Mircea Eliade

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

Mircea Eliade (ur. 9 marca 1907 w Bukareszcie, zm. 22 kwietnia 1986 w Chicago) – antropolog i religioznawca z Rumunii. Do dzisiaj nieodzowny gość artykułów o tematyce kulturowej. Jeżeli czytając taki artykuł przestajesz wiedzieć, o co chodzi, to pewny znak, że dwa zdania dalej pojawi się powyższe nazwisko. Być może dlatego na pewnym opiniotwórczym portalu występuje tak często...

[edytuj] Młodość

Podróż do Indii w wieku 21 lat wpłynęła na osobę Mircei poprzez regularną gimnastykę ciała i ducha. Po powrocie nawet były z tego tytułu pewne naukowe osiągnięcia, jednak trochę po trzydziestce, a mianowicie po rozpoczęciu drugiej wojny światowej nastąpił przełom.

[edytuj] Skutki faszyzmu

Swego czasu znana była sympatia Mircei do faszystowskiej Żelaznej Gwardii. Za to następowały wykopywania tu i ówdzie, sugerowano nawet wracać do Indii. Po wojnie jednak widać było Mirceę we Francji, we Włoszech, aż w końcu ktoś namówił ludzi za oceanem aby zaprosili religioznawcę do siebie. Jednak nawet emigracja nie przeszkadzała wielkiej korespondencyjnej przyjaźni z Jungiem.

[edytuj] Bogini Matka

No, właśnie. Gdyby wiccanie mieli świętych, niewątpliwie byłoby tam miejsce dla Mircei. Bo Bogini Matka może być wszędzie. W ciemnym zakątku, którego nikt nie odwiedza. W wyrwie po niewybuchu (gdyby wtedy takowe istniały). W szklance wody. (Smacznego!) I to wszystko pomimo tego, co na ten temat sądziłaby skrajna prawica.

Również Zygmunt Freud cieszyłby się, gdyby jeszcze żył. Bo w końcu i on wiedział, że wszystko opiera się na tym, że ktoś jest aktywny, a ktoś pasywny.

[edytuj] Gdzie jeszcze może być Bogini Matka

  • W jaskiniach[1],
  • w dziuplach (zwłaszcza zamieszkanych),
  • w pagórkach (ale tylko, jeśli występują parzyście),
  • w pamiątkach znad morza pełnych muszelek,
  • w Twojej nocnej lampce bez żarówki,
  • w obroży Twojego psa.

Z polskiego punktu widzenia jednym z najważniejszych odkryć jest to opisane tutaj.

[edytuj] Gdzie nie ma Bogini Matki

Wszędzie tam, gdzie jest wyraźnie zaznaczony pojedynczy pion. Czyli wszystko, co stoi, w tym choinka – pomimo tego, że wyrasta z ziemi.

[edytuj] Jak zakłopotać eliadystę

Przedstaw mu wizerunek wysokiej kobiety stojącej o własnych siłach.

[edytuj] Specjalny komentarz do życiorysu Mircei

Mircea Eliade był mężczyzną.

Przypisy

  1. W tym kontekście znaczenie wykonywania malowideł naskalnych wydaje się rozmywać
Nasze strony
Przyjaciele