FANDOM


Obejście prawa to takie ukształtowanie czynności prawnej, że z formalnego punktu widzenia nie sprzeciwia się ona prawu, jednak zmierza do wykonania czynności zabronionej przez prawo.

Bardzo prosta, krótka i zwięzła definicja obejścia prawa

Jak obejść prawa autorskie na YouTube?

Standardowe pytanie zadawane w Internecie

Obejście prawa – sztuka bezkarnego łamania prawa.

Wynalezienie

Obejście prawa wynalazł dawno temu bardzo mądry sprzedawca w monopolowym. Zauważył on, że skoro piwo można sprzedać klientowi od 18 lat, zaś o wiele mocniejszy denaturat nawet noworodkowi, to znaczy, że czasem można złamać przepisy i nie ponieść za to kary. Wczytując się w treść ustawy przekonał się, że małoletnim zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych, a nie alkoholu. Wtedy zaczął nauczać lud ciemny swojej sztuki, przekazując mu zgromadzoną przez siebie wiedzę na temat omijania przepisów. Efektem było sprzedawanie wódki jako paliwa, piwa jako środka czyszczącego, a wina jako lekarstwa na krążenie.

Obecnie najpowszechniejszym przejawem obchodzenia ograniczeń sprzedaży alkoholu jest handel płynami do płukania jamy ustnej[1].

Sposoby

Istnieje wiele sposobów obejścia prawa. Do najczęściej stosowanych należą:

  • nazewnicze – takie jak opisane powyżej;
  • dosłowne – stosowane zazwyczaj na drogach publicznych; jeśli nie chce się dostać mandatu za przejście na czerwonym świetle, po prostu należy wejść na jezdnię i bezkarnie przejść na zielonym razem z samochodami;
  • przez pytanie – Czy Pan Prezydent nadużywa alkoholu?;
  • na Alvina – stosowane przez piratów, którzy rozpowszechniają piosenki w Internecie. Efektem tej metody są znaczne zmiany brzmienia piosenki.

Przypisy

  1. Całe 12% czystego alkoholu etylowego, dwa razy więcej niż mocne piwo.