FANDOM


This is Sparta!

Leonidas o tym artykule

Leonidas (właśc. Leonidas I, gr. Syn Lwa, ur. ?, zm. 9 września 480 p.n.e.) – historyczny król z Party, znany przede wszystkim z filmu 300 oraz wetkniętej mu w usta, ale jakże kultowej wypowiedzi This is Sparta!.

Biografia

Dzieciństwo

Jak na prawdziwego Spartanina przystało, już od małego zajęto się Leo, aby nie wyrósł na ciotę, tylko na prawdziwego wojo. Nie obyło się oczywiście bez oglądnięcia go przez zdziadziałych pedofilów starszyznę, która zadecydowała o przyjęciu go do plemienia. Nie było obaw, gdyż pochodził z rodziny królewskiej, a więc mogli liczyć na upominek.

Bitwa pod Termopilami

W roku 480 Kserkses, jak to z wyprzedzającymi-swoje-epoki-wielkimi-dowódcami bywa, uparł się, żeby być pierwszym, który podbije niepokonaną dotąd nację. Rzucił w tym celu grubą, kilkusettysięczną armię. Całkiem nieźle jak na antyk. Myślał, że wystarczy. Ha, ha, ha.

Leonidas postanowił się ścisnąć ze swoimi 299 ówczesnych marines w wąwozie. No i ni Cenzura2. Kserkses nie mógł się przez ten tłok nijak przecisnąć. Mało tego, Spartanie wybili – według historyków – do 30 tysięcy jego żołnierzy.

Oczywiście znalazł się jakiś baran, który podpatrzył poczynania Spartiatów, zwęszył mamonę i wskazał inne przejście, wskutek czego, Kserkses w końcu odniósł zwycięstwo. Jako takie.

3420 - Milano - Ernesto Bazzaro (1859-1937) - Monumento a Felice Cavallotti (1906) - Foto Giovanni Dall'Orto 23-Jun-2007

Chillout po przegranej bitwie

Epitafium

LEONIDAS ZGINĄŁ W BOJU

I ZASŁUŻYŁ NA CHWAŁĘ NAJWYŻSZĄ
PEACE

[*] [*] [*]

Zobacz też


Medaille1785 To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.