FANDOM


16 kwietnia

Mrau? Dziękujemy za wszystkie listy w sprawie prądu stałego, nadesłane do naszej zapracowanej redakcji. Prosicie, aby o prądzie stałym pisać dużo, krągłymi słowami, że gdyby nie prąd stały, to co...? My też nie wiemy, a na heretycką odpowiedź „prąd zmienny” nawet się nie poważymy. Wiemy jedno: ten reportaż nie będzie naszym ostatnim słowem w tej sprawie. Po serii wiadomości z zaprzyjaźnionego państwa Rosjan dziś czas na ich logiczną kontynuację. Reportaż o prądzie stałym.

Nasi redaktorzy wyszli na ulice największych polskich miast, zadając krótkie i zwięzłe pytanie: „Czy lubisz prąd stały?”. Były momenty retorycznych uniesień, były łzy, nikt z nas – skąd zresztą mógł? – nawet nie przypuszczał, jak wielką potrzebę opowiedzenia kilku fraz na ten temat odczuwają tzw. zwykli ludzie. Lecz czy na pewno tacy zwykli?

Zatokowy

Golfsztrom jest prądem stałem

Och jej, dziękuję panowie. – radośnie przywitała nas pani Antonina z Krakowa. – Uwielbiam prąd stały, moja pierwsza sentymentalna fotka z uzwojeniem wirnika datuje się jeszcze na 1979 r. To był taki szczególny, wiedzą panowie, rok. No bo nasz papież przyjechał, no i uzwojenie wirnika! – skanduje w ekstazie, pozując ze słitaśnym amperomierzem cęgowym. Pani Antonina zwierza nam się, że tu, w dzielnicy Prądnik Biały, pytanie „Stały czy zmienny?” pada o wiele częściej z ust ludzi niż analogiczne dotyczące kibicowania jednej z dwóch krakowskich drużyn piłkarskich, tj. Cracovii lub Wiśle. – Niestety skutki błędnej odpowiedzi mogą być tak samo opłakane. – mówi ze smutkiem, oznajmiając z nożem otwierającym się w kieszeni: – Prądnik Biały zawsze stały!

A teraz warszawski Ursynów, niewielki skwer przed stacją metra Imielin. Głos ma siedemnastoletni Piotr, uczeń technikum.

Prąd stały zawsze spoko, a te jego marne hejterzyny z bluzami AC [1], co to się pucują, jakie to niby akumulutory są lipne, mogą wracać pasać krowy, ema. – oznajmia nam jak na prawdziwego warszawiaka przystało Piotr. – To kwestia zasad. – uważa – Z prądem (stałym – przyp. red.) czy no nie wiem, z baterią, diodą Zenera, czymś tam jeszcze, co nie, idą tu wszyscy prawilni i nie ma się co pultać, bo taki jest porządek tego świata.dodaje na pożegnanie.

To tylko ułamek naszych rozmówców, wszystkim pragniemy bardzo serdecznie podziękować, bo bez Was nie byłoby tego reportażu, a my sami ciemni jak tabaka w rogu o kim tak powiemy. [2] Nie wiedzielibyśmy o tylu polskich domach, w których z pietyzmem i każdego 11 listopada magnesuje się prąd stały ani że Taki prąd to może nawet martwą papugę zabić, panie. – jak wyznał nam pewien sklepikarz. Na koniec prosimy o wypełnienie ankiety wydania online naszego pisma, pytanie będzie nieoczywiste i proszę się namyślić przed wstawieniem odpowiedzi.

Mrau?
Czy lubisz prąd stały?
 
530
 
248
 

Oddanych głosów: 778.

Przypisy

  1. Z ang. Alernating current – prąd zmienny
  2. Ok. 399 wyników


Źródło edytuj

Przedjutrze z deklinacją słowa „czesidełko” w 34 językach, 16 kwietnia 2012.