Nowy Tomyśl

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

– Zbigniewie, jak nazwiemy tęże osadę?
– Nie mam pojęcia, Mściwoju!
To myśl!
– Niech będzie.

Etymologia nazwy miasta

Nowy Tomyśl – miasto w woj. wielkopolskim, powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Tomyśl. Jest ono znane wśród miejscowych dresiarzy i skejtów jako NT.

[edytuj] Warunki naturalne

[edytuj] Położenie i budowa geologiczna

Nowy Tomyśl położony jest na Pojezierzu Poznańskim – poprzecznym garbie w pradolinie Warty. Od zachodu sąsiaduje ze Zbąszyniem, od wschodu z Opalenicą, a od południa z Wolsztynem. Na północy od Nowego Tomyśla leżą jedynie nieistotne wioseczki. Przez miasto przebiega autostrada A2 oraz linia kolejowa E-20, lecz mimo to miasto odcięte jest od świata i w celu dojechania gdziekolwiek dalej, udać należy się do Poznania.

[edytuj] Warunki hydrograficzne

Przez Nowy Tomyśl przepływa rzeka Szarka. Jest to brązowa, rzadka ciecz, czasem nabierająca konsystencji i barwy puszystego budyniu kawowego. Zimą się nie przebarwia. Mieszkańcy od dawna nie wylewają do niej ścieków komunalnych, lecz robią to te nieistotne wioseczki w otoczeniu. Szarka uchodzi do rzeki Obry (nie Odry, nie ma lekko) dostarczając jej wielu składników odżywczych oraz przyczyniając się do stopniowego wybijania wszystkiego, co w niej jeszcze żyje. Szarka w zasadzie nie nadaje się do żadnych celów, ponieważ bardziej przypomina wiejski rów, niż rzekę. Trudno by tam było nawet celowo kogoś utopić, a co dopiero myśleć o wypadkach. Jest to jedna z tych rzek, po których każdy może biegać wzorem Jezusa.

[edytuj] Rzeźba terenu

Pojezierze Poznańskie wcale nie przypomina pojezierzy spotykanych na Pomorzu. Jest to w zasadzie równinny teren, a że po deszczu kilka kałuż leży zazwyczaj obok sobie, nazwano to pojezierzem i lokalni mają się teraz czym pochwalić.

[edytuj] Klimat

Choć sam Nowy Tomyśl jest dosyć deszczowy, to na południe od niego (bliżej Wolsztyna) znajdziemy miejsce o najmniejszej ilości opadów w Polsce. Latem temperatury zbliżają się do tych w Sudanie do tego stopnia, że woda postawiona w cieniu wrze. Zimy natomiast nie istnieją tu w ogóle od kilku lat, choć w ostatnich latach śnieg się zlitował i odwiedził tę okolicę.

[edytuj] Surowce naturalne

Okolice Nowego Tomyśla posiadają kilka miejsc wydobycia drobnego żwiru i piasku, a także torfu. Trafiają one głównie na prowizoryczne parkingi oraz do piaskownic. Na znacznej głębokości położony jest pokład gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Nikomu jednak nie opłaca się inwestować w przekopanie połowy miasta, aby zebrać ten znikomy plon ziemi i w rezultacie bieda jak piszczała, tak piszczy dalej.

[edytuj] Gospodarka i rolnictwo

Nowy Tomyśl słynie z wyrobów wikliniarskich, produkcji chmielu i szparagów, a także z największej w Polsce rozlewni wina. To tu produkuje się świetnej jakości wino wysyłane na całą Polskę z sławnej rozlewni „Bartex” (jeśli uważasz, że nie jest sławna, a pijasz smaczne wina i szampany w cenie do 20 zł spojrzyj na producenta). Do innych dużych zakładów można zaliczyć producenta noży i ostrzy chirurgicznych Aesculap Chifa sp. z o.o., czy mleczarnia Top Tomyśl słynąca z przepysznej maślanki.

[edytuj] Historia

[edytuj] Prehistoria

Właściwie do końca XVIII wieku miejscowość ta nie miała żadnego znaczenia.

[edytuj] Nowożytność

Pierwsze ślady osadnictwa w jego okolicy pochodzą sprzed 11 tys. lat p.n.e. Są nimi znalezione niedaleko Wytomyśla i smolarni pod Jastrzębskiem Starym drzazgi, prawdopodobnie będące niegdyś skrzyniami na koszule ludzi pierwotnych. Żeby ogarnąć wielkie kompleksy leśne, w XVIII wieku zaczęto sprowadzać tu osadników olęderskich. Większość z tych Śląskich, Brandenburskich i Pomorskich Niemców była protestantami. To właśnie dla nich wybudowano świątynię w Glinkach w 1780 roku. Z powodu tego kościoła, powstała jako twór oderwany od Tomyśla w 1786 osada, której nadano prawa miejskie i dla odróżnienia nadano nazwę Nowy Tomyśl, a Tomyśl, przemianowano na Stary Tomyśl. Nic nie zapowiadało jej bujnego rozkwitu. Większość mieszkańców do końca XIX wieku była protestantami, a katolicy chodzili z buta 8 km do Wytomyśla, aby porozmawiać sobie z tym u góry. Niektórzy nawet codziennie. W połowie XIX wieku miasto to zostało powiatem, ponieważ Buk stracił tą pozycję wskutek kary za udział w wiośnie ludów. Takim oto cudem owy zapomniany kawałek ziemi doczekał się solidnego zagospodarowania i zrzesza obecnie wszelakich potomków Piasta.

[edytuj] Obecnie

Wraz z blisko 16 tysiącami mieszkańców, miasto to stanowi największy węzeł komunikacyjny i ośrodek przemysłowy w promieniu blisko 30km. Liczba mieszkańców ciągle rośnie, ponieważ Nowy Tomyśl połyka nieistotne wioseczki w jego okolicy, co przejawia się ciągłym przestawianiem znaków drogowych.

[edytuj] Ciekawostki

Niedawno w kartach historii tego miasta pojawiła się wiadomość o śmierci znanego polskiego europosła. Wszyscy zapomnieli o tym tego samego dnia. Innym razem w jego okolicy, a dokładnie w Boruji Nowej słynęły też z zjadających plastykowe sznurki krów, o których zobaczyć można było szokujący reportaż w Teleexpressie. Rzekomo mogły zjadać nawet do 20kg sznurka, który znajdowano później w ich żołądkach. Nie powiedziały, czy im smakował, ale najwidoczniej tak, skoro aż tyle go wchłonęły.

Nasze strony
Przyjaciele