FANDOM


Uf007

Pierwsi osiemnastolatkowie już wydali swoje 500 euro

26 sierpnia 2016

Wbrew pozorom Włochy i Polska to bardzo podobne kraje. Włosi mają bogata Północ i biedne Południe – Polacy bogaty Zachód i biedny Wschód. W obu krajach duży wpływ w polityce mają populiści wierzący w biskupów. Polacy i Włosi wielbią papieża, choć do kościoła chodzą raz na pół roku. Włosi mieli swoją katastrofę, a my swój wypadek z winy mało wpływowego polityka. Dziś Włosi pokazali, że mamy jeszcze jedną wspólną cechę – dziś wszedł u nich program 500+.

Od dzisiaj każda osoba, która osiągnie pełnoletność otrzyma od rządu (czyt. od rodziców, którym nie udało się oszukać skarbówki) 500 euro na kulturę. Premier Matteo Renzi stwierdził, że młodzież może wydać pieniądze na lektury szkolne, na wysokiej jakości kabarety, na premiery kinowe i na albumy muzyczne.

Nastolatkowie mają jednak ograniczony czas na zakupy. Do 31 grudnia 2017 roku będą mogli wydać na koks kulturę otrzymane pieniądze. Jak stwierdził autor projektu, Tommaso Nannicini, wszystkie pieniądze wrócą do budżetu w formie podatku VAT. Jak sam stwierdził, inspirował się „geniuszem” znad Wisły.

Źródła edytuj