FANDOM


Olesno herb

Herb Olesna ze znakiem róży, polskim bocianem i ziołami

Olesno (niem. Rosenberg) – miasto w woj. opolskim, siedziba gminy Olesno i powiatu oleskiego. Jedną z licznych zalet Olesna jest fakt, że nie posiada gimnazjum, gdyż władze chciały się pozbyć problemu, jaki powstaje przy pracy z gimnazjalistami i odsyła ich na naukę do okolicznych mnichów. Głównym źródłem utrzymania się ludności jest rybołówstwo w fontannie.

Co ciekawe, nie działają tutaj żadne partie polityczne, a jedyną słuszną partią jest burmistrz. Wyborom przyświeca zasada Nie ważne, kto głosował, ważne, kto liczył głosy.

Geografia

Spory wpływ na położenie centrum wioski w stosunku do reszty dzielnic mają wyniki radiowych list przebojów. Tereny wokół Olesna zamieszkuje liczna zwierzyna i roślinność, głównie dzikie drzewa oraz iglaste lisy.

Dzięki obfitej roślinności, a w konsekwencji dużych połaci zieleni w wiosce, oleśnianie bardzo pokochali zieleń, do tego stopnia, że nawet licealiści nie potrafią się z nią rozstać idąc do szkoły czy też na długą przerwę.

Infrastruktura i transport

Olesno posiada dobrze rozbudowaną sieć kanalizacyjną (wychodek przed każdą kamienicą), sieć dróg (łącznie 13 km) i komunikację wiejską (średnio co 78 minut kursuje traktor).

W centrum znajdują się dwa ronda skonstruowane za pomocą najnowszej niemieckiej technologii (na rondo można wjechać, ale nie można z niego wyjechać).

Nad bezpieczeństwem społeczności oleskiej czuwa ochotnicza służba wiejska.

Prawo

  1. Proboszcz ma zawsze rację.
  2. Burmistrz ma zawsze rację.
  3. Każdy mieszkaniec ma prawo wyrażania swojej opinii oraz poglądów we własnym domu w otoczeniu najbliższych.
  4. Dopuszcza się organizowanie strajków i manifestacji w dni robocze, w porze obiadowej burmistrza, tj. godzinach 12:00-16:00, przed urzędem miejskim.
  5. Mandaty za złe parkowanie, pozostawiony za szybą i pobieranie opłat na parkingach niestrzeżonych są legalne na terenie Olesna i niezgodne z Konstytucją RP.
  6. W niedzielę i święta buty mają się świecić, jak psu jaja, a w dni robocze należy zakładać japonki. Nie można zapomnieć o włożeniu słomy do japonek, tak, by wystawała.

Turystyka

  • Siedem źródeł – miejsce, w którym znajduje ujście siedem wyschniętych źródeł, stanowiące główne zasoby wodne miasta.
  • Promenada – wraz z pomnikiem, zbudowanym ku chwale Armii Czerwonej.
  • Przejście podziemne z kościoła na cmentarz – niedostępne dla turystów.
  • Cygańska – zwana również Wenecją. Młodzież przebywa tutaj całymi dniami paląc papierosy i pijąc alkohol.

Sport i zdrowie

Raz w roku odbywa się ogólnonarodowy maraton 5x100. Zwycięzcą jest ten, który jako jedyny będzie potrafił zrobić poprawnie jaskółkę. W przypadku remisu zawodnicy z tym samym wynikiem przystępują do dogrywki: 3x50 na czas.

Ulubionym zajęciem lekarzy po godzinach pracy jest zabawa rentgenem na niewinnych pacjentach, w celu wyrobienia limitów, wynikających z umowy, która nie została podpisana z Kasą Chorych.

Galeria