Nonsensopedia:IRC/zasady

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

< Nonsensopedia:IRC(Przekierowano z N:IRC/Z)
Skocz do: nawigacji, szukaj

Na kanale Nonsensopedii, tak samo jak na Nonsensopedii, obowiązują pewne reguły, których przestrzeganie leży w dobrym tonie, a nieprzestrzeganie ich może prowadzić do wykluczenia czasowego bądź stałego (czyli zwyczajnie można zarwać bana).

[edytuj] Zasady panujące na kanale

Pamiętaj: reguły mogą zostać zmienione w każdej chwili.

 1. Kanał ##nonsensopedia (w sieci Freenode) służy przede wszystkim do komunikowania się między nonsensopedystami uczestniczącymi w rozwijaniu projektu.
 2. Na kanale zabronione jest łamanie netykiety (zobacz też zapisy na Wikipedii), podszywanie się pod inne osoby, obrażanie innych nonsensopedystów, omijanie bana, używanie wulgarnych nicków, wiszenie (idlowanie), korzystanie z bouncera/shella bez zgody przynajmniej jednego z operatorów poświadczonej w logach, trollowanie, floodowanie, spamowanie, posiadanie autorejoina, wielokrotne zmiany nicków w krótkim czasie, nadużywanie wulgaryzmów, nadmierne i niepotrzebne korzystanie z botów kanałowych, rozpowszechnianie treści niepożądanych (pornograficznych, nawołujących do nienawiści, szokujących, obscenicznych, promujących zachowania naganne społecznie, reklamujących inne serwisy bądź strony internetowe itp.), prowadzenie kłótni, wojen i awantur, wklejanie długich tekstów bezpośrednio na kanał (do tego używamy wklej.org).
 3. Kanał używa kodowania UTF-8, więc dozwolone jest pisanie polskich znaków diakrytycznych.
 4. Wszystkie osoby przebywające na kanale powinny znać powyższe zasady na nim panujące, a ich nieznajomość nie jest czynnikiem łagodzącym.

[edytuj] Operatorzy i właściciele kanału

 • Właścicielami kanału są użytkownicy posiadający uprawnienia biurokraty na Nonsensopedii, a przyznawane im flagi to +AFORSVefiorstv.
 • Operatorzy kanału to użytkownicy, którzy posiadają uprawnienia administratora na Nonsensopedii, przyznawane im flagi to +Oov.
 • Operator jest zobligowany do pilnowania porządku na kanale, w odpowiednich przypadkach wykopując i/lub banując osoby, które złamały powyższe zasady. * Przed wykopaniem i/lub zbanowaniem powinno nastąpić wyraźne ostrzeżenie z ewentualnym powodem kicka.
 • W przypadkach oczywistego łamania regulaminu operator może wykopać i/lub zbanować osoby tego dokonujące, bez ostrzeżenia. Pozostałe kwestie sporne są rozstrzygane przez jednego z dostępnych operatorów w sposób ostateczny i nieodwoływalny. Inny operator może podważyć taką decyzję, wtedy o zdanie pyta się wszystkich operatorów.
 • Wszelkie zażalenia dotyczące niewłaściwej pracy operatorów powinny być kierowane na porum.

Lista flag, które operator może ustawić przez /mode dostępna jest na stronie freenode, czyli tutaj.

[edytuj] Boty

Na kanale przeważnie można spotkać boty, przyznawana im flaga to +V, a czasem w specyficznych i uzasadnionych sytuacjach, flaga +V jest przyznawana również ich właścicielom.

[edytuj] Podstawowe komendy osobiste

 • /nick <nowynick> – zmienia nick na nowynick
 • /me coś – daje efekt * mój_nick coś, zamiast zwykłej linii z tekstem
 • /query <nick> – otwiera okno rozmowy prywatnej z nick.
 • /whois <nick> – wyświetla informacje o danej osobie.
 • /join #kanał – dołącza do kanału #kanał.
 • /part #kanał <powód> – opuszcza kanał #kanał z wymienionym powodem.
 • /quit <powód> – rozłącza się z czatem z wymienionym powodem.

[edytuj] Komendy bota kanałowego

 • [[link]] – wywołuje link do podanej strony.
 • {{szablon}} – wywołuje link do szablonu.
Nasze strony
Przyjaciele