FANDOM


Przenosimy się na nonsa.pl!

Po ponad trzynastu latach na serwerach Wikii, otrzymaliśmy niespodziewaną wiadomość – Wikia/Fandom zdecydowała o całkowitym usunięciu Nonsensopedii.
Czas na wyniesienie się stąd mamy do 21 kwietnia. Tego dnia strona nonsensopedia.wikia.com przestanie działać. Administracji nie zostało w takiej sytuacji zbyt wiele opcji. Doszliśmy do wniosku, że jedynym sensownym wyjściem jest przeniesienie się na nowy, niezależny hosting.

Ten artykuł znajdziesz na nowej Nonsensopedii tutaj.
Przenosimy się na nonsa.pl!

Po ponad trzynastu latach na serwerach Wikii, otrzymaliśmy niespodziewaną wiadomość – Wikia/Fandom zdecydowała o całkowitym usunięciu Nonsensopedii.
Czas na wyniesienie się stąd mamy do 21 kwietnia. Tego dnia strona nonsensopedia.wikia.com przestanie działać. Administracji nie zostało w takiej sytuacji zbyt wiele opcji. Doszliśmy do wniosku, że jedynym sensownym wyjściem jest przeniesienie się na nowy, niezależny hosting.
Ten artykuł znajdziesz na nowej Nonsensopedii tutaj.


Disambug Ten artykuł dotyczy paradoksu ogółem. Zobacz też paradoksy Zenona z Elei.

To paradoks, ten paradoks, najwymyślniejszy paradoks. Ahahahahahahaha ten pa-ra-doks

Piraci z Penzance o paradoksie

Paradokszdanie, którego założenia są możliwe do spełnienia, a wnioski z nich wyciągnięte są wzajemnie sprzeczne.

Występowanie edytuj

Używany dawniej przez filozofów, a obecnie przez polityków, użytkowników serwisu Demotywatory.pl, nauczycieli i felietonistów „Najwyższego Czasu!” oraz „Gazety Wyborczej”, którzy dziwią się sobie nawzajem, że ten drugi periodyk jeszcze wychodzi. Paradoks jest więc używany tam, gdzie trzeba zagiąć czymś motłoch i zawsze móc mu udowodnić, że się myli.

Tworzenie paradoksu edytuj

Wychodząc z założenia, posługując się sposobem rozumowania A, będącego poprawnym i dochodzimy do wniosku A. Czyniąc to samo rozumowaniem B dochodzimy do wniosku B. Jednak ze zdziwieniem stwierdzamy, że wniosek A jest prawdziwy tylko wtedy, gdy nieprawdziwy jest wniosek B i na odwrót.

Siedzimy nad problemem dłużej i tym razem nie zażywamy środków odurzających. Sprawdzamy poprawność rozumowania A i rozumowania B i po naniesieniu drobnych poprawek w dalszym ciągu dochodzimy do wniosków A i B. Sprawdzamy z nadzieją w sercu, czy same założenia nie są sprzeczne i okazuje się, że nie.

Nie śpiąc kolejną noc i zażywając tabletki przeciwstresowe staramy się nie mieszać wniosków z założeniami. Zauważamy w końcu błąd w rozumowaniu i wtedy się budzimy, a wnioski A i B dalej są sprzeczne. Karetka wezwana przez sąsiada nie przeszkadza, gdyż udaje nam się już przeprowadzać całkowicie synchronicznie obydwa rozumowania i nie mamy czasu na głupoty w stylu szpitala psychiatrycznego.

Zauważamy, że wniosek A zaczyna przypominać muchę, a wniosek B biedronkę. Stwierdzamy, że przestają nas obchodzić owady i wtedy dopiero pozwalają nam odstawić proszki. Po miesiącu nas wypuszczają. Wtedy zauważamy, że to co wzięliśmy za odnóża, naprawdę jest sensem istnienia, a podwójna para skrzydełek jest odpowiedzią na pytanie o początek wszechrzeczy. Zostajemy filozofami i publikujemy swoje dzieło.

Przykłady paradoksów edytuj

 • Paradoks paradoksu – jeżeli coś nie jest paradoksem, to właśnie dlatego nim jest.
 • Paradoks picia – im więcej pijesz wódki, tym ci się bardziej ręce trzęsą. Im ci się bardziej ręce trzęsą, tym więcej wódki ze szklanki wylewa. Im więcej pijesz, tym mniej pijesz?
 • Paradoks omnipotencji – czy Bóg może podgrzewać w mikrofalówce pizzę tak długo, by była tak gorąca, że nawet on sam nie mógłby jej zjeść?
 • Paradoks okularów – nie możesz dostrzec rano swoich okularów, ponieważ bez nich nie jesteś w stanie dostrzec niczego.
 • Paradoks kubła na śmieci – gdzie wyrzucisz swój zniszczony kubeł na śmieci?
 • Paradoks wiki-wandala – jeżeli pewien użytkownik wiki napisze na swojej stronie użytkownika, że wszystkie jego edycje są wandalizmami, to czy ta, zawierająca cenną dla administratorów informację edycja jest wandalizmem?
 • Paradoks hejtera – jeżeli ktoś rozgłasza oszczercze opinie na temat danego artysty, niebagatelnie pomaga mu zdobywać popularność.
 • Paradoks emo – emo mówi, że nikt go nie rozumie. Skoro nie czyni on w tym przypadku wyjątku dla swojej osoby, to skąd wie, że nikt go nie rozumie, skoro nie rozumie on sam siebie?
 • Paradoks czarnego Murzyna – widząc czarnego Murzyna upewniamy się w wierze w twierdzenie, że wszyscy Murzyni są czarni. Dlaczego więc widząc żółtego Chińczyka nie upewniamy się, że wszytko, co jest czarne, jest też Murzynem?
 • Paradoks wody i wódki – dlaczego woda, która jest niezbędna do życia jest tania, podczas gdy wódka jest bardzo droga, choć można się bez niej obejść?
 • Paradoks fikcji – jeśli twoja egzystencja jest umieszczona w fikcyjnym świecie, to znaczy że ciebie tak na prawdę nie ma, gdyż wszystko co istnieje w fikcji jest nieprawdziwe?
 • Paradoks chłopca – chłopiec wchodzi do pokoju i mówi: „Wszyscy chłopcy kłamią”. Jeżeli tak jest, to to oznacza, że on (jako chłopiec) też kłamie. To z kolei znaczy, że jeśli on kłamie, to jest to równoznaczne z tym, że „wszyscy chłopcy mówią prawdę”. Wnioskujemy, że on też mówi prawdę, mówiąc, że „chłopcy kłamią”. Jeżeli tak jest, to to oznacza, że on (jako chłopiec) też kłamie. Można tak do nieskończoności.
 • Paradoks muzeum – czy muzeum może być tak stare, by trafiło do muzeum?
 • Paradoks sraczki – rzadko a często.
 • Paradoks Adama Małysza – mały a wielki.
 • Paradoks kobiety – mała dziewczynka chce być starsza, kobieta chce być młodsza.
 • Paradoks zdań:
  • Poniższe zdanie jest fałszywe.
  • Powyższe zdanie jest prawdziwe.
  • To nie jest zdanie przeczące.
 • Paradoks kłamstwa – jeśli powiesz, że właśnie kłamiesz lub zawsze kłamiesz, powiesz prawdę.
 • Paradoks dziadka – jeśli cofniesz się w czasie i zabijesz tam swojego dziadka, to twój ojciec się nie urodzi, a więc ty sam też się nie urodzisz. Jeśli nie będziesz żył, to nikt nie zabije twojego dziadka, więc twój ojciec się urodzi i ty też się urodzisz. Wtedy cofniesz się w czasie…
 • Paradoks bytu – jeśli coś jest, to jest; jeśli nic nie ma, to gówno jest, więc jednak coś jest.