FANDOM


LunikIX

Typowa zabudowa ulic Leska

Lesko, to stolica Bieszczad jest!

mieszkaniec Leska o Lesku

Przez hałas lokomotyw, kury się nie będą niosły!!!

hrabia Krasicki do mieszkańców Leska

Lesko, to ostatni bastion semityzmu na Podkarpaciu.

Leszek Bubel o Lesku

Lesko – miasto powiatowe w woj. podkarpackim, położone nad rzeką San. Miasto znane głównie z tego, że trzeba przez nie przejechać, aby dostać się do Soliny. Lesko walczy z Ustrzykami, o tytuł Świętej Stolicy Bieszczad. Unikalnym rozwiązaniem urbanistycznym są leskie uliczki. Unikalność ta polega na ich połączeniu, w wyniku którego wszystkie prowadzą do głównej drogi. W związku z tym nie sposób się zgubić w mieście, szczególnie liczącym 6000 mieszkańców. Rozwiązanie to ma zapewne uratować biednego turystę, przed tutejszymi ”wyznawcami Sanovi”, którzy są niebezpieczną sektą. Miasto posiada również szalety publiczne ulokowane na dworcu PKS, szpital powiatowy, a także trzy szkoły ponadgimnazjalne (buraczanka, naleśniki i LO).

Historia

Miasto Lesko zostało założone w głębokiej jesieni średniowiecza, w celu pilnowania chłopów z okolicznych wsi. Tak jak i współcześnie, za ochronę trzeba płacić, miasto pobierało więc opłaty i daniny. Z czasem, aby pokazać prawdziwy charakter miasta, zmieniono jego nazwę na Lisko (nazwa spodobała się mieszkańcom, gdyż nazwę Lesko przywrócono dopiero w 1931r.). Lesko nie posiada kolei, z powodu treści zawartej w cytacie na początku tego artykułu. W PRL-u powstało kilka zakładów pracy, w tym PGR który zajął miejsce dworu, a obecnie miejsce PGR-u zajmuje Biedronka.

Zabytki

  • Synagoga – najsłynniejsza synagoga w okolicy, co ciekawe fotografowana jedynie od strony drogi. Jest to spowodowane faktem, że aby zobaczyć synagogę z drugiej strony, trzeba wejść pomiędzy bloki (tylko dla odważnych).
  • Kirkut – cmentarz żydowski, ponieważ jest zarośnięty, stanowi miejsce idealne dla mhrocznych.
  • Kościół – bezczeszczony przez ”wyznawców Sanovii”, tworzących na murze pseudografitti, z oryginalną treścią... ”wyznawcy Sanovii”. Czasem na drzwiach można znaleźć vlepkę tegoż klubu.
  • Ratusz – miejsce które nadal pełni swoją ponurą rolę.

Słynne miejsca

Camp Nou South Stand

Stadion w barwach LKS-u, było by co wyrywać na derbach...

  • Kamień Leski – ostaniec skalny, który był wykorzystywany jako kamieniołom. Jednak jakiś uczony zauważył, że zbyt wielu takich ostańców nie ma. W związku z tym, zamieniono go na pomnik przyrody.a tak na prawdę Kamień ten znajduje się w miejscowości Glinne, a Lesko sobie cały czas wkręca że to ich kamień

Sport i rozrywka

  • LKS Sanovia Lesko – przeciętny klub piłkarski, którego kibice małpieją, szczególnie podczas derbów z KSB Ustrzyki Dolne. Teoretycznie każdy może kupić bilet, i przyjść obejrzeć mecz. W praktyce musiałby skakać po trybunach z ludźmi w dresach.
  • Pizzerie i knajpy – główne miejsca kultury i rozrywki w Lesku.