FANDOM


Mieszko1

Mieszko I to jednak równy gość, też czyta Nonsensopedię

24 stycznia 2019

Dzięki uprzejmości Poczty Polskiej do siedziby Nonsensopedii dotarł właśnie list z zaproszeniem do stolicy Polski, Gniezna. I to nie od byle kogo, a od samego księcia Mieszka I!

Co prawda list jest nieco nadgryziony zębem czasu[1] i został nadany w 974 roku, ale zaproszenie jest na szczęście bezterminowe. Dodatkową trudność administratorom sprawił fakt, że list jest napisany po łacinie, ale my ze szwagrem nie takie zagadki rozwiązywaliśmy i bezproblemowo domyśliliśmy się, o co chodzi. Postanowiliśmy skontaktować się telefonicznie z dworem Mieszka I w celu ustalenia szczegółów, niestety bezskutecznie.

Brakujące szczegóły, które zagubiły się przez dziesięć wieków dorobiliśmy sami i doszliśmy do wniosku, że wolą księcia jest, aby nonsensopedyści uświetnili swoją obecnością Konwent Fantastyki Fantasmagoria w Gnieźnie. Coby nie przyjść z gołymi rękami (tak się nie godzi!), przybędziemy przedstawić pospólstwu dwie prelekcje, a mianowicie:

  • Przychodzi Sokrates do lekarza, czyli humor na przestrzeni lat – sobota, godz. 18:00
Od zarania dziejów człowiek śmiał się z różnych rzeczy – od greckich komedii, przez oświeceniowe karykatury, aż po Jasia Fasolę i memy z nosaczem sundajskim. Zapraszamy na prezentację, w której udowodnimy, że średniowieczny błazen i stand-uper mają ze sobą wiele wspólnego, a starożytni Rzymianie opowiadali sobie te same żarty, co my.
  • Co ma Myszka Miki do Windowsa? – sobota, godz. 21:00
Wyobraź sobie rzeczywistość, w której napisanie fanfika z uniwersum Star Wars jest przestępstwem. Albo świat bez Wikipedii, Google, Disneya i cosplayu. Niemożliwe? A jednak tak by to wyglądało bez wolnej kultury i dozwolonego użytku, na których opiera się cała współczesna cywilizacja. Opowiemy, jak zaskakująco ważna jest wolna kultura, nawet dla przeciętnego zjadacza chleba.

Obie prelekcje odbędą się w sobotę, 9 lutego w sali prelekcyjnej. Będzie można też na nich wygrać unikalny nonsensopedyjny gadżet!

Wstęp na konwent jest darmowy, ale trzeba się wcześniej zapisać. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia. Do zobaczenia!

Źródło edytuj

Przypisy

  1. I nie tylko czasu, zdaje się, że szczury też pojadły