FANDOM


OUN-r Flag 1941

Oficjalna flaga miasta Lubań. Czy coś Wam przypadkiem nie przypomina?

9.07.2012 - Luban - poar fabryki IMKA 19

Po zamknięciu ZNTK tak właśnie kończy każdy zakład próbujący go zastąpić.

Lubań (nazywany także stolicą banderowców w Polsce) – miasto na prawach powiatu i gminy w południowo–zachodniej części Polski, położone w województwie dolnośląskim, położone nad Kwisą, niedaleko Jeleniej Góry. Jak ze źródeł informacji wiadomo, Lubań był ostatnim miastem, które poddało się w czasie II wojnie światowej. Po II wojnie światowej należało do Ziem odzyskanych i osiedliło się na nim wielu członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Oprócz głównych mieszkańców miasta, jest tu dużo mniejszości narodowych, w tym Polacy.

Historia

Historia tego pięknego miasta jest bardzo zróżnicowana. Tu mamy krótki jej opis.

Dzielnice

Centrum

Osiedla

  • Osiedle Piastów – spotkasz tu najwyższe budowle w mieście. Jak wejdziesz na ostatnie piętro, to możesz się osrać ze strachu, bo tak wysoko. Przy nich, to nawet Sky Tower jest malutki. Ludzie tu (oprócz banderowców) są pochodzenia mieszanego i zazwyczaj nic nie mówią, bo albo są niemowami, lub głuchoniemi, a niektórzy po prostu nie mają nic do powiedzenia.
  • Osiedle Waryńskeigo (zwane też Esperantystów) – wszyscy mieszkający tutaj mają Golfy TDI. A jak nie Golfy to Polówki, Astry, Audi A3 i wiele innych, ale wszystkie to diesle. Narodowości są tutaj mieszane.

Dzielnice

  • Księginki – lepiej nie przechodź tędy, kiedy jest ciemno, dla własnego bezpieczeństwa. Nawet gdy jest jasno, jest niebezpiecznie, a co dopiero w nocy. Dzielnica zamieszkiwana głównie przez banderowców, cyganów i, uwaga niespodzianka, Włochów, co jest pozostałością po pewnych stosunkach między pewnym Rzymianinem, a pewną Słowianką w 70 p.n.e., o którym wiedzą tylko nasi historycy z Nonsensopedii. Ktokolwiek by tu nie mieszkał jest pewne, że lubi chodzić w dresie i okazywać innym swoje uczucia w bardzo zróżnicowany sposób co kończy się najczęściej w lubańskim pięknym i nowoczesnym szpitalu.
  • Uniegoszcz – według jej mieszkańców są wsią. Zamieszkiwana przez banderowców, Żydów i przede wszystkim Rumunów. Mają kościół, parę sklepów, szkołę, swoją część Kwisy i cmentarz, to dlaczego nie mogą być wsią. Otóż boją się, że gdy wzniecą powstanie, Lubań nie będzie na nich płacił i stracą dorobek życia, po czym rozsypią się niczym PRL. Mieszkańcy jeżdżą w większości traktorami i rowerami. Jako jedyna dzielnica w Lubaniu mają własną książkę.
  • Kamienna – lubański odpowiednik Compton. Spotkamy tam wielu przedstawicieli kultury "żulerskiej". Na terenie tej dzielnicy znajdziemy amfiteatr gdzie co roku odbywała sie lokalna libacja alkoholowa zwana także „Dniami miasta Lubań”, nowoczesny i pełen atrakcji park wodny, kort do tenisa ziemnego, kuweta zwana „Boiskiem do piłki siatkowej”. Tę część miasta zamieszkują banderowcy oraz gormiti (ludzie wulkanu).

Turystyka

Co roku organizowane są łużyckie wędrówki – 3 kraje (Polska, Niemcy i Czechy), 3 dni (piątek, sobota, niedziela), 3 wędrówki, co skutkuje wielkim tłumem wygłodniałych szwabów i wyznawców Jožina z Bažin. Także w mieście są drogi (DK 30, DK 296, DK 357, DK 393 i Autostrada A4), ale łączy je wszystkie jedno motto wszystkie drogi prowadzą do Lubania.