Nonźródła:Przegląd tekstów piosenek doommetalowych

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

W poniższym zbiorku możecie znaleźć przegląd tekstów, jakimi raczą nas wykonawcy doom metalu. Wszystkie teksty zostały przetłumaczone na język polski, a nazwy zespołów w celu swobodnego niczym tłumaczenie łamania praw autorskich usunięte. Ponadto każdy tekst opatrzony jest obszernym komentarzem, pozwalającym poczuć głębię myśli autora.

[edytuj] Agorafobia

Bóg nie żyje
Szatan otruł go kotletem
Nieświeży był

Urodziłem się w czołgu
Joseph Fritzl
Zabrał mnie do piwnicy
Mam agorafobię

(psychopatyczny śmiech)

(zmiana tempa utworu, wejście silnie przesterowanych gitar)

Ściany się przybliżają
Nie ma ucieczki
Bóg nie żyje
Mam agorafobię

(solówka na gitarze)

(growlem)

VANITAS
VANITATEM
ET OMNIA VANITAS

(powrót do tempa z początku utworu)

Bóg nie żyje
Bo kto umarł, ten nie żyje
Szatan się śmieje

(kolejna zmiana tempa utworu, w nawiasach partie growlowane w tle)

Urodziłem się w czołgu
całe życie spędziłem w piwnicy
(Bóg nie żyje)
Josepha zamknęli
Bo gwałcił własne dzieci
(Szatan się śmieje)
Nie mam gdzie mieszkać

Mam agorafobię x4

[edytuj] Interpretacja

Piosenka stanowi wykładnię nihilizmu, jest swoistym credo doom-metalowców. Już pierwszy wers stanowi odwołanie do ulubionej przez nich filozofii Nietzschego. Drugi narzuca jednak bardziej religijną interpretację. Bóg został otruty kotletem nieprzypadkowo, chodzi tu o hipokryzję katolików nieprzestrzegających ustalonych postów. Początek drugiej zwrotki stanowi hołd dla pionierów doom metalu – Candlemass, jako bezpośredni cytat tytułu jednego z ich utworów – Born in a Tank. Jednocześnie wprowadza nas w sytuację podmiotu lirycznego – istoty urodzonej na wojnie, żyjącej w ciężkich czasach. Przywołanie imienia austriackiego pedofila-kazirodcy ma utwierdzić nas w marności losu bohatera utworu. Piwnica symbolizuje zejście do piekła, być może także upadek moralny. Apogeum tragizmu zostaje osiągnięte, gdy podmiot odkrywa, że piwnica jest dla niego zbyt przestrzenna i ujawnia się jego agorafobia. W tym kontekście piwnica może być rozumiana jako melina, w której bohater ma dostęp do przesytu używek. Rozlegający się potem śmiech oznacza szaleństwo – niezrozumiałe wizje po alkoholu lub narkotykach. Growlowana partia ma sygnalizować pojawienie się innej istoty – demona (growl jest używany przede wszystkim w muzyce czarnej jak dupa Szatana), który fałszywie użala się nad losem bohatera i ostrzega przed ostatecznym upadkiem. Kolejna zwrotka jest nawiązaniem do filmu Psy oraz piosenki Black Sabbath. Cytat z filmu zamiast czarnego humoru jest na wskroś poważny i ukazuje nieodwołalność oraz nieuchronność śmierci, której ulec musiał nawet Bóg. Śmiech Szatana jest wyrazem ironii losu. Ostatnia zwrotka ma nieco odmienną strukturę. Podmiot liryczny i demon śpiewają razem, ujawnione zostaje, że wszystkie nieszczęścia zostały sprowadzone na głównego bohatera przez demona ku uciesze Szatana. Zwrotka wskazuje na relatywizm społecznej sprawiedliwości. Ukaranie zbrodniarza prowadzi do pogorszenia warunków podmiotu lirycznego, który ląduje na bruku. W ostatnich czterech wersach od ich treści ważniejsza jest liczba. Powtórzone zostają dokładnie cztery razy, a cztery to liczba ludzka, symbol ułomności i niedoskonałości – niezdolności do przeciwstawienia się podmiotu planom boskim i demonicznym.

[edytuj] Nowa cywilizacja

Władimir nacisnął czerwony guzik
Barack też chciał
Ale utknął w korku
Zginął za demokrację

Bomby czerwonego cara spadły z nieba
Nuklearne grzyby
Zakryły niebo
Karaluchy nas przeżyją

(zmiana tempa utworu)

(solówka na gitarze)

Nie ma Mickiewicza
I nie ma Miłosza
Zostały tylko karaluchy
Nowa cywilizacja

[edytuj] Interpretacja

Piosenka jest silnie zaangażowana politycznie, stanowi też wezwanie do pacyfizmu. Wskazane zostaje, że świat zostanie zniszczony w wyniku wojny nuklearnej między Rosją i USA. Fragment o Obamie ma wskazać ułomność amerykańskiej koncepcji transportu, stanowi też nawiązanie do filozofii Janusza Korwin-Mikkego, który uważa stanie w korku za przejaw demokracji. W drugiej zwrotce Putin został określony jako czerwony car, co ukazuje aktualne mocarstwowe dążenia Rosji. Zostaje namalowany obraz zagłady, którą przeżyją jedynie karaluchy. Ostatnia zwrotka ukazuje upadek ludzkiej cywilizacji i zanik wartości wytworzonych dóbr kultury. Cywilizacja karaluchów przeciwstawiona naszej ma ukazywać marność naszego dorobku.


Jeśli jeden z zamieszczonych tu tekstów Cię zachwycił i chcesz nagrać utwór na jego podstawie lista autorów dostępna jest w historii strony...

Nasze strony
Przyjaciele