Oświecenie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Disambug Ten artykuł dotyczy epoki. Zobacz też stan umysłu.

Oświecenie (XVIIXVIII w.) – okres działalności ludzkiej, w czasie której zabrakło światła, bo stosy zostały zastąpione przez rewolucyjne gilotyny. Ludziom poprzewracało się w głowach i zaczęli się domagać wolności i praw człowieka. Poza tym fizjo filozofowie głosili potęgę rozumu.

[edytuj] Inne nazwy oświecenia

  • Wiek filozofów – grupa ważniaków bez wykształcenia robiła furorę, głosząc empiryzm i autyzm racjonalizm. Na czele stał jakiś Kant.
  • Wiek światła – żeby odróżnić się od wieków ciemnych, w których paradoksalnie było jaśniej[1].
  • Wiek kalesonów – a to z powodu Małej Epoki Lodowcowej, podczas której było tak zimno, że Polacy zrobili bezpośrednie połączenie PKS-em z Gdańska do Sztokholmu. Przez Bałtyk.

[edytuj] Religia

W oświeceniu powstały dwa nurty: deizm i ateizm. Obydwa olały Boga, co było bardzo na rękę ówczesnym dworom królewskim, gdzie syfilis szerzył się niczym pornografia w Internecie. W większości monarchii europejskich myśliciele walczyli z wszechobecnym zabobonem i głosili odcięcie się państwa od Kościoła. W wyniku tego królowie się zgadzali i wyganiali jezuitów z kraju, co powodowało dodatkowe wydatki na edukację maluczkich.

[edytuj] Równość

Ci sami myśliciele chcieli zrównać wszystkich ludzi w prawach. Wszystkich! Bez wyjątku! To było nie do pomyślenia, że taki murzyn, o którym nie wiedziano czy ma duszę był równy szlachcicowi. Ale zanim myśliciele zdążyli rozgłosić nowinę po świecie, ich nadzieje brutalnie rozwiał Robespierre, gdyż z głoszeniem ideałów poszło w parze testowanie najnowszych wynalazków.

[edytuj] Encyklopedia

W oświeceniu powstała pierwsza Nonsensopedia prymitywna encyklopedia. Była na papierze, a nie – jak na encyklopedię przystało – w Internecie.

[edytuj] Oświecenie w Polsce

Jak to w zadupiu Europy, oświecenie do Polski przyszło z pięćdziesięcioletnim opóźnieniem. Był to wspaniały czas dla Rzeczpospolitej: Ruscy wybierali nam króla, każdy robił co chciał i trzy razy przesunięto granicę, przez co terytorium Polski zmniejszyło się do zera. Polska była trzy razy rozbierana, co nie było zbyt chlubnym wydarzeniem dla naszego narodu. Uchwalono jeszcze Konstytucję 3 maja. Oświecenie odeszło z równie dużym opóźnieniem w 1822 roku, gdy najarany Mickiewicz wydał swoją pierwszą książkę z balladami.

Przypisy

  1. Jeśli nie wierzysz, to dokładniej przeczytaj początek artykułu
Nasze strony
Przyjaciele