FANDOM


♪ Kamerzysta - MAREK TO..

♪ Kamerzysta - MAREK TO... RMX

Hymn na cześć Marka

Lord Kruszwil (dawniej po prostu Kruszwil, właść. Marek Kruszel) – jeden z najpopularniejszych polskich youtuberów. Początkowo był szerzej nieznanym dzieciakiem, jednak dzięki madkom (które oburzyły się filmem, na którym podpala świeżaki) Marek stał się popularnym youtuberem. Na YouTube gra bananowego dzieciaka, któremu każdy ma ochotę dać lepę na dziąsło. W rzeczywistości jest cwaniakiem, który znalazł sposób na zarobienie niemałej kasy na dwunastolatkach, którzy pomimo problemów z tabliczką mnożenia potrafią sprawnie policzyć, ile brakuje im kieszonkowego na T-shirt ze sklepu Lorda.

Lord Kruszwil reprezentuje nowe pokolenie szczecińskich młodych wilków, gdyż korzysta z życia oraz wydaje pieniądze na wszystko. Wśród piętnastolatek Marek cieszy się taką estymą jaką cieszył się Jarosław Jakimowicz wśród dziewczyn, które w 1995 roku kończyły szkołę podstawową. O ile jednak 20 lat temu fanki młodych wilków ograniczały się do plakatów z Cichym, tak fani dzisiejszego młodego wilka starają się upodobnić do swojego idola. W tym celu szukają na targowiskach podróbek ubrań od Calvina Kleina i ubierają się w nie. Warto wspomnieć, że według plotek Lord Kruszwil zarobił duże pieniądze dzięki scamom z SMS-ami premium. Jakimowicz z hicie Żamojdy także dorobił się nielegalnie.

Uniwersum Kanału edytuj

Rozpoznawalne postacie edytuj

 • Kamerzysta – asystent Marka, chodzący w worku z Gucci na głowie i okularach przeciwsłonecznych. Jego obowiązki są podobne do tych, które miał Toadie z Gumisiów – pracuje jako popychadło i za nic myśli o rezygnacji z toksycznej relacji, gdyż stał się ofiarą syndromu sztokholmskiego. Niektórzy sugerują, że relacje Lorda Kruszwila a Kamerzysty przypominają relację Malfoyów i Zgredka. O ile Zgredek odszedł od Lucjusza Malfoya, gdy dostał od Harry'ego Pottera skarpetę, tak Kamerzysta uwolni się od Marka, kiedy dostanie od jakiekolwiek widza nowy worek na głowę. Obecnie wraz z Lordem próbują wyżebrać od widzów 3 miloony subskrybcji kanału, a gdy ten fakt zostanie dokonany to kamerzysta ma ściągnąć worek. Kamerzysta ma nawet własny kanał, na którym pojawiają się mniej ambitne treści o nim oraz innych osobach z służby.
 • Olejnik – drugi z asystentów Lorda, jest traktowany gorzej niż kamerzysta, gdyż jest jego służącym. Według Kruszwila nie ma godności człowieka i przez to jest często obrażany. Jego rola w filmach sprowadza się do wysłuchiwania obelg od Lorda, sprzątania śmieci, wyrzucania napalonych dziewic, wypłacania pieniędzy podczas wyzwań oraz wszelakiej maści brudnej roboty.
 • Operator Kamery – czasami wspomina o nim Kruszwil, nigdy nie pojawia się na żadnym filmie. Jego postać powstała, aby odpowiedzieć na zarzut dziesięciolatków Kto nagrywa, gdy lord i kamerzysta są razem w kadrze?. Jest antropomorficzną personifikacją statywu.
 • Szofer – wyłoniony podczas castingu kierowca Audi A5 oraz reszty[1] aut Lorda.
 • Grzymisławanieprestiżowy dachowiec Lorda, który jada lepiej niż większość Polaków. Spotyka się go zazwyczaj plączącego się po domu i lesie, aczkolwiek nawet jemu dedykowane są niektóre odcinki.
 • Psychofankaapodyktyczna i sadystyczna fanka Marka, mająca fioła na jego punkcie. Jej zachowanie objawia się znęcaniem się psychicznym i fizycznym na Lordzie, traktowaniem Kamerzysty i Olejnika jak niewolników oraz niekontrolowanymi napadami agresji, którą wyładowuje na podmiocie swojej miłości. Marek musiał spędzić wraz z nią noc oraz walentynki.

Częste zachowania Marka edytuj

Elementy, które wdarły się do popkultury dzięki kanałowi Kruszwila:

 • Siema, jestem Marek – słynne przywitanie Lorda na początku filmu. Nie było by w nim nic nadzwyczajnego, gdyby nie intonacja głosu z jaką Marek ją wypowiada[2].
 • Woda z lodowca – popijana przez Lorda woda, która nie jest praktycznie w niczym lepsza od zwykłej kranówki, lecz sam fakt, że jest droga powoduje, że została rozsławiona przez Marka.
 • Podrywanie dziewic – Marek ze względu na wygórowane ego preferuje dziewice, choć jak stwierdził Kamerzysta, dziewczyny i tak go oszukują.
 • Prestiż – jedyna wartość respektowana przez Lorda. Gdy dany byt posiada go za mało, Marek automatycznie uznaje go za niewarty uwagi.

Rodzaje filmów edytuj

Lord jest na tyle twórczy, że jego filmy można podzielić na kilka kategorii:

 • szpanowanie – chyba nie trzeba wyjaśniać. Dzieli się na dwie kategorie:
  • klasyczne – w skrócie Marek na filmie chwali się publicznie lub prywatnie swoimi Rolexami[3] i pożyczonymi autami;
  • destrukcyjne – na filmach Kruszwil niszczy drogie przedmioty, aby pokazać, że nie mają dla niego żadnej wartości;
 • drogie vs tanie – główna seria na kanale. Marek porównuje prestiżowe rzeczy, z ich tanimi wersjami z rynku lub Biedronki;
 • wyzwania – lord bardzo lubi udowadniać sobie jak zajeCenzura2sty jest, a innym, jacy są beznadziejni. W tym celu co jakiś czas tworzy wyzwania. Są to między innymi:
  • dzień „gdzieś” – Lord wyrusza w świat i realizuje tam różne zadania ze scenariusza, od widzów, a czasem daje je nawet kamerzyście;
  • wyzwania dla ludzi – terenowe zadania, ale tym razem występują w nich zwykli ludzie. Marek płaci im np. za to, aby nie zaśmiali się z błaznującego Olejnika lub sprzedali mu jakąś część garderoby za pieniądze;
  • konkurencje – kilka osób ściga się lub stara się jak najdłużej gdzieś wytrzymać. Za odpadnięcie dostaje się stówkę, zadanie dodatkowe jakieś ekstra pieniądze, lecz najważniejsza jest główna wygrana 5000 złotych, a dawniej 10000[4];
 • pranki – mało kreatywne, oklepane i wyreżyserowane żarty, które nikogo nie śmieszą;
 • goście specjalni – Marek zaprasza lub przychodzi do innych youtuberów, w celu większej reklamy dla siebie;
 • Lord w podróży – Marek jeździ po prestiżowych miejscach w Europie i próbuje udowodnić, że są one beznadziejne;
 • sensacje – w celu zdobycia popularności wśród dzieciaków, Marek robi jakiś kontrowersyjny film, gdzie pali świeżaki lub wywozi kogoś do lasu. Wywołuje to skandal[5]

Testoviron a Lord Kruszwil edytuj

Wielu laików porównuje Lorda Kruszwila do Testovirona – człowieka sukcesu, który odniósł duży sukces dzięki ciężkiej pracy. Już samo to sprawia, że porównywanie pracowitego absolwenta UMK do szczecińskiego dzieciaka zakrawa o kpinę. Testoviron udowodnił, że można być obrzydliwie bogatym dzięki byciu sobą. Owszem, był chamski w swoich filmach, ale pod etykietką „wróg Polski” krył się inteligentny człowiek, który zmuszał wielu z nas do zastanowienia się nad naszymi przywarami. Testo kpił sobie z naszego nijakiego gustu, braku chęci do sportu, stawiania na ilość pracy, a nie jakość oraz rasistowskich zachowań wśród polskiego prawactwa. Filmy Kruszwila nie są żadną satyrą z wad narodu – powstały one tylko po to, by dwójka szczecińskich dzieciaków mogło sobie pozwolić na życie ponad stan.

Warto zwrócić uwagę, że Testoviron został słynnym youtuberem bez żebrania o subskrypcję czy kupowania lajków. Kruszwil natomiast widząc brak progresu w subskrybcjach, pod każdym filmem błaga widownię o wbicie trzech milionów subów. Testo prostu nagrywał swoje filmy (w przeciwieństwie do Marka samodzielnie, bez pomocy drugiej osoby), tworząc ciekawy content (z memem o małpie-Polaku na czele). Lord Kruszwil z kolei zachowuje się jak stereotypowy youtuber, którego jedynym sukcesem jest zniszczenie zabawek z Biedronki.

Niektórzy zaczęli zaliczać filmy Testo do dziedzictwa narodowego. Z kolei filmami Lorda Kruszwila co najwyżej może być katowany Alex z Mechanicznej pomarańczy.

Kruszwil a Asperger edytuj

Marek wykazuje wiele cech, które można przypisać osobom cierpiącym na zespół Aspergera. Podobnie jak ofiary tego zaburzenia, Marek nie potrafi nawiązać dobrych relacji z drugim człowiekiem (najlepiej to widać w rozmowach pomiędzy nim a Kamerzystą), cierpi na zaburzenia mowy i języka (jego mowa jest sztywna i monotonna), ma charakterystyczny głos (hybryda piętnastolatki, która za chwilę straci dziewictwo i Macaulaya Culkina w Richie milionerze), ma specjalistyczne zainteresowanie, na które poświęca dużo czasu (tutaj bogactwo), zachowuje się rutynowo (np. pije tylko „wodę z lodowca za 300 zł.” lub je tylko pizzę z Grubego Benka), jest niezdarny ruchowo oraz grał w Minecrafta. Być może hejterzy, którzy życzą Markowi jak najgorzej, tak naprawdę kpią sobie z człowieka, którego dotknęło poważne zaburzenie umysłowe.

Ciekawostki edytuj

 • Kiedy Gargamel dowiedział się o istnieniu Kruszwila, to zawiesił swoją działalność na YouTube.
 • Lord Kruszwil naprawdę wypił siedem napojów energetycznych.
 • Lord Kruszwil został oskarżony przez TVN o bycie patostreamerem, czego odmawiają mu nawet jego zatwardziali krytycy.
 • Lord pokazał już twarz Kamerzysty w jednym filmie, chociaż jego widownia, dalej mu nie wierzy.

Przypisy

 1. Wypożyczonych
 2. Czyli pełne stoickiego spokoju, zazwyczaj wypowiedziane bez entuzjazmu powiedzenie
 3. Podrobionymi oczywiście
 4. Czyżby Lord zbiedniał?
 5. Ale tylko wśród osobników o IQ na poziomie typowego widza Lorda