FANDOM


Przenosimy się na nonsa.pl!

Po ponad trzynastu latach na serwerach Wikii, otrzymaliśmy niespodziewaną wiadomość – Wikia/Fandom zdecydowała o całkowitym usunięciu Nonsensopedii.
Czas na wyniesienie się stąd mamy do 21 kwietnia. Tego dnia strona nonsensopedia.wikia.com przestanie działać. Administracji nie zostało w takiej sytuacji zbyt wiele opcji. Doszliśmy do wniosku, że jedynym sensownym wyjściem jest przeniesienie się na nowy, niezależny hosting.

Ten artykuł znajdziesz na nowej Nonsensopedii tutaj.
Przenosimy się na nonsa.pl!

Po ponad trzynastu latach na serwerach Wikii, otrzymaliśmy niespodziewaną wiadomość – Wikia/Fandom zdecydowała o całkowitym usunięciu Nonsensopedii.
Czas na wyniesienie się stąd mamy do 21 kwietnia. Tego dnia strona nonsensopedia.wikia.com przestanie działać. Administracji nie zostało w takiej sytuacji zbyt wiele opcji. Doszliśmy do wniosku, że jedynym sensownym wyjściem jest przeniesienie się na nowy, niezależny hosting.
Ten artykuł znajdziesz na nowej Nonsensopedii tutaj.


Plik:OMAR ALBERTTO-Los Angeles 2016-Photo by Keith Young.jpg

Makumba Ska Olelele (ur. 8 stycznia 1968 roku) – prezydent Nigerii urzędujący w latach 20022004, skazany na 12 lat więzienia za wyłudzenie 17,5 mln dolarów, bohater największej afery finansowej w historii Nigerii. Obecnie ambasador Nigerii w Polsce.

Biografia edytuj

Studia i początek kariery politycznej edytuj

Makumba Ska Olelele urodził się 8 stycznia 1968 roku w Lagosie, dawnej stolicy Nigerii. Ojciec Olelele był królem wioski Olisadebe. W 1989 roku Olelele wyjechał na studia do Anglii. Wysokie koszty utrzymania w Londynie sprawiły, że w 1990 roku przeprowadził się do Polski. Na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczął studia ekonomiczne i ukończył je z wyróżnieniem w 1995 roku. Olelele chciał założyć w ówczesnym województwie toruńskim sieć sklepów spożywczych Mugabe, jednak nietolerancyjne ataki ze strony skinheadów sprawiły, że Olelele popadł w depresję i zaprzepaścił plany. Z choroby wyszedł za sprawą działaczki Kampanii Przeciwko Homofobii, Heleny Lechickiej, która była znana z pięknych nóg. Olelele i Lechicka wzięli ślub w styczniu 1997 roku, a 6 grudnia Olelele doczekał się syna, którego nazwał Mikołaj. Rodzice z Afryki przesłali rodzinie Olelelego prezenty, a sam Makumba zaczął wykładać na uniwersytecie i przygotowywać swoją pracę doktorancką.

ANDREW KIDD, HEAD OF THE OYSTER CO-OP IN BLUFTON - NARA - 547007

Kontrkandydat Ska Olelele i minister kultury Joseph Mufasa. Na zdjęciu pali cygaro od swojego przyjaciela Fidela, który zaszczepił mu poglądy komunistyczne

Olelele w 2000 roku został członkiem Konfederacji Polski Niepodległej. Gdy w 2001 roku wybory parlamentarne wygrał Sojusz Lewicy Demokratycznej, Olelele na znak protestu przeciwko postkomunistom wrócił do Nigerii wraz z żoną i dziećmi. Świeżo upieczony doktor zainteresował się polityką i w 2002 roku wystartował w wyborach prezydenckich. W pierwszej turze Olelele zdobył 47,6% głosów. W drugiej bezapelacyjnie pokonał skrajnie lewicowego polityka i ministra kultury Josepha Mufasę. Sukces Olelele nie wynikał jednak z dobrego programu wyborczego, co bardziej z poważnej afery, w którą był zamieszany Mufasa. Kontrkandydat jako minister kultury sprzedawał pirackie kasety VHS z filmami wytwórni Disney. Wpadł tydzień przed wyborami po przeprowadzonej przez Interpol i nigeryjską policję akcji „Skaza”. W ten sposób Olelele zaczął być postrzegany jako mniejsze zło. W przeprowadzonej 10 marca 2002 roku drugiej turze wyborów Olelele zdobył 88,14% głosów.

Prezydent edytuj

Olelele oficjalnie objął urząd 24 marca 2002 roku. W ciągu pierwszych miesięcy starał się poprawić sytuację gospodarczą Nigerii. Uzależniona od cen ropy Nigeria miała stać się pierwszym nowoczesnym afrykańskim państwem. Za wzór Olelele uznał połudiowokoreańskie czebole, które stanowiły filar koreańskiego cudu gospodarczego. W kwietniu prezydent otworzył zakłady produkujące na rynek Afryki Zachodniej słodycze LuterKing, zakłady produkujące gitary elektryczne Mandela oraz Państwowe Centrum Badań Medycznych EBOLHIF, w której miały być produkowane nowoczesne leki oraz prowadzone badania medyczne. Pieniądze na przedsiębiorstwa pochodziły z pożyczek z węgierskiego banku Egierek. Jak przyznawał Olelele, długi miały być spłacone po sprzedaży wyprodukowanych towarów. Dalszy spadek cen ropy oraz złe wyniki spółek (w których produkowano słabej jakości towary) zmusiły prezydenta do zmiany polityki gospodarczej. Nowe pieniądze miały pochodzić z nowego źródła, wokół którego wybuchła największa afera finansowa w niepodległej Nigerii.

Afera finansowa edytuj

Scam letter posted within South Africa

Akt oskarżenia przeciwko Ska Olelele

Murzyn z Wyborczej

Dziennikarz Christopher Skiba, który odkrył aferę finansową w SCAM

22 lipca 2002 roku Makumba Olelele założył państwowe przedsiębiorstwo komputerowe SCAM, które w założeniu miało umożliwić wszystkim Nigeryjczykom korzystanie z Internetu. W tym celu przedsiębiorstwo zaczęło produkować tanie modemy i inwestować w infrastrukturę sieciową. Problemy gospodarcze Nigerii uniemożliwiały jednak rozwój firmy. Aby ratować ledwo co powstałe przedsiębiorstwo, Olelele nakazał swoim pracownikom wysyłanie próśb do państw Europy Zachodniej o przekazywanie pieniędzy. Część pracowników nadużyła jednak zaufania prezydenta, defraudując większość pieniędzy dla siebie. Gdy prezydent dowiedział się o tym, nakazał swoim pracownikom oddanie 60% kwoty z każdego przelewu na jego prywatne konto w Szwajcarii, w zamian za niezgłaszanie przestępstwa. Olelele widząc, ile można dostać pieniędzy ot tak, ogłosił, że dotychczasowa metoda szukania sponsorów nie jest już potrzebna, gdyż problemy gospodarcze minęły za sprawą wzrostu cen ropy naftowej. Jednocześnie prezydent pozostawił filię SCAM-u zajmującą się szukaniem jeleni w Europie Zachodniej. Za zdobyte pieniądze, Olelele kupił m.in. udziały w firmie produkującej środki czystości Wash-Wash.

27 grudnia 2002 roku w nigeryjskim dzienniku Nigerian Tribune ukazał się artykuł „Przychodzi Olelele do Skiby”. We wrześniu 2002 roku dziennikarz Christopher Skiba zatrudnił się w firmie SCAM. Wszystkie przestępca dokładnie opisał, a wyniki śledztwa opublikował w dzienniku. Społeczeństwo Nigerii było oburzone skalą procederu. Jak ustalił Skiba, w ciągu kilku miesięcy Olelele nielegalnie zarobił 17,5 miliona dolarów. 5 mln dolarów trafiło do przedsiębiorstwa Wash-Wash, za 3 mln prezydent kupił willę na indonezyjskiej wyspie Tupac Shakur, a za resztę pieniędzy wybudował drugą willę dla swojej rodziny. Społeczeństwo domagało się natychmiastowej dymisji prezydenta. 10 stycznia 2003 roku rozpoczął się proces Olelele. Podczas trwania procesu Olelele oskarżał Skibę o oszczerstwa, zaś dziennik Nigerian Tribune nazwał lewackim szmatławcem, której żydowski redaktor naczelny chce obalić demokratycznie wybranego prezydenta. 17 lipca 2003 roku podczas procesu sądowego Olelele publicznie nazwał czytelników Nigerian Tribune mordercami, którzy boją się prawdy i wycierają sobie mordy zmarłym rok wcześniej jego ojcem.

Odwołanie z urzędu i wyrok sądowy edytuj

4 czerwca 2003 roku roku skłócony parlament Nigerii po kilku miesiącach dogadał się i w ramach impeachmentu odwołał Olelele z urzędu prezydenta. Podczas dyskusji w parlamencie poseł Anthony Piontek pokazał tzw. „czarną teczkę”, w której znalazły się kopie przelewów pieniędzy ze spółki SCAM na prywatne konto bankowe Olelele. Do czasu nowych wyborów tymczasowym prezydentem został minister rolnictwa, Robert Bigtsysc.

26 kwietnia 2004 roku Olelele został skazany na 25 lat więzienia za wyłudzenia i nadużycie uprawnień prezydenckich. Wyrok odbywał w zakładzie karnym w Idi Amin. Po skazaniu Olelele Unia Europejska zgodziła się na spłatę nigeryjskiego zadłużenia, w nagrodę za zostanie pierwszym afrykańskim państwem, które obaliło dyktatora nie za pomocą wojny domowej, a legalnych procedur.

W nagrodę za dobre zachowanie oraz sukcesy finansowe założonych przez Olelele przedsiębiorstw (które zarabiały na świecie po wyjściu z kryzysu), prezydent został warunkowo zwolniony z więzienia 3 lutego 2016. W kwietniu zaprzyjaźniony z Olelele urzędujący prezydent Nigerii Godson Chikama Onyekwere mianował go na ambasadora Nigerii w Polsce.

Ambasador edytuj

Olelele po objęciu stanowiska żywo zainteresował się zmianami politycznymi w Polsce. Ska Olelele wielokrotnie krytykował rząd Prawa i Sprawiedliwości za pobłażliwy stosunek wobec Obozu Narodowo-Radykalnego. Podczas pobytu w Toruniu 21 czerwca 2016 roku Olelele został dotkliwie pobity na ulicy Mickiewicza, gdzie mieszkał w czasach studenckich w jednej z tamtejszych kamienic. Sprawcami okazali się lokalni działacze Młodzieży Wszechpolskiej. Przykry incydent podczas sentymentalnej wycieczki wzmocnił aktywność ambasadora. Olelele z całego serca popiera Obywateli RP i trzyma kciuki za sukces Koalicji Obywatelskiej.

Działalność ambasadora spotyka się z negatywnym stosunkiem ze strony prawicowych polityków i mediów. Niektórzy zarzucają mu, że Olelele w czasach studenckich był prawicowym politykiem związanym z KPN-em, a jego dzisiejsze poglądy są fałszywe. Ambasador odcina się od zarzutów twierdząc, że jest centroprawicowym politykiem. Jednocześnie Olelele zaznacza, że Prawo i Sprawiedliwość w wielu miejscach zachowuje się jak PZPR, niszcząc sądownictwo i rozdając pieniądze kosztem zadłużenia. Zdaniem ambasadora, cud gospodarczy w Nigerii jest wynikiem ciężkiej pracy narodu i połączenia nigeryjskich czeboli z (wychwalanym przez afrykańskich ekonomistów) planem Balcerowicza. Polska stanowiąca wzór do naśladowania w kilka lat zaprzepaściła swoje zalety i zaczęła wracać do sowieckich metod prowadzenia polityki i gospodarki.