną piosenkę o tym, że jest singielką (choć tak wyła, że niekoniecznie można nazwać to śpiewaniem). Europa jej pisków nie doceniła, a nikogo nie obchodziło, że jest singielką, bo wyglądała jak zawsze brzydko. Zajęła 18. miejsce.
 • 1996 – wystąpiła Kasia Kowalska. Jej nudów nawet nie ma co opisywać… Chciała znać swój grzech, choć nie zastawiała się nad tym jak jęczy i to było jej głównym grzechem. Miała 15. miejsce.
 • 1997 – wystąpiła Anna Maria Jopek. Co prawda zaśpiewała, że jestem, ale na to Europa już się nabrać nie dała. Miała dość wysokie 11. miejsce.
 • 1998 – wystąpił zespół Sixteen. Zajął miejsce seventeen; kilka miesięcy później, by to uczcić, grupa zmieniła nazwę na Seventeen.
 • 1999 – na scenę wyszedł Mieczysław Szcześniak i zapłakał… Pewnie dlatego, że konkurs odbywał się w Izraelu i Mietkowi wydawało się, że jest pod Ścianą Płaczu. Miał 18. miejsce.
 • 2000 – z powodu płaczów Mietka nie dopuszczono nas do konkursu.
 • 2001 Piasek zaśpiewał po angielsku. Może lepiej było w ponglishu. Mimo tego jednak coś mu się udało – futerko jakie miał na sobie zapewniło mu nagrodę… najgorzej ubranego artysty ówczesnej edycji Eurowizji. O dziwo Estonia wygrała z niewiele lepszą piosenką. Miał 20. miejsce.
 • 2002 – fatalny angielski Piaska znów wyeliminował nas z konkursu.
 • 2003 – Alleluja!!! Ich Troje i piosenka Ja cię kręcę zdobywa 7 miejsce! Niemce dają nam 12 punktów (chyba z wdzięczności za czyszczenie ich kraju ze starych samochodów).
 • 2004 – pojawił się zespół Blue Cafe. Śpiewania żabą nie polubili nawet Francuzi. Miała 17 miejsce.
 • 2005 Ivan i Delfin rozdarł bluzę na scenie, ukazując klatę. Rezultat? Nie weszliśmy nawet do finału. A szkoda, mało brakowało.
 • 2006 Ich Troje+poprzednie żony Wiśniewskiego+jakiś facet, który jego żoną nie był. Tym razem Niemcy przerzucili się na Kebaby.
 • 2007 rosyjska połowa duetu The Jet Set rozebrała się na scenie. Okazało się, że nawet gołą dCenzura2ą nie dajemy rady, a Polska dostała falę krytyki za kopiowanie disco polo z USA.
 • 2008 Isis Gee co prawda się nie rozebrała, ale Europejczycy poczytali w Wikipedii, że USA, skąd Isis pochodzi, nie leży w Europie (w przeciwieństwie do Izraela). Miała 24 miejsce w finale, no ale gdyby była z Norwegii miała by najniżej piąte.
 • 2009 Lidia Kopania była chora, ale jako tako zaśpiewała, że nie chce odejść. W chwile potem mogła się już pakować oczywiście przedtem podkreślając „goodbye” reprezentantka pożegnała się z widzami.
 • 2010 Marcin Mroziński zarzępolił na skrzypkach, towarzyszące mu tancerki zeżarły jabłka, jedną z nich udusił stęskniony za ukochaną o której śpiewał, i można było kończyć imprezę. Zaś morał tego występu zaśpiewały mu Mazowszanki Morał z tego ma taki że nie spodobał się rycerz jej gdzie owym rycerzem był właśnie ówczesny reprezentant Polski na Eurowizji.
 • 2011 – w tym roku reprezentowała nas ni(e)jaka Magdalena Tul – Miss Eurowizji. Madzia śpiewała że jest i była – na ostatnim miejscu w półfinale… Być może przez złą pracę kamer i blokowanie SMSów, w końcu Niemcy nie pozwolili by wygrać Polsce na swojej ziemi, no ale o tym ciii....
 • 2012 – brak Polski w Konkursie, bo TVP postanowiła wydać kasę na mega kompromitację Polski największą imprezę sportową w Polsce
 • 2013 – kolejny raz Polski nie było w konkursie. Może to i dobrze.
 • 2014 – w tym roku Telewizja Polska postanowiła powrócić do konkursu, przypominając sobie, co niejaka Edyta Górniak zrobiła 20 lat wcześniej. Reprezentantami kraju (wybranymi dzięki wspólnej decyzji fanów konkursu oraz samego nadawcy) został duet Donatan i Cleo, czyli inaczej pisząc producent i jego wokalistka. W swojej piosence śpiewają o narodowości, jednocześnie ubijając masło i pijąc mleko. Niestety, europejskie jury, w odróżnieniu od publiczności zamiast Słowianek preferowała austriacki gender.
 • 2015 – tym razem Telewizja Polska (ponownie jak rok temu dzięki wspólnej decyzji fanów konkursu oraz samego nadawcy) ogłosiła, że reprezentantem naszego kraju będzie Monika Kuszyńska. Będzie śpiewać "w imię miłości" (in the name of love). Może Europa nas tym razem doceni i Monika nie będzie musiała zapuszczać brody, aby wygrać...

[edytuj] Regulaminowa teoria spiskowa

Według Regulaminu Konkursu Piosenki Eurowizji na scenie nie może się znajdować więcej niż sześć osób. Z tego dyskryminującego powodu nie można było wysłać Piotra Rubika z klaskaczami, Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” (choć dwie osoby z tego zespołu reprezentowały nas w 2010 roku a kolejne trzy panie wystąpiły 4 lata później[2]) ani reprezentacji Polski w piłce nożnej, celem odśpiewania hymnu. Szanse ma jeszcze młody wokalista Jarosław Kaczyński z ludową piosenką o Wolsce.

Przypisy

 1. ze względu na nieważność głosów wysłanych na jakiś kraj z terenu tego właśnie kraju
 2. po rezygnacji dżentelmeńskiego Donatana ze swojego miejsca, wystąpiły kolejno: na scenie 4 osoby (Cleo oraz 3 panie z Zespołu) a w pobliżu sceny 2 panie – jedna robiąca pranie oraz druga, ubijająca masło.
Nasze strony
Przyjaciele